2025. 01. 12. vasárnap

Ernő
1 EUR 414 HUF
1 GBP 494 HUF
Kezdőlap » Életmód / Medicina » Medicina » Gyógyítható méhnyakrák
Gyógyítható méhnyakrák

Gyógyítható méhnyakrák

Gyógyítható méhnyakrákA HPV szűrés  életeket menthet                                                          
                                                                
Nemrégiben a Miskolci Egészségügyi Központban a volt Semmelweis kórház területén egy átfogó program indult a méhnyakrák szűrésére. Ez a program a megelőzést kívánja szolgálni,mivel az utóbbi tíz évben az ezzel kapcsolatos  magas halálozási adatok – a szűrőprogramok népszerűsítése ellenére – nem változtak. Európában a méhnyakrák a rákos halálokok második leggyakoribb oka az emlőrák után a fiatal /15-45/ nők körében. Európa szerte évente 33 – 35OOO nőnél állapítanak meg méhnyakrákot, s közülük körülbelül 15 OOO hal meg /naponta 4O ! / ebben a betegségben.

 
– Mi a helyzet hazánkban, hogyan alakulnak a méhnyakrákos megbetegedések halálozási arányai?- erről kérdeztük dr.  Lőkös Bélát a Miskolci Egészségügyi  Központ szülész – nőgyógyász – onkológus szakfőorvosát.
– A méhnyakrák  a női rákhalálozás  harmadik helyét foglalja el az emlő és a tüdőrákot követően. Magyarországon becslések szerint  évente összesen 15OO-2OOO az új méhnyakrákos megbetegedések száma  halálozási arányuk évente 450-500 nőbeteg.

 

– A tudomány rohamos fejlődésének köszönhetően, már több rák típusnál  / tüdő gége gyomor stb /kiderítették a kutatók, hogy melyek azok az okok, hajlamosító tényezők, amelyek nagyban befolyásolják a rákok kialakulását. Így lehet ez a méhnyakrák esetében is?
– A méhnyakrák kiindulását először nem tudták mi okozza. Hat- nyolc évre visszamenőleg  gyanították de az utóbbi időben már  bizonyítottá is vált az a tény, hogy a megbetegedést vírusok okozzák. Az utóbbi öt   évben a víruskimutatás egyértelműen  megoldódott. A vírus DNS-ét már ki tudják mutatni, mégpedig konkrétan azokat, amelyek a méhnyakrákos sejtekben előfordulnak, és a sejtek 99%-ában a rákos elfajulásért felelősek. Ez a HPV,  humán papillómavírus törzs.
Ebbe a csoportba több száz vírus is tartozik, megkülönböztetésüket  külön számokkal jelölik. Vannak nagy kockázatú HPV-törzsek – mint a 6-11-16-18-51-52-58stb. melyek összefüggésbe hozhatók –    a méhnyakrákkal, de főleg a  16- 18 -51 ami leginkább kb.70%-ban felelős a kialakulásáért

– Az elmondottak alapján tehát  a méhnyakrák nem létezik a HPV – vírus jelenléte  nélkül?  
– A kutatók egyértelműen kijelentik, így tárgyalják, hogy a méhnyakrák kialakulásáért a HPV vírusfertőzöttség a felelős.

– A méhnyakrákot sorolhatjuk a nemi betegségekhez mint szövődményt ?
– Arra van utalás hogy a betegség leggyakrabban szexuális úton terjed, de konkrétan nem sorolják a klasszikus nemi betegségek kategóriájába.  

                                                             
– Férfiaknál   okoz-e tünetet a hpv fertőzöttség?
– Igazán nem tudnak róla, hogy van-e, szűrésük sem megoldott. Évek óta gondot okoz a partner kezelése és szűrése. Állítólag a vírus a férfiaknál spontán gyógyul, náluk  hatékonyabb a vírusvesztés, mint a nők esetében. Meg kell említenünk azt a tényt is, hogy ezek közül a vírustörzsek közül vannak olyanok, amelyek nem csak nőgyógyászati betegségeket okozhatnak, hanem vannak  a  légutakban is megjelenő papillómás kinövések  amelyek felelősek lehetnek a garat és gégerákok kialakulásáért. Itt a férfiak is jelentős számban érintettek.

– Hogyan    történik a méhnyakrák, illetve a vírus szűrése?
– Magyarországon  a méhnyakrák- szűrésnek megvannak a meghatározott  protokolljai, alappillérei. Elsőként a szemmel való megtekintése a méhszájnak colposkóp /nagyító/ segítségével. Itt már  láthatjuk a sejtelváltozásokat. Ezt követi a méhnyakról levett sejtek cytológiai vizsgálata. Ez az, a klasszikus  szűrés, amit a nők  rákszűrésként ismernek. Ha ez negatív minden rendben van. Ha  visszajön P3 cytológiai eredmény, az határeset, se nem jó, se nem rossz. Ismétlés szükséges . A következő eredmény lehet P2-es is, ha megfelelően belép az immunrendszer. Ha az agresszív onkogén vírus bejut a szervezetbe, P4-es eredményt mutat, ami rosszindulatú sejtekre gyanús, a P5-ös egyértelműen rákos sejtekre utal. 

                                                 
– A  rákszűrésnél történik HPV-szűrés is , vagy ezt külön kérnie kell a paciensnek, illetve létezik orvosi indikáció?

– Lehet így is, lehet úgy is. Saját kérésre minden nő elvégeztetheti a HPV szűrővizsgálatot, de ezért fizetnie kell. Egy budapesti labor végzi, az idén 5500 Ft-ba kerül.  Van orvosi javallat is. Ha a betegnek kétszer P3-as cytológiai eredménye volt, akkor a szűrés már TB támogatással történik, a betegnek nem kell érte fizetni.

– Hogyan történik  a speciális HPV szűrés?                                               
– Egyszerű,és hasonló a sima cytológiai  mintavételhez. Egy kis finom kefével sejteket veszünk le a méhnyakból, amit egy speciális folyadékkal telt fiolába helyezünk. Megadott hőmérsékleten tárolva hetente  szállítják el vizsgálatra a megadott helyszínre.

– Helyileg hol végeznek ilyen vizsgálatot?                                         
– Minden nőgyógyászati szakrendelésen,  szűrőcentrumban, TINI – ambulancián de lehet  magánrendelőkben is.

– A  mai fiatalok szexuálisan korán érnek milyen korosztálytól ajánlatos elvégeztetni a vírusszűrő vizsgálatot?
– Akinek már szexuális kapcsolata van kialakulóban, gondolok itt a serdülő korosztályra is, és akinél már néhány éve van  ajánlatos megnézetni van-e esetlegesen rákkeltő vírus a szervezetbe. Azért néhány évet mondunk, mert a vírus  egy –két év alatt tud rákos sejtté alakulni.

– Hogyan védekezhetnek a lányok asszonyok ez ellen a sajnos  magas számban előforduló, vírusfertőzés ellen, ami halállal is végződhet?
– Kiemelten hangsúlyoznám a szűrővizsgálatok jelentőségét. A rákmegelőző állapotok általában tünetmentesek, nem tudnak a betegségükről. Ha már panaszt észlelnek, annak lehet tragikus kimenetele  is. Magyarországon kb. másfél éve van olyan oltóanyag, amely a vírusfertőzés megelőzésére szolgál. Mivel több száz vírusról van szó, ez az oltóanyag nem mindegyikre hat, hanem csak a leggyakrabban méhnyakrákot okozó törzsekre /16-18/de létezik olyan védőhatása is, amely a  condilómára / hegyesfüggöly – szemölcsös bőrkinövések/  is hatnak amit a 6-11  számú HPV okozna. Az oltás három részletben történik. Az adott oltás után  két hónapra egy újabb oltás, majd fél év múlva a harmadik. Öt évre nyújt védettséget, de lehet ez az idő hosszabb is, mivel a gyógyszercégeknek még nincs elég időbeni tapasztalatuk a hatását illetően. A tökéletes az lenne, ha a paciens megkapná, mint a gyerekkori védőoltást és egy életre szólóan védettséget élvezne. Ha ezt már így tudnák propagálni talán nagyobb lenne rá a kereslet. A mostani ára a három oltóanyagnak elég borsos, közel 90 ezer Ft. Orvosi vényre kell felírni,de a TB nem támogatja. Bármely rendelőben beadható gyermekorvosnál is. Ezt azért mondom, mert a gyógyszert forgalmazó cég ajánlása szerint  az elsődleges célcsoport a 9.éves korú lányok és fiúk. A másik célcsoport a huszonévesek, akik a párkapcsolatok váltásainak időszakát élik. A megelőzésben a HPV elleni védőoltásoknak korszakalkotó a jelentősége,  új utat nyitnak a rákmegelőző és méhnyakrák elleni harcban, és nem a betegség súlyosbodását akadályozzuk meg vele, hanem magát a kialakulását gátoljuk meg!

 

                                                                                       Gáll Márta                    

 

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

A mellimplantátumok története
A női szépség és harmónia kifejezésében a mell mindig is kiemelkedő szerepet kapott. A mellnagyobbítás, ahogyan ma ismerjük, hosszú fejlődésen ment ke…

További cikkek

Facebook

Időjárás

Hirdetés

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp

Hirdetés
Hirdetés