2024. 07. 18. csütörtök

Frigyes
1 EUR 391 HUF
1 GBP 466 HUF

Egekben a svájci frank – az LMP kiszámítható és igazságos megoldást kínál

Az LMP szerint a devizahitelesek megsegítésére Szijjártó Péter által ajánlott árfolyamgát nem megoldás. A párt egy cselekvőképes eszközkezelő létrehozását javasolja, amely kiszámíthatóságot nyújtana a devizahitelezés károsultjainak, és nagyobb banki felelősségvállalásra épülne. Hosszú távon a banki termékek szigorúbb szabályozását szorgalmazza az LMP.

A svájci frank hetek óta tartó szárnyalása katasztrofális hatással van több százezer devizában eladósodott magyar háztartásra. Ha a nemzetközi tűzoltó akciók ellenére folytatódik a jelenlegi trend, az elodázhatja a gazdasági válságból való kilábalást és alááshatja a bankrendszer stabilitását is.

A kormány által a devizahiteleseknek ajánlott, árfolyamgátként elhíresült átváltási lehetőség nem megoldás. Az árfolyamgát csak elodázza a problémát, ráadásul aki a mostani rekord magas svájci frank árfolyam mellett választja ezt az utat, az a piac későbbi megnyugvása esetén rosszabbul jár. A különbözet továbbra is az ügyfél hitele marad, amit 2014-től kell elkezdenie fizetni – hogy mennyit, azt a PSZÁF kalkulátora segítségével bárki könnyen kiszámolhatja. Az árfolyamgát emellett igazságtalan a devizahitelesekkel szemben, mivel a bankok így továbbra is elkerülik a felelősségvállalást az általuk kínált rossz termékekért.

A Lehet Más a Politika azt javasolja, hogy a bankadó bevételeit fordítsák egy olyan állami alap feltöltésére, amely valóban képes a  problémát kezelni, anélkül, hogy tömegek kerülnének utcára. A kormány két milliárd forintot különített el az ősszel létrehozandó Nemzeti Eszközkezelő számára – ez az összeg még a kitűzött minimális célokra – ötezer ingatlan megvásárlására – sem elegendő. A bankadóból jóval több pénzt lehetnek fordítani erre a célra.

Az LMP szerint hosszú távon a banki hiteltermékek szigorúbb szabályozására van szükség. Olyan hiteltermékek ösztönzését javasoljuk, amelyek nem-referencia kamatlábhoz kötik a kamatot, és a kamatperiódust egyértelműen rögzítik (3-5 év között). Ez változtatható lenne, de kizárólag jogszabályban meghatározott feltételek alapján. Emellett el kell gondolkozni a magáncsőd intézményének létrehozásán, amely a legnehezebb helyzetben lévők számára jelenthet kiutat.

 

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek