2024. 07. 22. hétfő

Magdolna
1 EUR 391 HUF
1 GBP 464 HUF

Uniós agrártámogatások: a múlt bűne a mai sikerpropaganda alapja

Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter tegnap büszkén beszélt a Fidesz-kormány nagy sikeréről: az Európai Unió 2014-2020 közötti költségvetéséből a magyar agráriumnak 500 milliárd forinttal több jut, mint az előző hét éves ciklusban.
A hír igaz, a valóság azonban nem ad okot az elégedettségre. Az új ciklusban az EU közös agrárpolitikáját biztosító kiadások 13,4 százalékkal csökkennek, a közvetlen kifizetések még nagyobb mértékben. A magyar növekmény magyarázatát a csatlakozási feltételeink egyik leghátrányosabb tétele adja. Egymást követő kormányaink a tárgyalások során elfogadták a magyar mezőgazdaság uniós versenyképességét megakadályozó feltételt, az agrártámogatásoknak a régi tagországokhoz képest 25 százalékról induló arányát. Ez nem hiba, hanem bűn volt a részükről, aminek következményeit előre fel lehetett mérni. Miféle verseny az, amelyikben egyesek 1000 köbcentiméteres motorral indulnak, a másik 250 köbcentiméteressel, és a rajtvonaluk is hátrébb van? Az 500 milliárd forintnyi többlet tehát abból származik, hogy a csökkentett büdzséből korábban sokkal kevesebbet, most már viszont arányosan kapunk.

A Jobbik az Országgyűlésben kezdeményezte Magyarország európai uniós csatlakozásának eredményeit és a csatlakozás hátrányait feltáró eseti bizottság felállítását, a többség azonban elutasította a javaslatot. Az ok nyilvánvaló: az elmúlt 24 év pártjai nem akarnak szembenézni minden szempontot számításba vevő, valós mérleggel. A mindig említett, félrevezető adat az uniós befizetéseink és a visszakapott források egyenlege. Ebben még azok a közvetlenül számszerűsíthető tételek sem szerepelnek, mint az EU-tagságunk következtében vámbevételeink nagy részétől való elesés vagy a több mint 1000 milliárd forintra becsült áfacsalások lehetővé tétele a határaink kétharmadán megszűnt áruellenőrzés következményeként.

A Jobbik a következő hónapokban mindent megtesz annak érdekében, hogy a magyar társadalom megismerhesse csatlakozásunk valós mérlegét, és ennek tudatában tudjon a választásokon felelős döntést hozni.

Balczó Zoltán, a Jobbik alelnöke

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek