2024. 07. 18. csütörtök

Frigyes
1 EUR 390 HUF
1 GBP 463 HUF
A magyar pénzpiac a válság idején

A magyar pénzpiac a válság idején

A magyar pénzpiac a válság idejénMegjelent a Magyar Pénzügyi és Tőzsdei Almanach XIX. évfolyama

Hagyományait megőrizve ad átfogó áttekintést a válság hatására is formálódó, átalakuló magyar pénzügyi intézményrendszerről a Magyar Pénzügyi és Tőzsdei Almanach XIX. évfolyama. A csaknem 1000 oldalas kötetet november 27-én mutatta be a TAS Kiadó.

Bár a pénzügyi válságról tengernyi írás jelent meg a sajtóban, s a média nem fukarkodott a helyzetértékelést illetően, a Magyar Pénzügyi és Tőzsdei Almanach szerkesztői úgy gondolták, hogy egy olyan tanulmány-fejezettel indítják a kiadvány idei kötetét, amely részletes képet ad a hazai pénzügyi szektor közelmúltjáról és közeljövőjéről. A megjelent 24 tanulmány mindegyike olyan elemzés, amely a gazdasági-pénzügyi helyzet egy-egy aspektusára fókuszál, hol szűkebb, hol pedig tágabb módon vizsgálva a magyar gazdaság, a hazai pénzügyi szektor állapotát e nehéz időkben. A tanulmányok között nemcsak adott szektorokat vizsgáló anyagok találhatók, hanem a makrogazdasági, a monetáris és az államháztartási elemzések mellett egy-egy feltételrendszert – például az adózást – részletesen elemző írások is. E tanulmányokat hivatalban lévő állami vezetők (Oszkó Péter pénzügy­miniszter, Kovács Árpád ÁSZ-elnök, Szikora János APEH-elnök, Varga Csaba PSZÁF-főigazgató, Nagy Zoltán GVH-elnök), a pénzügyi szféra korábbi irányítói (Varga Mihály, László Csaba és Veres János volt pénzügyminiszterek, Bod Péter Ákos korábbi jegybankelnök), a különböző szakmai szövet­ségek, érdek­képviseletek elnökei, főtitkárai (a teljesség igénye nélkül: Lévai Gábor, Lukács János, Mokrai Mihály, Nagy Csaba, Nyers Rezső, Temmel András vagy Trunkó Barnabás), valamint az egyes szektorok neves szakértői (például Mohai György, Zara László, Herich György) írták. E tanulmányok mintegy száz oldalon jó át­tekintést nyújtanak az egyes szektorokban bekövetkezett változásokról, és több elemzés a 2009. év második felének eseményeit, a pénzügyi válság következményeit is górcső alá veszi.

A Magyar Pénzügyi és Tőzsdei Almanach az egyetlen olyan kiadvány a hazai könyvpiacon, amely a teljes magyar pénzügyi intézményrendszer bemutatására törekszik. Az eltelt 19 év alatt az almanach összesen 82 magyar és angol nyelvű kötetben, több tízezer oldalon, egységes szerkezetben tekintette át a hazánkban működő pénzügyi szervezetek történetét, tevékenységét, stratégiai elképzeléseit, valamint mutatta be a társaságok pénzügyi adatait és vezető testületeinek összetételét. A kiadvány szereplői között megtalálhatók a hitelintézetek, a nemzetközi pénzügyi szervezetek magyarországi képviseletei, a lízing-, faktoring- és biztosítótársaságok, a pénztárak, a tőzsde és a tőzsdei kibocsátók, a brókercégek, a befektetésialap-kezelő társaságok, a könyvvizsgálók, a szakmai-érdekvédelmi szervezetek és még sokan mások. A XIX. évfolyam magyar és angol nyelvű kötetében csaknem 1000 oldalon összesen mintegy 1000 szervezet adatai szerepelnek.

A ma már pénzügyi, pénztörténeti kordokumentumnak számító kiadvány rengeteg érdekességgel szolgál: nyomon követhető belőle, hogy kik, mikor, hol, milyen szerepet töltöttek be az intézményrendszer különféle szintjein, hogyan alakult az egyes társaságoknál a tulajdonosi összetétel, miképpen változtak a társaságok fundamentumai, milyen stratégiai elképzelések, tervek alapján formálódott maga az intézményrendszer, és hogyan jöttek létre, alakultak át, és szűntek meg különféle pénzügyi intézmények. Az almanach kötetei az évek során több ezer szervezethez, intézményhez, vállalathoz és magánszemélyhez jutottak el, fontos információkat nyújtva számukra. Külföldön immár 18 országban van jelen a kiadvány.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Fejtörő az öt karika jegyében
A korábbi nyári olimpiákhoz hasonlóan idén immár harmadszor invitálja olimpiai játékra a sportkedvelőket a II. Rákóczi Ferenc Könyvtár. A kérdések a p…