2024. 07. 21. vasárnap

Dániel, Daniella
1 EUR 391 HUF
1 GBP 464 HUF

Neil Gordon: A hallgatás szabálya

Neli Gordon A hallgatás szabálya című regénye egy alig több mint tíz éve megjelent, nehezen letehető könyv, amely a 2012-ben megjelent azonos című thriller alapjául szolgált, főszerepben Robert Redforddal. Az említett episztoláris regény kiváló kontrasztot ígér, a piacot elárasztó könnyed műfajokkal szemben, amilyen többek között a manapság igen divatossá vált ‘chick lit‘, hiszen a történelmet egy jelentősen meghatározó korszakkal foglalkozik, és komoly, politikával fűszerezett hangvétele segít betekintést nyújtani 60-as évek világának egyes vonatkozásaiba.

A regény kezdetén a tizenhét éves Isabel egy emailt kap édesapjától, aki tíz éve elhagyta őt, és váratlanul újra kapcsolatba lép vele, fényt derítve a múltja titkaira… Érdemes a regény háttértörténetével tisztában lenni, hiszen a fiktív szereplők ellenére, egy valós történelmi jelenségről van szó; a regény nyomon követi a Weather Underground háborúellenes csoport alakulását, és bukását a vietnámi háború alatt. Ennek a radikális csoportnak volt tagja a regény főhőse, és fény derül a meneküléssel töltött éveire, csak úgy, mint arra, hogy hamis személyazonossággal volt kénytelen élni hosszú évekig…

Az alaposan kidolgozott történet, egy modern episztoláris regény; az olvasó emaileken keresztül ismerheti meg a főhős múltját, de más szereplők is a regény narrátoraivá válnak. Neil Gordon egy messzemenőkig részletes írással ajándékozta meg olvasóközönségét, mely kétségtelenül bizonyítja a történelemben való tájékozottságát, és jártasságát a választott témában; mindemellett lassan hagyja a regény cselekményét kibontakozni, feszült várakozásra kényszerítve olvasóit. Az email formával az egyetlen probléma, hogy a levélváltások túlságosan hosszúak, és a valóságban ritkán ír az ember több oldalas emaileket a legapróbb részletekről, ám mindez nem csökkenti a könyv élvezhetőségét.

Lebilincselő történet, pontosabban történetek sokasága (világnézetek ütközése) A hallgatás szabálya. Bár a regény legvégéig bizonytalan a végkimenetel, ahhoz túl komplex, hogy az olvasó két fejezet között a polcon hagyja pihenni, hiszen kétségtelenül könnyű elveszíteni a fonalat. Ideális olvasmány lehet például a társadalomra és a világra nyitottabb huszonéveseknek, hiszen a regény sok helyen von párhuzamot a 60-as évek és a mai politikai helyzet között, ezért aktuálisabb, mint azt legtöbben gondolnánk

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek