2024. 07. 18. csütörtök

Frigyes
1 EUR 391 HUF
1 GBP 466 HUF

Nyílt levél

Dr. Józsa István
Frakcióvezető-helyettes
MSZP
Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr!
Vona Gábor frakcióvezető úrnak címzett levelére, amelyben az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását kezdeményezi január 16-ára, a következőt válaszolom.
A Jobbik frakciója a levélben leírt kezdeményezést ebben a formában és ezekkel a napirendi pontokkal nem támogatja. Bármikor partnerek vagyunk olyan rendkívüli ülés megtartásában, amely a nemzet valódi érdekeit szolgálja. A rendkívüli ülés összehívásának szándékát körülvevő felelőtlen pánikkeltést ugyanakkor – nyugodt és felelős politikai erőként – élesen elutasítjuk.
Mi magunk is többször élesen bíráltuk a kormány következetlen, más esetben tendenciózusan rossz gazdaságpolitikáját – még ha egészen más okból és szemszögből is, mint a baloldali ellenzék. Látni kell ugyanakkor azt is, hogy Magyarország ellen összehangolt nemzetközi támadás indult annak érdekében, hogy a kormány előnytelen megállapodást kössön a Nemzetközi Valutaalappal és azzal az Európai Unióval, amelynek mi is tagjai vagyunk, még ha korlátozott szuverenitással is. Tartunk tőle, hogy a kormány alá fogja vetni magát a diktátumnak. Mi magunk azonban nem fogjuk azokat a hangokat erősíteni, amelyek nyilvánvalóan spekulatív szándékkal az ország tárgyalási pozícióit rontják.
Levelének indoklásában – hasonlóan a szocialista pártok retorikájának egészéhez – azokat a véleményformálókat visszhangozza, amelyeknek neoliberális dogmatikájával a Jobbik a legkevésbé sem ért egyet. Nem fogunk Önökkel egy gyékényen árulni.
A kormánnyal szembeni kritikánk nem ad se okot, se morális felhatalmazást arra, hogy az agresszív külföldi beavatkozás hatását belülről, az ország házából erősítsük fel. Az országrontó Károlyi Mihály politikai örökségét az Önök pártja és a baloldali ellenzék kézenfekvő módon vállalja fel – számunkra, a nemzeti ellenzék számára azonban a legkárosabb történelmi szerepvállalást testesíti meg. Ebben eddig sem voltunk, ezután sem leszünk partnerek.
Önök a levelében említett első javasolt napirendi pontban az 1949-es alapokon nyugvó alkotmányhoz való visszatérést sürgetik. A december 5-én beadott előterjesztés formailag is okafogyottá vált, mivel abban annak az alaptörvénynek a hatályba lépését halasztanák el, amely azóta Magyarország hivatalos alaptörvénye lett, így legfeljebb az 1989-ben átalakított alkotmányhoz való visszatérésről lehetne beszélni. Ezt azonban – a történelmi Alkotmány híveiként – a leghatározottabban elutasítjuk, a jelenlegi alaptörvénnyel szemben megfogalmazott minden bírálatunk ellenére is.
A másik javasolt napirendi pont arra a hisztériakeltésre reagál, ami már önmagában is súlyos károkat okoz az országnak és az embereknek. Felelős politikai erő nem állhat a rémhírterjesztők oldalára. Mi se fogunk.
Meggyőződésünk, hogy az országnak új gazdaságpolitikára van szüksége. De nem az elmúlt másfél évvel, és még csak nem is a megelőző nyolc évvel, hanem a mögöttünk hagyott huszonkét évvel szemben is. Magyarország vonata az úgynevezett rendszerváltozáskor került kényszerpályára, vakvágányra. Az Önök pártja és a jelenlegi kormányzó párt mutogathatnak egymásra, a felelősség azonban elmúlt huszonkét év politikai rendszeréjé, amelynek kártételében a szocialista és liberális pártok döntő részt vállaltak.
Mi az emberek felé hirdetünk összefogást. Magyarországnak kormányváltásra van szüksége. De nem kívülről kikényszerítve, hanem a magyar emberek akaratának és érdekének megfelelően.

Hegedűs Tamás frakcióvezető-helyettes

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek