2024. 07. 21. vasárnap

Dániel, Daniella
1 EUR 391 HUF
1 GBP 464 HUF

Miskolcot is megfojtja a fideszes polip

A Fidesz-rezsim regnálása óta Magyarországon újabb szintre lépett a korrupció: ma már az állam bizonyos szervei eleve nem a közjó logikája mentén alakítják ki szabályaikat, hanem pusztán úgy, hogy azok bizonyos magánérdekeket szolgáljanak. Ez a state capture, amikor konkrét magánérdekek szisztematikusan foglyul ejtik az államot és a szabályokat már születésük pillanatában eltérítik a közérdektől. Mindezt a tekintélyes nemzetközi korrupcióellenes szervezet, a Transparency International (TI) tette közzé 2012-ben.
Hogy mindez mennyire igaz, nagyon jól tetten érhető a botrányos állami földbérletpályázatokon, illetve a legújabb gazemberségen, a trafikbizniszen. Mindkét esetben ugyanaz történt: a látszat kedvéért pályázatot hirdettek, de az erről szóló jogszabályokat úgy alakították, hogy kényük-kedvük szerint gyakorlatilag bárkit győztesként hozhassanak ki anélkül, hogy meg kelljen indokolniuk, miért éppen őt választották ki.
Földbérlet-ügyben a Borsodi Mezőségben – Ángyán József, volt vidékfejlesztési államtitkár, fideszes országgyűlési képviselő jelentése szerint, aki nem hajlandó asszisztálni ehhez a gusztustalan rendszerhez – Budai Gyula államtitkár unokaöccsének apósa és családtagjai érdekeltségébe tartozó cégek a kiosztott földek közel 20 százalékát szerezték meg, összesen 774 hektárt. De Ángyán jelentése szerint Mengyi Roland megyei közgyűlési elnökhöz és Tállai András államtitkárhoz köthető emberek cégei is szereztek jókora birtokokat (így a földszerzők listáján „ezüstérmet” és „bronzérmet” szereztek a megyében), olyanok viszont nem, akik évtizedek óta itt művelték a földet, itt nevelték az állatokat.
Ugyanez a helyzet a trafikbizniszben is. Évtizedek óta trafikot működtető emberek sírva panaszolják, hogy nem nyertek a pályázaton, oda a megélhetésük, mi lesz a családjukkal, miközben a nyertesek között olyanokat találunk, akiknek eddig az égvilágon semmi közük nem volt a dohányboltokhoz, a kiskereskedelemhez, ezzel szemben viszont kormánypárti politikusok retye-rutyái. Ez viszont bőségesen elég, megfelelő ajánlólevél.

Csak ami eddig napvilágot látott: a benzinkút-tulajdonos Takács Gábor miskolci fideszes önkormányzati képviselő kereskedelmi igazgatóként dolgozó felesége, szülész-nőgyógyász anyósa és öccse a miskolci boltok hetedét kapta meg összesen, az egészség bajnoka, a csipszadó szellemi atyja, Csiba Gábor megyei kórházigazgató, a KDNP országos elnökségi tagja, megyei önkormányzati képviselő, egészségpolitikai tótumfaktum felesége és lánya a sajószentpéteri boltok felét. Sőt, a leányzó, Csiba Anna Eszter Miskolcon is kapott üzletet. Húsz évre. Üzletenként – sajtóhírek szerint – akár havi 1 milliós nyereséget is össze lehet szedni.
Mi lesz? Nyilván az lesz, hogy dehogyis ül be a trafikba a szülész-nőgyógyász, a kereskedelmi igazgató, vagy a kórházigazgató felesége és kislánya. Jórészt azokat az embereket alkalmazzák majd éhbérért, akik eddig is trafikot üzemeltettek, ők viszont zsebre vágják a busás hasznot. Az ATV számolt be egy esetről, hogy egy budapesti kisboltos, melynek a tulajdonosa már 16 éve működteti a boltját, tovább akart dolgozni, de már nem teheti. Egy Takács Gábor nevű úriember viszont már felkereste, hogy igényt tartana az üzletre, mert ő viszont nyert. Hogy ez a Takács Gábor azonos-e a miskolci benzinkutas fideszes képviselővel, nem tudni, nem is érdekes. Ami biztos, hogy a törvényesített korrupció útján megszerzett jogok most olyan embereket gazdagítanak, akik a Fidesz-polip csápjai, s behálózzák az egész országot, Miskolcot.
Világosan látjuk, hogy még a botrány, az emberek felháborodása sem elég ahhoz, hogy ezek az emberek megbánást tanúsítsanak, lemondjanak, távozzanak a közéletből. Ez nem is lenne megoldás, ettől még maradna a Fidesz korrupt rendszere, a rokonok, haverok útján történő gátlástalan pénzszerzés, új, egyre több fideszes csápok növesztése. A rendszert kell leváltani, a gazemberséget felszámolni. A Miskolci Szocialistáknak ez a céljuk. Ehhez kérik a választók segítségét, legkésőbb 2014-ben. 

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek