2024. 09. 28. szombat

Vencel
1 EUR 397 HUF
1 GBP 476 HUF
Kezdőlap » „Fejleszteni és munkahelyet teremteni”
„Fejleszteni és munkahelyet teremteni”

„Fejleszteni és munkahelyet teremteni”

„Fejleszteni és munkahelyet teremteni”Év eleji beszélgetés Dr. Ódor Ferenc elnökkel

Szokásos év eleji, az elmúlt évet boncolgató beszélgetésünk sohasem telik túlságosan nyugodtan, hiszen a B.-A.-Z. megyei közgyűlés elnökét, az ünnepek után sokan hívják, keresik, s az elnök igyekszik mindenkire időt szakítani. De most az a hír, hogy a Nógrád megyei intézmények egy része, – ezek főként a múzeumok – nem tudja megnyitni a kapuit forráshiány miatt, nem az eredmények és tervek számba vételére, hanem rögtön a gondokra tereli a beszélgetést.

 

–          A Mi megyénkben is előfordulhat ilyen?

–         Ha őszinték akarunk lenni igen. Megyénk legnagyobb foglalkoztatója a számtalan oktatási, szociális, egészségügyi intézményt működtető Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat, s az elmúlt évben is már érezhetően szűkebb anyagi keretek között voltunk kénytelenek tevékenykedni, ennek ellenére nekünk eddig sikerült megőrizni intézményeink működőképességét. De már az idei költségvetésből az látszik, hogy egy milliárd forinttal kapunk kevesebbet az államtól, így kevesebb pénz jut az oktatásra és az idősek ellátására. Egy dolgot sikerült ezzel a politikával a kormánynak elérnie, hogy az önkormányzatok sora tönkre megy. Mi pedig mindannyian rohanunk a szakadék felé.

–         Mi a megoldás? Miből tudják a bevételeket növelni?

–          Sajnos újra csak hitelt tudunk felvenni. Forgalomképes ingatlanunk már alig van, amit értékesíteni lehetne. Ebben az ingatlanpiaci helyzetben esélyünk sincs, hogy korrekt áron megvásárolja valaki, mondjuk a Csanyikban lévő komplexumot, vagy bármi mást. Több kötvényt már nem szándékozunk kibocsátani. A szociális otthonokban lévő idős emberekről nem lehet több térítési díjat kérni, hiszen a törvény szerint is meg kell hagyni a nyugdíjuk 20 százalékát, és tudjuk, hogy a nyugdíjak sem magasak. A hozzátartozókra pedig, ahogy Ők sem, az intézmény sem számíthat. Ez az igazi patt helyzet. Kénytelenek leszünk bizonyos átalakításokra is az intézményrendszerben.

–          Bezárnak iskolákat, vagy összevonnak? Elbocsátanak embereket?

–          Jelenleg 24 oktatási és 20 szociális intézményt működtet a megyei önkormányzat. A működtetés érdekében évről évre többet kell az állami normatíva mellé tenni, de nem tudunk bezárni iskolát, és összevonni sem érdemes, hiszen azzal alig van megtakarítás. Nem akarunk lemondani a Bursa Hungarica pályázatunkról sem, hiszen ez ötezer megyei gyereknek jelent esélyt a továbbtanulásra, és ugyanígy vagyunk a Mecénás alappal is, hiszen ha mi nem, akkor ki segítené a civil szervezeteket, és a kulturális rendezvényeket? Inkább még több pénzt kellene ezekre áldoznunk.

Elbocsátani embereket pedig nem lehet, – mondjuk már most is létszámstop van – mert akkor ki látja el a feladatokat, az idős emberek, a demens betegek mellett? Így is sokszor pengeélen táncolnak az intézmények, rendkívül szűkös a létszám, s aki dolgozik, azt terheljük mindenhol. Mondanom sem kell, hogy milyen alacsony bérért. Mert azt azért tegyük hozzá, hogy a közszférában három éve nem emelkedtek a bérek. Utoljára 2008 januárjában volt 4 százalék, és mellé még elvettek egy havi bért is az emberektől a 13.havi megvonásával. De mindegy is, hogy hogyan hívjuk, a lényeg az egy havi bér megvonása.

–          Említette a Csanyiki komplexumot, amely a Szent Ferenc Kórházhoz tartozott az egészségügy átalakítása előtt. Hol tart most a Szent Ferenc Kórház ügye, a nyertes per és az ÁNTSZ nemleges állásfoglalása után?

–          Itt a fenntartó önkormányzatoknak kell most már kompromisszumot kötniük, hogy ez a szabálytalan helyzet megoldódjon, ezért kezdeményeztük az egészségügyi bizottságok közös ülését ez ügyben. Úgy gondolom, hogy nálunk megvannak a személyi és tárgyi feltételek a reumatológiához, míg a városnál,- bár sok pénzt áldozott a megkapott feladatok ellátására – nincsenek meg. A kompromisszumot a gazdaságosság figyelembevételével kell megkötni. A többi egészségügyi intézményünk –  a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház a szikszói kórház, a mezőkövesdi rehabilitációs központ és az izsófalvai szakkórház – pedig a megszorítások ellenére még működik, és a Megyei Kórház készül a 11 milliárdos Csillagpont projekt megvalósítására, amelyhez majd nekünk is

10 százalék önrészt hozzá kell tennünk. Bár nem ekkora volumenű, de jelentős eredménynek tartom a szikszói rendelőintézet fejlesztését, mert az abaúji embereknek ez sokat jelent.

 

–          Két választásra készül az idén az ország a parlamentire és az önkormányzatira. Úgy tudom, hogy az országgyűlési képviselő választáson újra indul Ön is, de ha a pártja, a FIDESZ nyer a parlamenti választásokon és felkéri Önt valamilyen miniszteriális funkcióra, ami elszólítja innen, akkor hogyan tovább?

–          Ez még nagyon korai kérdés. Maradjunk abban, hogy szeretnék kormánypárti parlamenti képviselő lenni. Én jól érzem magam itt a megyében, bár akkor volt igazán kedvemre a feladat, amikor ’98 és 2002 között a fejlesztéspolitikára sokkal nagyobb hatása volt a megyének. Mert, most is csak ebben látom a jövőt: fejleszteni kell, és munkahelyeket teremteni, hiszen már 70 ezer ember van nálunk munka nélkül, és ez katasztrófa felé sodorja az országot. Hogy visszatérjek a kérdésre, a területfejlesztés és az önkormányzat az a szakterület, amiben igazán otthon vagyok, és szeretnék ezekért többet tenni, de még egyszer hangsúlyozom, korai ezen lamentálni, esélyeket latolgatni.

Inkább azt kívánom mindnyájunknak, Borsod-Abaúj-Zemplén megye és az ország minden lakójának, hogy a 2010-es év sokkal eredményesebb, gondoktól mentes, és egészségben gazdag legyen!

–          Köszönöm az interjút!

 

Orosz B. Erika

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

A tökéletes piros rúzs nyomában
A rúzsok világában a piros az örök klasszikus. Ugyanúgy tud ünnepélyes és különleges lenni, megbújhat a mindennapok tökéletes kiegészítőjeként a táská…