2024. 07. 20. szombat

Illés
1 EUR 391 HUF
1 GBP 464 HUF

Cél: a biomassza hasznosítása

Cél: a biomassza hasznosításaMiskolcon a 173 ezer lakosú városban kb. 100 ezer ember mindennapjait,
közérzetét befolyásolja a távhőszolgáltatás, mely egyaránt jelent kihívást és felelősséget. Az elmúlt öt esztendőben a MIHŐ Kft. jelentős fejlesztéseket hajtott végre, melynek eredményeként javult a szolgáltatás biztonsága. Erről is szó volt a ma kezdődött Szakmai Napokon a Hotel Palotában.

A három legnagyobb fűtőműben villamosenergia-termeléssel kapcsoltan történik a hőelőállítás. A Kombinált Villamos Erőmű szolgáltatja a távhőszolgáltatásban felhasznált hőenergia 2/3 részét.

A társaság elkötelezett az alternatív energiák alkalmazása, és a környezet védelme iránt. 2009. januárjától a Hejőcsabai lakótelep hőellátását biogázzal biztosítja, és 2010-ben a kapcsoltan hőelőállítást biztosító gázmotort is üzembe helyezi. A biomassza hasznosítása is a közeljövő célkitűzései között szerepel.

2011-ben, a Tatár utcai fűtőműben, gázmotor üzembe helyezésével egy energiahatékonysági korszerűsítés valósul meg, Európai Uniós támogatással. A rendszer kiépítése az üzembiztonságot szolgálja, és a költségeket is kedvezően befolyásolja majd.

A MIHŐ Kft. tervezi, a város alatt fellelhető geotermikus energia hasznosítását is. Ennek érdekében, a közelmúltban Miskolci Geotermia Zrt. néven társaságot alapított a PannErgy Nyrt.-vel, melynek célja, egy geotermikus fűtőmű megvalósítása – adta hírül Korózs András ügyvezető igazgató.

Miskolc város alpolgármestere Orosz Lajos kiemelte, hogy a társaság gazdasági hatékonyságjavulásának és költségtakarékosságának eredményeként 2003. évtől csupán egy alkalommal volt alapdíjemelés 5%-os mértékben, illetve a hődíjak jelentős, 11,4%-os mértékben csökkentek 2009. október 1-jétől. A távhőszolgáltatók érdekképviseletének, és a politikai akaratnak nyilvánította azt az eredményt, mely szerint a kedvezményes 18%-os ÁFA körbe került a távhőszolgáltatás. 2010. januártól pedig, a legalacsonyabb 5%-os ÁFA körbe kerül. Ez a kedvező körülmény Miskolcon egy átlaglakás esetében a 25%-os ÁFA kulcshoz képest éves szinten 37 ezer forintos költségcsökkenést eredményez a távhőszolgáltatást igénybevevő felhasználók részére.

Dr. Uhri László a MaTáSzSz elnöke arról tájékoztatott, hogy a távfűtés egyre karakteresebb, talán ma már nélkülözhetetlen eszköz az európai energiastratégiában a környezetvédelem (CO2 csökkentése), valamint a tüzelőanyag felhasználás csökkentése érdekében. Ehhez természetesen az kell, hogy a távfűtés hője kapcsolt energiatermelésből, megújuló energiákból (pl. biomasszából), vagy a kettő kombinációjából származzon.

A távfűtés azonban gazdasági vállalkozás, a fűtési piac egyik résztvevője. A fennmaradásához, fejlesztéséhez a távfűtésnek versenyképesnek kell lenni. A szakma véleménye, hogy korrekt, a távfűtésre nem hátrányos szabályozás esetén a távfűtés nem lenne versenyhátrányban.

Talán ezt is felismerte a politika, amikor az 5%-os ÁFA mellett döntött. Ma úgy látjuk, hogy ez versenyképessé teheti a távfűtést, és lehetőséget ad arra, hogy a távfűtést Magyarországon energetikai feladatának megfelelően működtethessük.

Ez azt jelenti, hogy a jövőben nem lehet magyarországi távfűtés kapcsolt energiatermelés, és megújuló energiák felhasználása nélkül. Ami talán számunkra még fontosabb ennek a fordítottja is igaz, a kapcsolt energiatermeléshez hőfogyasztás kell.

Szakértői vélemények szerint pld. biomasszát (mely megújuló) önálló villamosenergia-termelésre energetikai szempontból felhasználni nem célszerű, annak támogatása kifejezetten káros, viszont távfűtésre és kapcsolt energiatermelésre hasznosítani kívánatos.

Mindkét esetben azonban a magas beruházási költségek miatt – szükség van támogatásra. Ilyen támogatás ma Magyarországon a kötelező áramátvétel és a KÁT (megújuló energiaforrásból termelt villamos energia, illetve kapcsoltan termelt villamos energia kötelező ávétele, eljárási rendje). Ezt ma sokan támadják, mondván versenyellenes.

Pedig a támogatás természetes. Ennek tagadása nem jelent mást, mint a rövidtávú üzleti érdekek érvényesítése, a hosszú távú társadalmi érdekekkel szemben.

Az elmondottakból könnyen belátható, hogy a villamos energia átvételi árának emelésével nem a távfűtést támogatjuk, hanem a kapcsolt energiatermelést és a megújulók hasznosítását, egyszóval a jövőnket – fejezte be a tájékoztatót László György a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetségének alelnöke.

Cél: a biomassza hasznosítása

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek