2024. 07. 20. szombat

Illés
1 EUR 391 HUF
1 GBP 464 HUF
  • Főoldal
  • »
  • Gazdaság
  • »
  • Növekszik az európai gazdaság 2014-ben – Magyarország a középmezőny elején lehet

Növekszik az európai gazdaság 2014-ben – Magyarország a középmezőny elején lehet

A BUSINESSEUROPE előrejelzése szerint 2014-ben uniós szinten 1,6%-os, míg hazánkban 2% GDP növekedés várható – az ukrán-orosz konfliktus a legnagyobb bizonytalansági tényező
A 35 ország 41 munkaadói szervezetét tömörítő BUSINESSEUROPE – melynek hazai tagszervezete a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) – legfrissebb elemzése szerint 2014-ben az Európai Unióban 1,6%-os gazdasági növekedés várható, míg az eurozónában ennél alacsonyabb, 1,2%-os GDP emelkedéssel számolnak. Magyarországon az idei évben 2%-os emelkedést prognosztizálnak, amivel a 10. legjobb helyet éri el hazánk a tagországok közül. A legnagyobb bizonytalansági tényezőt az európai növekedés szempontjából jelenleg az orosz-ukrán konfliktus jelenti. A BUSINESSEUROPE és az MGYOSZ véleménye egybeesik a tekintetben, hogy a tőkéhez való hozzáférés nehézsége továbbra is az egyik legnagyobb növekedés gátló probléma mind uniós, mind hazai szinten.

Az európai munkaadói szervezetek tömörítő, brüsszeli székhelyű BUSINESSEUROPE ma publikálta az európai gazdaságról készült átfogó elemzését. A szervezet 2014-re az Európai Unión belül 1,6%-os GDP növekedést prognosztizált, 1,3%-os inflációs és 10,6%-os munkanélküliségi ráta mellett. Az előrejelzés szerint az EU tagállamok átlagos államháztartási hiánya 2,5% lesz, míg a GDP arányos adósságállomány 88,4% körül fog alakulni 2014-ben.

 

2015-re vonatkozóan 1,9%-os növekedést vár a szervezet a 28 tagállam tekintetében, 1,6%-os inflációs és minimálisan csökkenő, 9,9%-os munkanélküliségi rátával. A tagállamok államháztartási hiánya 2,4%-ra mérséklődhet, és az összesített GDP arányos adósságállomány is csökkenhet 0,6%-ot jövőre.

 

A munkanélküliség magas szintje ugyanakkor 2014 után is az egyik legkomolyabb problémája marad az Európai Unió gazdaságainak. Az idei évre becsült 10,6%-os adatot követően 2015-re is közel 10%-os átlagos munkanélküliséget vár a BUSINESSEUROPE. Az unió 28 tagországán belül ráadásul komoly eltérések is megfigyelhetőek, míg például Ausztriában vagy Németországban csupán 5% körüli, addig Spanyolországban vagy Görögországban továbbra is 25%-os munkanélküliségi adat várható idén, és jövőre sem lesz jelentős változás ezen a téren.

 

Az EU tagállamokat vizsgáló, idei évre vonatkozó GDP előrejelzés tekintetében Magyarország a 10. 2%-os várható növekedéssel. A munkanélküliség vonatkozásában, 9,2%-os eredménnyel a 15. helyen tartózkodunk, míg az infláció tekintetében 1,3%-kal pont az uniós átlagot érjük el. 2015-re Magyarországon 1,5%-os GDP növekedés mellett 3%-os inflációs rátával és lényegében stagnáló, 9,5%-os munkanélküliséggel kalkulál a szervezet.

 

Összefoglalva a következőkre kell kiemelt figyelmet fordítaniuk az európai döntéshozóknak a következő egy évben a BUSINESSEUROPE elemzése szerint:

 

    Az európai gazdaság továbbra is csak mérsékelten erősödik, az idei évre várható 1,6 %-os GDP növekedés még mindig törékenynek tekinthető.
    Ambiciózus munkaerő-piaci reformokra van szükség számos tagállamban a munkanélküliség gyors csökkentése érdekében.
    Különösen a kkv-k tekintetében a finanszírozáshoz való hozzáférés javítása elengedhetetlen.
    A megfelelően kivitelezett bankunió elősegítheti az EU pénzügyi piacainak összehangoltabb működését.
    Új kockázatot jelent az orosz-ukrán konfliktus, melynek súlyos hatásai lehetnek az európai növekedésre.
    Az egységes piac fejlesztése érdekében – különösen a digitális technológiák, a telekommunikáció és az energiaszektor vonatkozásában – szükségesek további lépések.
    Az Unió számára előnyös, az USA-val kötött Transzatlanti Szabadkereskedelmi Megállapodás nagymértékben segíthet az európai növekedés és a munkahelyteremtés felgyorsításában.

 

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek