2024. 07. 26. péntek

Anna, Anikó
1 EUR 393 HUF
1 GBP 467 HUF
Lézerpontban a népművészet

Lézerpontban a népművészet

Lézerpontban a népművészet Barna György sikeres üzletember, akit városi gyerekként az ’50-es években vidéki nyaralásán megfertőzött a népművészet. A Győri kapuban található – a régi miskolciak által csak Tokaj szolgáltatóházként emlegetett – irodaházából Látványtár néven magánmúzeumot csinált, amit az érdeklődők is megtekinthetnek.

 

 

Barna György nem csak gyűjti, de szívesen, hozzáértően beszél is róluk.

 

„Mindenevő vagyok, a múlt, amibe belepistultam”- mondta dolgozószobájában, amely falán szenteltvíztartók, feszületek, matyó népviseletes fotók tömege néz szembe a meghökkent látogatóval. Az irodaházban pedig A Kárpát-medence népviseleteiből nyitott kiállítást. „Európában ez a legnagyobb, de talán az egész világon”- büszkélkedett 35 év gyűjtőmunka eredményeivel az üzletember. A magyarországi viseletek mellett első sorban az erdélyi és a felvidéki gyűjtés érdemel említést. Előbbiek esetében a magyarok mellett szászok is bekerültek. A nagyméretű kiállítóterem légkondicionált, túlnyomásos – ezzel is próbálják a régi textíliákat védeni a portól.

A viseleteken kívül még több, kisebb-nagyobb gyűjtemény is látható az épületben, az egyik amolyan retro – az 50-70-es évek Magyarországának jellegzetes használati tárgyait mutatja be, egy másik teremben pedig régi fényképezőgépeket, nagyítókat és ásványokat nézegethetnek az érdeklődők. Ez is igazolja, hogy valóban mindenevő Barna úr, aki Oroszországban is megfordult, mint üzletember, s a kellemest a hasznossal ötvözve az egyik híres Moszkva környéki pravoszláv kolostor ikonosztázának kicsinyített mását is megcsináltatta orosz ikonfestő művészekkel. Természetesen a hagyományoknak megfelelően egyetlen szöget sem tartalmaz a kis remekmű. Azt nem árulta el, hogy mennyibe is került, csak annyit, hogy lényegében titokban dolgoztak rajta a művészek.

A múlt mellett a modern korral is lépést tart Barna György, mivel a gyűjtemény az interneten át is elérhető, sőt a nagy nyugati múzeumokhoz hasonlóan részlegesen a tárlat is megtekinthető – azonban élőben, személyesen az igazi. Sok miskolci sem tudja, hogy valójában mit is takarnak a Lézerpont látványtár falai…

Lézerpontban a népművészet Lézerpontban a népművészet

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Figyelni kell az osztalékra is
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a rendelkezésre álló adatbázisok, adatszolgáltatások és beszámolók alapján, több szempontból vizsgálja a gazdaság s…
Farkasházi Réka izgalmas nyara
Sztárvendégekkel ünnepli 18. születésnapját az ország egyik legnépszerűbb gyerekzenekara „Egy újabb mérföldkőhöz érkeztünk, azt hiszem” - kezdi Far…