2024. 04. 19. péntek

Emma
1 EUR 394 HUF
1 GBP 460 HUF

VÖRÖS RÉBÉK

Derzsi György – Pesty-Nagy Katalin – Arany János

VÖRÖS RÉBÉK
Musical Ballada
Arany János műve alapján

Papp László Budapest Sportaréna
november 5. 19:00 óra

LÉTEZHET-E EMBER HIBA NÉLKÜL, S LÉTEZHET-E OLYAN GONOSZSÁGGAL ÉLŐ EMBER, AKIBEN NINCS EGY CSEPPNYI FÉNY SEM?
MEGHATÁROZZA-E EGYETLEN ROSSZ DÖNTÉS AZ EGÉSZ ÉLETÜNKET? CSAK RAJTUNK ÁLL, HOGY MELYIK ARCUNKAT LÁTJA A VILÁG?

Vörös Rébék című musical ballada, mely bár zenés színházhoz méltóan közérthetően fogalmaz, csodálatos dallamokon át, de színészi mélységeivel megteremti azt a valódi színházi élményt, mely ezekre a kérdésekre keresi a választ.

Arany János születésének 200-évfordulójára született Pesty-Nagy Kati szívéből és tollából Derzsi György lelkéből ez a musical-ballada.

„a kultúra megőrzése akkor a legvalódibb, ha életben is tudjuk tartani. Életben pedig akkor tudjuk tartani, ha a múlt szavait ötvözni tudjuk a mai lelkületünkkel, gondolatainkkal. Ezért van nagy jelentősége annak, hogy Arany János balladáját mi, a magunk életével és szellemiségével igazi színpadi művé formálhatjuk” – nyilatkozta a darab megálmodója az ősbemutató után.

A Vörös Rébék, Arany János késői balladái közül a legeredetibb. A  musical  ballada,  szerkezetében is Arany nagyszerű versét veszi alapul, s bár nem akarja a titokzatosságát, töredezettségét megtagadni, mégis szolgál egyfajta történeti magyarázattal, s olyan kérdéseket vet fel, amelyekre minden nap keressük a választ, az élet, az erkölcs, a felelősség és a  változás eredendő kétségeit feszegetve.

Ezekre a kérdésekre reagál a színpadi változat, egyszerű szituációkban, emberivé varázsolva akár egy boszorkánynak hihető lény történetét, vagy varázsossá álmodva egy hétköznapi asszony meséjét.

Hogy miért ez a műfaj? Arany nagy zenekedvelő volt sőt, ő maga is írt dalokat. A zene pedig,    mint egy híd képez utat a közönség és a kultúra között. Olyan populáris műfaj ez, mely kortalan, örökzöld: mindig jó helyen és jó időben van, ugyanúgy, mint a kérdéseinkre keresett válaszok..

Parádés szereposztás, a teljesség igény nélkül:

Rébék: Kecskés Tímea

Pörge Dani: Pásztor Ádám

Kasznár: Homonnay Zsolt

Pap: Turek Miklós

Tera: Bucsi Annamária

A rendező: Pesty-Nagy Katalin, a szereplők Fekete Mónika jelmezeibe bújnak, koreográfus Sándor Dávid. Vetítésanimáció és vágás: Papp Pala László

A vetítésben látható grafikai alkotásokat a tatai Szent Gellért Autista Lakóotthon Alkotói készítették, Palástiné Viczena Katalin vezetésével, így ez a darab a gazdag képi világ segítségével ad lehetőséget az érzelmi gazdagság bemutatására, amiben a spektrumzavaros fiatalok megélik mindennapjaik és alkotásaik.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Ma van a logisztika napja
Közös szakmai konferencián ünnepli a Logisztika Napját a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) és a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU)   Sajtóközlem…