2024. 05. 2. csütörtök

Zsigmond
1 EUR 389 HUF
1 GBP 455 HUF

Törvénytelenek a miskolci iskolaátadások?


Az MSZP szerint ellentétes az önkormányzat döntése a közbeszerzési törvénnyel. Is.

Törvénytelennek tartja a miskolci iskolaátadásokat a városi önkormányzat MSZP-frakciója. Mindezt dr. Simon Gábor frakcióvezető jelentette be szerdán. Mint mondta, megítélésük szerint a közgyűlés május 12-i döntései ellentétesek a közoktatási törvénnyel, a jogalkotásról szóló törvénnyel, az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatával, az önkormányzat más rendeleteivel, határozataival, valamint a közbeszerzési törvénnyel is.

Ez utóbbival kapcsolatban a frakcióvezető elmondta: kedden állásfoglalást kért abban a kérdésben, hogy az iskolaátadás közbeszerzési kötelezettséggel jár-e. Az önkormányzat és az egyházak között az átadás kapcsán ugyanis közoktatási megállapodás jön létre, melyben rendelkeznek az oktatás célját szolgáló intézmény bérleti, használati díjáról, annak áfatartalmáról, és az egyházak által vállalt kötelezettségekről. Természetesen ezen kötelezettségek eltérnek egymástól, így felmerül a kérdés, hogy közbeszerzési eljárás esetén más fenntartó ajánlana-e kedvezőbb feltételeket az önkormányzat és a diákok számára.

„A közbeszerzésekről szóló törvény rögzíti, hogy a közbeszerzés tárgya a szolgáltatás megrendelése. A törvény ugyan meghatározza, hogy mikor nem kell közbeszerzési eljárást alkalmazni, ám ebbe megítélésem szerint nem tartozik bele az oktatási szolgáltatás. Rögzítik ugyanis, hogy meglévő építmény, vagy egyéb ingatlan vétele, vagy ingatlanra vonatkozó egyéb jogának a megszerzése esetében nincs szükség közbeszerzésre. Az általános iskolaátadás kapcsán azonban nem megszerzésről, hanem átadásról van szó, így a kivételek nem alkalmazhatók” – mondta dr. Simon Gábor.

Hangsúlyozta: álláspontját az is alátámaszthatja, hogy éppen dr. Zsiga Marcell miskolci alpolgármester volt az, aki országgyűlési képviselőként még május 2-án kezdeményezte a közbeszerzési törvény iskolaátadásokkal kapcsolatos módosítását. Előterjesztését a Ház hétfőn kezdte tárgyalni. Dr. Zsiga Marcell és fideszes képviselőtársai a javaslatban rögzítenék a közoktatási intézmény intézményfenntartói jogának más intézményfenntartónak történő átadását, mint kivételt,- írja az eszakonline.

„Fentiek alapján megállapítható, hogy nemcsak az MSZP frakciója fogalmaz meg kételyeket az iskolaátadásokkal kapcsolatosan, hanem az alpolgármesterként a miskolci közoktatást felügyelő dr. Zsiga Marcell is. Az mindenesetre furcsa, hogy valaki országgyűlési képviselőként törvénymódosító javaslatot nyújt be május 2-án, mert nem biztos a dolgában, majd önkormányzati képviselőként május 12-én szemrebbenés megszavazza azt a javaslatot, amely pont olyan kérdésben határoz, amelynek ügyében törvénymódosítással élt” – mondta dr. Simon Gábor.

Mint ismeretes, a miskolci önkormányzat május 12-i közgyűlésén döntött arról, hogy a Fáy András Közgazdasági Szakközépiskolát a görög katolikus egyház, a Vörösmarty Mihály Általános Iskolát és a Weöres Sándor Óvodát a római katolikus egyház, a Fazola Henrik Általános Iskolát a baptisták, a 4. Számú Istvánffy Gyula Általános Iskolát pedig az evangélikusok működtessék a következő tanévtől.

*

Az elhangozttakra dr. Kiss János, a Fidesz miskolci önkormányzati frakciójának vezetője közleményben reagált. Mint írja, „ha valaki elolvasta a szóban forgó törvényjavaslatot, akkor az indoklásból láthatja: benyújtóinak – tehát a négy képviselőnek – az a határozott szakmai véleménye, hogy a közbeszerzési törvény jelen formájában sem vonatkozik közoktatási intézmények fenntartói jogának átadására. Ez adódik a törvény logikájából, az Európai Unió közösségi jogából, és mindezt az is alátámasztja, hogy az országban soha, sehol nem volt még ebből jogvita, nem éltek ilyen típusú kifogásokkal közoktatási intézmények fenntartói jogának átadásakor”. A képviselő hangsúlyozta: a benyújtott törvényjavaslat egyszerűen arra szolgál, hogy mindezt egyértelműsítse, vagyis a törvényben foglaltak a későbbiekben se vezessenek esetleges jogértelmezési vitákhoz.

 

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Nem létező áru
Több mint harmincmillió forint kárt okoztak azok a hamis termékek, amiket a legális áruk között találtak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Bevetési I…