2024. 07. 28. vasárnap

Szabolcs
1 EUR 391 HUF
1 GBP 463 HUF

A gazdaság és a Miskolci Egyetem kapcsolata

A gazdaság és a Miskolci Egyetem kapcsolatának értékelése, a jövőbeni együttműködési, fejlesztési lehetőségek feltárása címmel rendezett konferenciát a Miskolci Egyetem november 4-én, csütörtökön. A gazdasági fórumon egyebek mellett a „Miskolci Egyetem Kiemelt Támogatója Díjat” is átadták, szó volt a szakképzési hozzájárulásokról, és együttműködési megállapodás született a Miskolci Egyetemen kihelyezett alumínium-öntészeti oktató laboratórium létesítése és működtetése kapcsán.

A Miskolci Egyetem Szenátusa 2007-ben alapította a „Miskolci Egyetem Kiemelt Támogatója Díjat”, azzal a céllal, hogy köszönetét és elismerését fejezze ki az intézménynek kiemelt támogatást nyújtó gazdasági szervezeteknek, önkormányzatoknak, civil szervezeteknek, illetve magánszemélyeknek.

Miskolci Egyetem kiemelt támogatói 2010-ben:

1.    A Műszaki Földtudományi Kar előterjesztése alapján 2010. évben Kiemelt Támogatói Díjban részesül a Mátrai Erőmű Zrt.:
A Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Karán folyó gyakorlati képzés feltételrendszerének fejlesztése érdekében végzett aktív szerepvállalásáért, a Karon folyó kutatás-fejlesztés érdekében kifejtett tevékenységéért.

2.    A Műszaki Földtudományi Kar előterjesztése alapján 2010. évben Kiemelt Támogatói Díjban részesül a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Mérnöki Kamara:
A Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Karán, a mérnöki életpálya presztízsének növelése érdekében kifejtett tevékenységéért, aktív szerepvállalásáért.

3.    A Műszaki Anyagtudományi Kar előterjesztése alapján 2010. évben Kiemelt Támogatói Díjban részesül a NEMAK Győr Alumíniumöntöde Kft.:
A Miskolci Egyetem Mechatronikai és Anyagtudományi Kooperációs Kutató Központjának keretében végzett öntészeti kutatási tevékenység támogatásáért, a hallgatók és a doktoranduszok kutatási tevékenységének támogatása érdekében kifejtett aktív szerepvállalásáért.

4.    A Gépészmérnöki és Informatikai Kar előterjesztése alapján 2010. évben Kiemelt Támogatói Díjban részesül a Bosch-Rexroth Kft.:
A Gépészmérnöki és Informatikai Kar hallgatói számára nyújtott szakmai- és gyakorlati feltételrendszer kialakítása érdekében kifejtett tevékenységéért.

5.    A Gépészmérnöki és Informatikai Kar előterjesztése alapján 2010. évben Kiemelt Támogatói Díjban részesül a Coloplast Hungary Kft. Nyírbátori Gyára:
A Gépészmérnöki és Informatikai kar hallgatóinak munkaerőpiacon történő elhelyezkedésében való aktív közreműködéséért, a Karon folyó gyakorlatigényes képzések feltételrendszerének javítása és fejlesztése érdekében kifejtett szerepvállalásáért.

6.    Az Állam- és Jogtudományi Kar előterjesztése alapján 2010. évben Kiemelt Támogatói Díjban részesül a Budapest Bank Nyrt.:
Az Állam- és Jogtudományi Karon folyó gyakorlatorientált képzés feltételeinek, infrastruktúrájának fejlesztése érdekében kifejtett aktív szerepvállalásáért.

7.    A Gazdaságtudományi Kar előterjesztése alapján 2010. évben Kiemelt Támogatói Díjban részesül az Európa Rádió:
Az Európa Rádiónak a Gazdaságtudományi Kar tudományos ismeretterjesztő-, beiskolázási- és PR propagandája érdekében kifejtett tevékenységéért, aktív szerepvállalásáért.

8.    A Bölcsészettudományi Kar előterjesztése alapján 2010. évben Kiemelt Támogatói Díjban részesül a Magyar Külkereskedelmi Bank Zrt.:
A Bölcsészettudományi Kar gyakorlatigényes képzési feltételeinek javítása és infrastruktúrájának fejlesztése érdekében kifejtett támogató tevékenységéért.

9.    A Bölcsészettudományi Kar előterjesztése alapján 2010. évben Kiemelt Támogatói Díjban részesül a SANMINA Magyarország Elektronikai Részegységgyártó Kft.:
A Bölcsészettudományi Kar gyakorlatorientált képzéseinek fejlesztése érdekében kifejtett tevékenységéért, a képzési feltételrendszer kialakítása érdekében tanúsított aktív szerepvállalásáért.

10.    Az Egészségügyi Kar előterjesztése alapján 2010. évben Kiemelt Támogatói Díjban részesül a ROCHE Magyarország Kft.:
Az egészségtudományi területen megvalósuló gyakorlatigényes képzési feltételek javítása érdekében kifejtett fejlesztési- és szakmai tevékenységéért és támogatásáért.

11.    Az Egészségügyi Kar előterjesztései alapján 2010. évben Kiemelt Támogatói Díjban részesül a 77 Elektronika Műszeripari Kft.:
Az Egészségügyi Kar gyakorlatorientált képzési feltételeinek fejlesztése érdekében kifejtett aktív szerepvállalásáért, a képzési feltételrendszer javítása érdekében kifejtett támogató tevékenységéért.

A konferencián az elismerések átadásán túl tájékoztatás hangzott el a Miskolci Egyetemen folyó innovációs folyamatokról; a 2009. évi fejlesztési támogatások felhasználásáról; a TÁMOP-4.2.1-08/1 projekt keretében megvalósuló Technológia- és Tudástranszfer Centrum által, a kis- és közepes vállalkozások számára nyújtandó szolgáltatásokról; és a TÁMOP-4.2.3-08/1 „A tudományos utánpótlás-nevelés és a műszaki, informatikai életpálya elismertségének növelése a Miskolci Egyetem stratégiai céljaival összhangban” projekt keretében a Miskolci Egyetem által, a régió középiskoláival – a munkaerőpiaci igényeknek megfelelően – kialakítandó kooperációs együttműködési lehetőségekről és céljairól.

Több száz milliós szakképzési hozzájárulás
A Miskolci Egyetem hagyományosan kiváló kapcsolatok ápol az ipari szereplőkkel. Gyakorlatorientált oktatása, s bizonyos tudományterületeken a régiói ipari igényeihez igazított képzései mellett azért is lényeges ez, mert e vállalati kapcsolatok révén kutatási megbízások, eszközök kerülnek az egyetemre, a cégek pedig már az egyetemi évek alatt megismert, alkalmanként támogatott fiatal munkaerőhöz jutnak a diplomaátvétel után. A fiatalok már hallgatóként közel kerülhetnek a vállalati szférához.
A Miskolci Egyetem mindig jó kapcsolatra törekedett a cégekkel, és ezt a hagyományt a jövőben is folytatni kívánja, hiszen a fentieket alapozza meg ezzel.
A konferencián a Miskolci Egyetem szakemberei találkoztak az ipari vállalatok vezetőivel, akik segítik, támogatják az intézmény karait. Az egyetem pénzügyi forrásai elsősorban a szakképzési hozzájárulás és az innovációs járulék. 2001. július 1-jétől van lehetőségük a vállalatoknak, hogy szakképzési hozzájárulással támogassák az oktatási intézményeket, amit laborfejlesztésre, a gyakorlati képzés színvonalának fejlesztésére fordítanak az intézmények. A vállalatok döntik el, hogy melyik felsőoktatási intézményt támogatják a szakképzési hozzájárulással. Az eddigi támogatásokból (évente több mint 400 millió forintból) gép- és műszerberuházások valósultak meg, melyek a gyakorlati oktatás színvonalát javítják.
A szakképzési fejlesztési hozzájárulások 2009. évi összege 375 millió forint.

Együttműködési megállapodás
A Miskolci Egyetem együttműködési megállapodást kötött a konferencián NEMAK Győr Alumíniumöntöde Kft.-vel az egyetemi szintű öntészeti technológiákkal összefüggő oktatás fejlesztése, különösen az Alumínium-öntészettel foglalkozó szakemberek képzésének régióbeli elősegítése céljával. További cél a könnyűfém-öntészethez kapcsolódó kutatás és fejlesztés támogatása kihelyezett oktató laboratórium létrehozásával és működtetésével.
A megállapodás alapján a NEMAK Győr Alumíniumöntöde Kft. az egyetem Műszaki Anyagtudományi Kara képzési programjaiban meghatározott szakok képzési és kimeneti követelményei alapján az öntészet szakirányos hallgatói csoportok részére megszervezi és lebonyolítja a gyakorlati képzést, s átadja a szakma elsajátításához szükséges üzemi alumínium-kokilla öntészeti gyakorlati ismereteket. A társaság ugyanakkor innovációs járulékfizetési kötelezettsége keretéből, külön megállapodás alapján, az átadott éves keret terhére a jogszabály által meghatározott keretek között kutatási és fejlesztési tárgyú megrendeléseket ad az egyetem részére.
A Magyar Öntészeti Szövetséggel, valamint a HOFFER Acélöntő és Szolgáltató Kft.-vel ugyancsak a konferencián kötött megállapodás a hosszú távú együttműködés kialakítását célozza a „A Miskolci Egyetem Technológia- és Tudástranszfer Centrumának kialakítása és működése” című, TÁMOP-4.2.1-08/1-2008-0006 számú projekt PP5 Öntészet projekteleme keretében. Az együttműködés az Öntészeti Kutató-Oktató Labor országos tevékenységi körű öntészeti innovációs transzfercentrum működési feltételeinek kialakítására, a K+F szolgáltatások megalapozására, a hazai öntvénygyártó- és öntvény-felhasználó iparág igényeinek biztosítására, az öntészeti szakirányú felnőttképzés és a kutatási-fejlesztési együttműködés új struktúrájának kialakítására fókuszál.

Uniós pályázatok
A konferencián beszámoltak két európai uniós támogatású projektről is, melyek a tudásalapú gazdaság és társadalom építésének, formálásának erősítését, felgyorsítását is szolgálják. Megvalósításukra összességében mintegy 580 millió forintot nyert el a Miskolci Egyetem 2009-ben. A múlt év őszén kezdődött, kétéves projektek részben egy regionális szolgáltató centrum kialakítására, részben pedig a régió meghatározó, az ország első Minőségi Díjas felsőoktatási intézménye tudományos eredményeinek népszerűsítésére s a tehetséggondozásra fókuszálnak.

„A Miskolci Egyetem Technológia- és Tudástranszfer Centrumának kialakítása és működtetése” címen futó projekt egy olyan regionális szolgáltató centrum létrehozását célozza a Miskolci Egyetemen, amely megfelel az oktatás-kutatás-innováció-szolgáltatás támasztotta korszerű, komplex követelményeknek, igényeknek. E központ a tudás menedzselése révén kiemelkedő kutatás-fejlesztési, innovációs és oktatási tevékenységet folytat, a gazdasági szférával való együttműködése révén segítve elő az észak-magyarországi régió technológiai, gazdasági és társadalmi fejlődését, a régió és az ország versenyképességét.

A Miskolci Egyetem kiemelt fontosságúnak tartja a tudományos eredmények ismertségének, elismertségének fejlesztését. Ezt célozza „A tudományos utánpótlás-nevelés és a műszaki, informatikai életpálya elismertségének növelése a Miskolci Egyetem stratégiai céljaival összhangban” című projekt is. A disszemináció nemcsak a gazdaság, de a társadalom egésze számára is alapvető jelentőséggel bír. A projekt célja a matematikai, természettudományi, műszaki és informatikai tudományterületek népszerűségének megerősítése, a Miskolci Egyetemnek, mint a régió legjelentősebb szervezetének elismertetése a kutatási piacon, hozzájárulva Miskolc pólusváros és az Észak-magyarországi régió fejlődéséhez, versenyképességének javításához.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

További cikkek