Milyen fő mérföldkövek mentén alakult a methodozás története az elmúlt évek, illetve évtizedek során? Honnan ered egyáltalán a rendkívül eredményes módszer, és minek tudható be a vele kapcsolatos állandó innováció?
A cikkben nemcsak ezekről az érdekességekről lesz szó. Egyúttal ki fogunk térni azokra a döntő jelentőséggel bíró szempontokra is, amelyeket célszerű figyelembe venni, és gyakorlatba ültetni az eredményesség érdekében. Vágjunk is bele a téma közepébe!
Helyileg honnan is alakult ki a methodozás története?
Minden bizonnyal kevesen tudják, hogy a módszer valódi őshazája Bulgária. Márpedig az alapok onnan gyökereznek. Ezzel együtt az angol horgászoknak is elévülhetetlen érdemei vannak abban, hogy a technika mára ilyen látványos mértékben fejlődött.
Elég csak megnézni a TackleBait.hu horgász webáruház method kosarainak elképesztő kínálatát. Ahhoz, hogy erre a szintre el tudjunk jutni, elengedhetetlen volt, hogy a műfaj képviselői tovább fejlesszék az 1.0-ás verziót.
Bulgária után tehát az Egyesült Királyság volt a method feeder horgászat bölcsője. Majd szinte globálisan következtek a versenyhorgászok, onnan pedig a folyamatos innováció egyre inkább ágazott szerteszét.
Mi a methodozás sikerének három alapvető pillére?
Az egyik kétségtelenül a megfelelő helyválasztás. Ez a technika arról szól, hogy koncentráltan történik a peca, vagyis nem egy komolyabb alapozással igyekszünk csalogatni a halat. Ehelyett meg kell találni, hogy a pontyok vagy a keszegfélék hol tartózkodnak.
Szintén kulcsfontosságú pillér a felhasznált etetőanyag minősége és állaga. Számít a beltartalom, az aromák milyensége és aránya, emellett pedig a bekeverés, majd pedig a rostálás is döntő jelentőséggel bír.
Harmadik faktorként és nem utolsósorban a végszerelék tudatos összeállítására kell még nagy gondot fordítani. Lényeges elem a method kosár, amihez egy legfeljebb 8-10 centiméter hosszúságú horogelőkét javasolt rögzíteni.
Mit taníthat még nekünk horgászoknak a methodozás története?
Azt, hogy ne üljünk le csak úgy a vízparton, hanem informálódjunk a mederviszonyokról és a halak tartózkodási helyéről. Miközben az etetőanyagot keverjük be, egy-egy pillantást vessünk a vízfelületre, mert a célhalak sokszor elárulják magukat.
Minél inkább homogén, ugyanakkor jól tapadó etetőanyaggal célszerű megoldani a horgászatot. A cél nem más, minthogy vízbe érkezés után a kosár tartalma egyből bontani kezdjen, és képezzen egyfajta terülj-terülj asztalkámat a meder alsó rétegeiben.
Amint sikerült horog közelébe csalni a pontyot, az amurt, a kárászt vagy a keszeget, már csak a megfelelő csalétket kell megtalálni. Utóbbi lehet akár kisebb vagy nagyobb pellet vagy wafter csali piros, sárga, narancs, fehér vagy többek között fekete színben is.