2024. 07. 24. szerda

Kinga, Kincső
1 EUR 390 HUF
1 GBP 464 HUF

MAGYAR VÖRÖSKERESZT

A Magyar Posta feláras forgalmi bélyeg kibocsátásával hívja fel a figyelmet a Magyar Vöröskereszt munkájára. A felárból befolyó összeget – értékesített bélyegenként 55 Ft-ot – a Magyar Posta a Magyar Vöröskereszt javára évente egy alkalommal utalja át, melyet az Alapítvány saját belátása szerint használ fel.

Magyarországon 1881-ben alakult meg a Magyar Szent Korona Országai Vörös-kereszt Egylete, amely vállalta szükségkórházak, sebesültszállító oszlopok felállítását, tábori kórházak utánpótlását, sebesültek és beteg katonák ellátását. A balkáni háborúban, majd az első világháborúban egészségügyi ellátó szolgálatot láttak el, de ők értesítették az elesett és sebesült katonák, hadifoglyok ügyében a hozzátartozókat. A két világháború között létrehozták az elsősegélynyújtó állomásokat, a balatoni 16 viharjelző állomást, a dunai vízimentő és viharjelző szolgálatot. Kiépült a légi mentő-, elsősegély-betegszállító szolgálat, a szociális segélyező rendszer. A második világháború kapcsán is nőtt a feladatok száma: kisegítette a honvédség egészségügyi szolgálatát, kórházakat, kórházvonatokat, majd 1939-ben Véradó Központot működtetett. A háború után az Ideiglenes Nemzeti Kormány felismerte a Vöröskeresztben rejlő lehetőségeket, így 1948-ban már 228 intézménnyel rendelkezett, ami több tízezer fő egészségügyi és szociális ellátását tette lehetővé. Az intézményeket azonban 1949-ben államosították, és 1951-ben egészségügyi egyesületté minősítették. Fő feladatait az egészségügyi felvilágosításban, elsősegély oktatásában és a véradók szervezésében jelölték meg. Az 1956-os forradalom idején a nemzetközi segélyszállítmányok, egészségügyi felszerelések elosztását végezte. Önállóságát 1957 tavaszán kapta vissza. Feladata az egészségügyi ismeretterjesztés, véradásszervezés, ápolónőképzés, polgári védelemmel való együttműködés, az ifjúság körében végzendő szervezés és az üzemekben vöröskeresztes szervezetek létrehozása volt, mely később bővült mozgássérült gyermekek táboroztatásával, családgondozói szakszolgálat, véradó központok és szociális otthonok létrehozásával. 1988-tól a romániai, majd az NDK állampolgárok, később a délszláv háború menekültjeinek ellátása jelentett kiemelt munkát. Mai feladatai részben a hagyományos programokra, részben az új társadalmi szükségletekre épülnek, úgymint a szociális ellátó rendszer, ifjúsági egészségnevelés, véradásszervezés, az elsősegélynyújtás oktatása, a bel- és külföldi katasztrófa-segélyezés és mentés, a keresőszolgálat. Forrás: www.voroskereszt.hu

 

A bélyegkép főmotívuma a Vöröskeresztet jelképező – parányi bélyegek alkotta – egyenlő szárú kereszt. A bélyegképen megtalálható a Magyar Vöröskereszt logoja is. A felár összege (55 Ft) bérmentesítésre nem használható!

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Facebook

Kapcsolódó cikkek

Ha lemaradtál vagy kimaradtál
Bizonyára sokan vannak azok, akik a február 15-i megadott határidőig nem jelentkeztek felsőoktatási intézménybe, most mégis úgy döntenek, hogy szeptem…

További cikkek

Állatkínzás Kerekhegyen
Négy kutyát tartott az éhhalál közelében egy miskolci nő. Állatkínzás miatt folytatott eljárást a Miskolci Rendőrkapitányság egy 40 éves helyi nőve…