2024. 07. 20. szombat

Illés
1 EUR 391 HUF
1 GBP 464 HUF

Minden negyedik magyar hűtőszekrény több, mint 10 éves

Borsod-Abaúj-Zemplén megyében az országos átlaghoz képest régebbiek a háztartási készülékek
Majdnem minden ötödik televíziót és mosógépet, illetve közel minden negyedik magyar háztartásban található hűtőszekrényt több mint tíz éve cseréltek le utoljára, derült ki az ismert Műszaki Áruházlánc legfrissebb 18 év feletti lakosságra súlyozott felméréséből*. A legtöbb elöregedett készülék Heves és Békés megyében található, de az országos átlaghoz képest Borsod-Abaúj-Zemplén megyében is idősebbek a háztartási gépek. A lakosság egyre környezettudatosabb, a még működő háztartási gépeket sokan váltják be csereakció keretében vagy ajándékozzák tovább családi körben. A mobiltelefonhoz viszont akkor is ragaszkodunk, ha már újat is vásároltunk belőle.

Tisztában vagyunk a háztartási eszközeink fogyasztásával? Mikor cseréljük le azokat? Vásárláskor mennyire számít az energiaosztály? Mit teszünk a még működő, de lecserélendő készülékeinkkel? Környezettudatosan élünk? Figyelünk bolygónk jövőjére vagy a multiktól várjuk a változást? A műszaki áruházlánc többek közt ezekre a kérdésekre kereste a választ.


Régi hűtőszekrény, új mobiltelefon


A felmérésből kiderült, hogy a magyar háztartásokban található hűtők 24%-át, mosógépek 18%-át és televíziók 20%-át több mint tíz éve cserélték le. Új mobiltelefont ezzel szemben a válaszadók 23%-a egy éven belül, 44%-a pedig 1-2 éve vásárolt.
Jelentős eltérés mutatkozik az egyes megyék között, a legtöbb elöregedett készülék Heves és Békés megyében található, de az országos átlaghoz képest Borsod-Abaúj-Zemplén megyében is idősebbek a háztartási gépek. Győr-Moson-Sopronban ezzel szemben jóval magasabb az újabb televíziók, hűtőszekrények és mosógépek száma.

Népszerűek a csereakciók


A felmérés rámutatott, hogy egyre népszerűbbek a csereakciók. A válaszadók közel fele vásárolt már így új hűtőszekrényt és mosógépet. A még működő, de lecserélésre kerülő háztartási eszközök esetében gyakori még a családi vagy baráti körben történő továbbajándékozás és az eladás is. A nők körében nem ritka az sem, hogy jótékony célra ajánlják fel megunt háztartási eszközeiket: hűtőszekrényt minden negyedik, mosógépet pedig minden ötödik nő adott már így tovább. A kidobási arány 6-8% között mozog.
Figyelünk a környezetünkre
Azt, hogy okosan adunk túl lecserélni kívánt háztartási eszközeinken nem feltétlenül anyagi szempontok okozzák. A felmérésből kiderült, hogy a magyarok több mint 80%-a egyet ért azzal, hogy a Föld véges erőforrásai miatt muszáj környezettudatosan élnünk. Érdekes adalék, hogy az idősebb generáció ezzel még nagyobb mértékben ért egyet, mint a fiatalok, és a 60 felettiek saját bevallásuk szerint jobban odafigyelnek a környezettudatos életmódra is.
A cég arra is kíváncsi volt, hogy a hazai lakosság szerint inkább az egyéneken vagy inkább a nagyvállalatokon múlik-e környezetünk jövője. A válaszadók egyetértettek abban, hogy a környezettudatos szemléletmód mindkét féltől elvárható, 84% továbbá azt is kiemelte, hogy ehhez elengedhetetlen a következő generációk környezettudatos nevelése.

Tudatosan vásárolunk háztartási gépet


Azt, hogy a környezettudatosságot valóban gyakoroljuk, bizonyítja, hogy a válaszadók kétharmada már kizárólag energiatakarékos izzókat használ, és mindig odafigyel arra, hogy lekapcsolja a villanyt, ha épp nincs szükség rá. Szelektíven 82% gyűjti a szemetet, majdnem minden harmadik ember pedig még a TV-t is kihúzza, amikor elmegy otthonról.
Szinte mindenkinek (95%) a jó energiaosztály az egyik legfontosabb szempont új háztartási eszköz vásárlásakor. A felmérésből azonban az is kiderült, hogy az egyes háztartási gépek energiafogyasztásával csak a lakosság egyharmada van teljesen tisztában.

*A felmérés 996 fő megkérdezésével készült, a 18 év feletti magyar internethasználó lakosság körében 2016 októberében, a 18 év feletti magyar lakosságra súlyozva.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek