2024. 04. 28. vasárnap

Valéria
1 EUR 392 HUF
1 GBP 458 HUF
  • Főoldal
  • »
  • Interjú
  • »
  • Witzmann Mihály: „Az egészségügy nem luxus, hanem a civilizált társadalmi lét egyik alapfeltétele”

Witzmann Mihály: „Az egészségügy nem luxus, hanem a civilizált társadalmi lét egyik alapfeltétele”

„Az egészségügy nem luxus, hanem a civilizált társadalmi lét egyik alapfeltétele”- mondta Witzmann Mihály, a Somogy Megyei Közgyűlés alelnöke, aki dr. Inczeffy Istvánt, a Siófoki Kórház és Rendelőintézet frissen kinevezett új főigazgatóját támogatásáról biztosította. Milyen stratégiát fog követni a közeljövőben a siófoki kórház vezetése?

 I.I.: Missziós nyilatkozatunknak megfelelően nem akarunk többek lenni, mint amire képesek vagyunk és azt, amit nyújtani tudunk, a legjobb képességeink és tudásunk szerint szeretnénk megvalósítani. Mindezek kivitelezéséhez stratégiánk első lépéseként egy betegcentrikus és a lakosság bizalmát élvező szervezeti és személyzeti struktúra kialakítása a célunk. Második lépésként fektetnénk nagy hangsúlyt a tényleges megelőzés, a prevenció bevezetésére, amely szintén kiemelten fontos a kórház életében.

 

Számíthat-e változásokra, változtatásokra a lakosság a kórház működésével és az egészségügyi ellátással kapcsolatosan?

 I.I.: Természetesen lesznek majd változások, bizonyos szakmákat fejleszteni kell. Új gyógyító és műtéti technikákat szeretnénk bevezetni. Ez eszköz- és műszerigényt generál, melynek forrását részben pályázati úton, részben pedig az intézmény működésének racionalizálásával szeretnénk majd megvalósítani.

 

Mivel szakmai mozgásterünket a fejlesztési tervünkben meghatározott feladatok összessége határozza meg, a kezdeti lépésekhez kérjük a lakosság türelmét. Törekedni fogunk arra, hogy – az ő véleményüket is figyelembe véve – a szolgáltatások mennyisége mindenki számára elérhető és nyitott legyen.

 

Várható intézkedés a bér- és személyi jellegű fejlesztésekkel kapcsolatban?

 I.I.: A bérfejlesztés ütemszerűen megvalósult, ezeknek adatait a fenntartónkhoz továbbítottuk. A terveknek megfelelően a fizetésemelést januárig visszamenőleg, a szeptemberi fizetéssel fogják a dolgozóink megkapni.

 

Milyen helyi és regionális változásokra lehet számítani a közeljövőben az egészségügy területén?

 W. M.: A helyi igényeket és a helyi fejlesztéseket az új főigazgató fogja majd kijelölni.

Nagyon örülök, hogy az új főigazgató személyében egy siófoki, az intézményhez kötődő és az intézmény érdekeit tekintve elkötelezett személy került a Siófoki Kórház- Rendelőintézet élére. Biztos vagyok abban, hogy megfelelően ismeri és átlátja az adott problémákat és konkrét megoldási javaslatai is vannak azokra vonatkozóan. Azért kiemelten fontos mindez, hiszen az egészségügy nem luxus, hanem a civilizált társadalmi lét egyik alapfeltétele.

 

Milyen eredményekről számolhatnak be az egészségügy tekintetében?

 W. M.: Jó látni, hogy 2010 óta Magyarországon a fejlesztések, beruházások tekintetében soha nem látott eredmények valósultak meg az egészségügyben. Csak itt, Somogy megyében több 10 milliárd forintért újulhattak meg rendelőintézetek és kórházak. Említhetjük a mentőállomás rekonstrukciós programot is, amely a közeljövőben veszi majd kezdetét. Ennek köszönhetően 60 mentőállomás újulhat meg az országban, többek között a siófoki épület is. Továbbá 22 új mentőállomás épül meg, amely azt az Európai Uniós elvárást hivatott szolgálni, hogy a segítség negyed órán belül a bajba jutott személy rendelkezésére állhasson. A program keretében Somogy megyében 3 új mentőállomás fog létesülni: Kadarkúton, Böhönyén és Igalban.

 

Melyek a következő lépések a beruházások és fejlesztések irányában?

 W. M.: Egy jól működő mentőszolgálathoz eszközökre, gépjárművekre van szükség. Szomorú volt látni azt, hogy 2008 és 2010 között gyakorlatilag egyetlen mentőautó beszerzésére sem került sor. A 2010-ben, az ország irányítására felhatalmazást kapott polgári kormány első lépései között szerepelt 120 új mentőautó megvásárlása, jelenleg pedig folyamatban van még további 200 új mentőautó beszerzése. Ezek az intézkedések jelentősen növelik a magyar emberek biztonságérzetét Somogy megyében és az országban egyaránt.

 Esett már szó a bérekről is. Nem csak szükséges, hanem egyértelmű elvárás volt az egészségügyben dolgozók részéről, hogy ebben a tekintetben is történjen végre valamiféle pozitív változás. A szocialista kormányok alatt reálérték csökkenés jellemezte az egészségügyi dolgozók egzisztenciális viszonyait, azonban 2010 óta két hullámban is bérfejlesztésre kerülhetett sor. Először 90.000 személy bérrendezése történt meg, majd nyáron, egy kormánydöntés értelmében újabb 95.000 egészségügyi dolgozót (szakápolókat, orvosokat) érintő bérfejlesztésre került sor.

 Az egészségügy megújulása kapcsán a védőnői szolgálattal is foglalkozni kell. A szolgálat esetében egy olyan hungarikumról beszélhetünk, amely Európában, sőt világviszonylatban is egyedülálló szolgáltatási forma. A munkáltatói jogok gyakorlása azonban, meglehetősen heterogén képet mutat jelenleg. Ezen problémákra megoldást jelentene egy egységes állami munkáltató kialakítása. Ez abból a szempontból is előnyös lehet, hogy a bérfejlesztési anomáliák így egyszerűen és gyorsan leküzdhetők lennének.

Azt hiszem, hogy az egészségügyi ellátások fejlesztése tekintetében alapvetően jó úton vagyunk és bízom benne, hogy a főigazgató úr szakmai elhivatottsága újabb eredményeket hoz majd a Siófoki Kórház működésében is.

 HírHét.hu

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek