2024. 07. 24. szerda

Kinga, Kincső
1 EUR 390 HUF
1 GBP 464 HUF

KULTURÁLIS ÖRÖKSÉG NAPJAI (KÖN)

2011. szeptember 17-18.  Balatonfűzfő, Fűzfőfürdő városrészen az Önkéntesség Európai Éve (ÖEÉ) 2011, a Család éve és a Hagyományok éve jegyében  a Fűzfőfürdői Öregdiákok és Tanárok Baráti Körének szervezésében , az IPOSZ védnökségével
„Az Európa Tanács védnökségével már negyvennyolc országban rendezik meg az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő Kulturális Örökség Napjait. A program célja, hogy a nagyközönség figyelmét ráirányítsuk országunk szellemi örökségére, az épületek értékeire. A hagyományosan szeptember harmadik hét végén megrendezett esemény során országszerte sok száz ilyen épület és helyszín kapuja nyílik meg a látogatók előtt” (KÖH felhívásból)

A Fűzfőfürdői Öregdiákok és Tanárok Baráti Köre is ezért csatlakozott 2010-ben a programhoz, hogy felhívja a figyelmet a város kulturális örökségeire, Máma XIII. századi romtemploma mellett, kiemelten
gr. Klebelsberg Kuno kultuszminiszter kultúrpolitikájának fűzfői gyöngyszemeire. Úgy érezzük, 8 éves iskola-, hely- és egyháztörténeti kutatásaink bizonyítják, hogy Balatonfűzfő Fűzfőfürdő városrészünk és Klebelsberg-iskolánk első 20 éve példa arra, hogy a klebelsbergi életmű ma is mérce lehet, mert a kultúra gazdaságszervező és jövőteremtő erejéről vallott elv sosem volt időszerűbb, mint napjainkban.  

A KÖN 2011.09.17-18-i programunk egy-egy, sőt több újdonságot nyújt látogatóinknak, mindkét napon,
9 órától kezdődően a Klebelsberg-iskolában (Balatonfűzfő, Jókai u. 19.):

1.)    szeptember 17-én, (szombat), 9 órától
a „Klebelsberg nyomában” c. hagyományőrző városnéző sétánk első állomásaként bemutatjuk Klebelsberg-iskolánkat – 4 éves bezártság után, idén „közösségi színtér”- ként megnyílt -, és az öregdiákok által 600 órában felújított termeiben már iskola-, hely- és egyháztörténeti kiállítás is látható. Iskolánk az  5000-es népiskolaprogram (1926-1930), 1A típusú képviselője, 1930-ban kántortanítói lakással épült, állami iskolaként, a volt  Fűzfőfürdőtelepi Állami Elemi Népiskola.

2.)    szeptember 18-i, (vasárnap), ) 9 órától
programunk, az IPOSz (Ipartestületek Országos Szövetsége) védnökségével szervezett
kísérő rendezvénnyel bővült,
– a Klebelsberg-iskola,  mint „épített örökségünk” bemutatása és kiállítás-vezetése mellett:

Szűcs György, az IPOSz elnöke „ A helyi hagyományok ápolása a település gazdasága és
kultúrája érdekében” című előadásában  iparosok és hiányszakmák élesztésére buzdít, kiemelten
a kézművesipar felkarolásával. Előadását párhuzamos kézműves-alapú foglalkozások követik:
Az iskola termében:
„RÉGI ISKOLÁK ASZTALA” c. az Irinyi J. Ált. Isk. és Művészetoktatási Intézmény, elsősorban
„Jókais” diákjaival és tanáraival szervezi tüneményes újszerű rendezvényét.
A iskola udvarán:
A balatonfűzfői kézművesek, művészek és iparosok alkotói bemutatója, kiállítása és vására

*
Rendezvényeinken hangsúlyt kap az „Önkéntesség Európai Éve (ÖÉE) 2011”. Köszönetet mondunk az eddig több, a mint 600 óráért Klebelsberg-iskolánk felújításához, köszönettel  fogadva további munkát és adományt, valamint támogatást az alábbiak szerint:
OTP Bank 11773119-14970834 „támogatás a fűzfői Klebelsberg-iskola felújításához” megjelöléssel.

2/1

A Fűzfőfürdői Öregdiákok és Tanárok Baráti Köre (FÖDTBK) civil szerveződés, 2003-ban alakult, 50 éves találkozón, azzal a céllal, hogy az Iskola és a város életében segítően kapcsolódva, lehetőséget teremtsen valamennyi végzett és végzős diák, valamint tanár és hozzátartozó, vagy más baráti kör folyamatos csatlakozására, hagyományteremtő és ápoló céllal, Diáktalálkozók keretében találkozunk, és néhai tanáraink és diáktársainknak tiszteletére emelt emléktáblákat minden év júniusának első szombatján megkoszorúzzuk. Jubileumi emlékkönyvet is készítünk, hozzá évek óta kutatást végzünk…

„Az osztálytalálkozós alkalmak megszervezéséből kibontakozott egy sokszínű hagyományápoló, több vonatkozásában már hagyományteremtő mozgalom, mely itt létrejött, az a legteljesebb mértékben egybeesik a magyar honismereti mozgalom legjobb tradícióival és legfőbb céljaival. A régi pedagógusok köszöntése, emlékük táblával való jelzése, a szeretett iskola ünneplése, épületének egyfajta emlékhellyé avatása, az intézménytörténet kutatása, ápolása, az érdemesek díszpolgárrá ajánlása és az ősi eredetű város kívánt önbecsülésének ösztönzése a Fűzfőfürdő név rehabilitálásával, a Klebelsberg-hagyaték gondolatának szélesebb körben is figyelemre méltó ébrentartásával..stb. E felvirágzás újabb és újabb hajtásait ki tudná mind felsorolni?!” – Bándi László a Veszprém Megyei Honismereti Egyesület elnök
értékelése, a VII. Hagyományőrző Diáktalálkozón (2010.06.05.)

„Klebelsberg nyomában”c. szervezett, hagyományteremtő városnéző sétánkon, bemutattuk a Város, kiemelten Fűzfőfürdő városrész kulturális természeti- épített- és szellemi örökségeit. E városrész 2009-ben kapta vissza első nevét 52 év névtelenség után. 2011-ben új eredmény, hogy a 4 éve bezárt Jókai iskolakomplexum öreg épülete, a mi kedves Klebelsberg-iskolánk „közösségi színtér”- ként megnyílt, hagyományteremtő és hagyományőrző céllal, helyet adva a négy generációs iskola volt tanárainak és diákjainak kohézióerősítő ismeretterjesztő munkájához, emlékülések, konferenciák, kiállítások, kézműves vásárokkal, mesterségek bemutatásával, várva példaértékű munkájukhoz minél szélesebb körből a szíves bekapcsolódást és támogatást.
Képviselője:  Dr. MAKRA Ernőné okl. villamosmérnök, 1113 Budapest, Ibrahim u. I/6. • Tel: 36-1/386-8901  
E-mail: mechatroninfo@enternet.hu, • E-mail: makradr@gmail.hu

Az FÖDTBK fölé ernyőt tartva, 2011-ben  jött  létre – elnökének vezetésével – a MAKRA Hagyományőrző, Tudományos és Kutató Kft, mely saját régi szakmai és szervezési bázisán segíti a Fűzfőfürdői Öregdiákok és Tanárok Baráti Körének a különféle szakterületek szerinti mielőbbi önállóvá válását, amelynek első példája, a 2011. szeptember 18-i, IPOSz védnökségével szervezett rendezvényünk.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

...címmel Kiss Gabriella népi iparművésznek nyílik kiállítása 2024. július 15-én, hétfőn 16 órától a József Attila Könyvtárban (Miskolc, Szentpéteri k…

További cikkek

Állatkínzás Kerekhegyen
Négy kutyát tartott az éhhalál közelében egy miskolci nő. Állatkínzás miatt folytatott eljárást a Miskolci Rendőrkapitányság egy 40 éves helyi nőve…