2026. 06. 27. szombat

László

1 EUR 354 HUF
1 GBP 411 HUF
Kezdőlap » Kultúra » Kiállítás » Egyedülálló tejtörténeti kiállítás nyílt Vácon
images (1)

Egyedülálló tejtörténeti kiállítás nyílt Vácon

A váci tejüzem fennállásának 50. évfordulóját ünnepli a Naszálytej Zrt. és a Tragor Ignác Múzeum közös tárlata

Vác–Budapest, 2026. június 19. – Az emberiség egyik legősibb alapélelmiszerének többezer éves történetét, valamint a váci tejipar múltját és jelenét mutatja be a Naszálytej Zrt. és a Tragor Ignác Múzeum 2026. június 18-án megnyitott közös kiállítása. A Tejút – A tej múltjától a váci jelenéig című tárlat apropóját egy örömteli ünnep, a térség életében fontos szerepet betöltő váci tejüzem fennállásának 50. évfordulója adja. „A Naszálytej és a váci múzeum értékteremtő együttműködésének köszönhetően nemcsak egy kihívásokkal és sikerekkel teli fejlődéstörténetet ismerhetnek meg a látogatók, hanem azt a szakmai tudást, elszántságot és közösségi szemléletet, amely ma is meghatározza a vállalat működését” – mondta el a megnyitón Sallai Attila, a Naszálytej Zrt. vezérigazgatója.

A váci tejüzem a Közép-Magyarországi Tejipari Vállalat részeként kezdte meg működését 1976-ban. Már a kezdetektől hazánk meghatározó élelmiszeripari szereplője, az 1991-es privatizációt követően pedig a folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően válhatott Magyarország egyik legsikeresebb tejipari vállalatává. A Naszálytej Zrt. évente közel 110 millió liter – kizárólag hazai gazdaságokból származó – tejet dolgoz fel, ami egyszersmind azt is jelenti, hogy naponta mintegy 300 ezer liter tej érkezik telephelyeire. Váci és miskolci gyáregységeiben több mint 400 fő számára biztosít stabil megélhetést.

A Tragor Ignác Múzeummal közösen megálmodott Tejút – A tej múltjától a váci jelenéig című átfogó kiállítás a tej mintegy négyezer évre visszakövethető története, a váci tejellátás másfél évszázada, valamint a Naszálytej Zrt. és jogelődjeinek 50 esztendős öröksége előtt tiszteleg. A páratlan összhatáshoz pedig archív fotók, korabeli dokumentumok, tejipari relikviák és ikonikus csomagolások járulnak hozzá. Emellett célja bemutatni mindazokat a helyi és univerzális értékeket, amelyek hozzájárultak a Naszálytej országos sikeréhez, továbbá formálták a cég működési környezetében élő emberek életét.

A maga nemében egyedülálló tárlat összeállítói a fentieken túl egy gazdagon illusztrált tejtörténeti kiadvánnyal is készültek azok számára, akik szeretnének komolyabban elmélyülni a tej évezredekre visszanyúló történetében, és kifejezetten a váci tejüzem 50 éves gazdag múltjában.

Az ünnepélyes kiállításmegnyitón Sallai Attila, a Naszálytej Zrt. vezérigazgatója kiemelte: „a Tejút kiállítással elsősorban a váci tejüzem fél évszázados múltját szerettük volna megünnepelni, de a múzeum alapos munkájának köszönhetően lényegesen nagyobb időszakot ölel fel ez a kulturális utazás. Általa hitelesen megmutathatjuk a szakma valódi értékeit, erényeit”. Hozzátette: „a Naszálytej Zrt. működése során mindig is kiemelt figyelmet fordított arra, hogy a helyi közösségeket, a tejfogyasztókat és a szigorú értelemben vett szakmát gazdagítsa akár a kiváló minőségű termékeivel, akár a szakmai tudásával, akár egy pozitív élménnyel. Hálával tartozunk az elmúlt ötven évért a régi és jelenlegi dolgozóknak, partnereinknek és a váciaknak is. Külön köszönet illeti a kiállítás szervezőit a rendkívül alapos munkájukért”.

 Szintén az évforduló alkalomból a Naszálytej Zrt. és a váci múzeum alkotópályázatot hirdetett óvodások és diákok számára. A TEj utad rajzpályázati kiírásban arra kérték az ifjú alkotókat, mutassák meg, mit jelent számukra a tej és hogyan találkoznak vele a hétköznapokban. A nyerteseknek járó elismerést Sallai Attila, a Naszálytej Zrt. vezérigazgatója és Matkovich Ilona, Vác város polgármestere adta át a tárlatmegnyitó keretében.

A Naszálytej Zrt. és a Tragor Ignác Múzeum Tej-út – A tej múltjától a váci jelenéig című közös kiállítása 2026. június 18-ától tekinthető meg a váci Elefántos Ház kiállítótereiben (2600 Vác, Március 15. tér 23.). A szervezők a Múzeumok Éjszakája országos rendezvényprogram keretében, 2026. június 20-án játékos vetélkedőkkel, kurátori tárlatvezetésekkel és gasztronómiai időutazással várják a közönséget. További részletek a múzeum hivatalos weboldalán és közösségimédia-felületén.

Sajtókapcsolat:

Turák Málna Róza

Well PR

m.turak@well.hu

+36 30 465 5857

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Budapest, ahogy a festők látták
Megjelent a főváros 150 évét bemutató monumentális művészeti album A könyv megjelenését kiállítás is kíséri a Kieselbach Galériában, amely 550 műal…

További cikkek

Budapest, ahogy a festők látták
Megjelent a főváros 150 évét bemutató monumentális művészeti album A könyv megjelenését kiállítás is kíséri a Kieselbach Galériában, amely 550 műal…

Legutóbbi bejegyzések

Facebook

Időjárás

Hirdetés

Karikatúra

143150

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

1) Folyton hazudozik
——————–
– Kisfiam, mi lesz így belőled, hogy folyton csak hazudozol?
– Ha ügyetlen vagyok börtöntöltelék, ha ügyes vagyok meteorológus,
ha nagyon ügyes vagyok, politikus.

—————–
2) Gyógyszertáras
—————–
– Hogy hívják a jóllakott gyógyszertárost?
– ???
– Telepatikus.

————–
3) Kéményseprő
————–
– Jean, hallotta, hogy tegnap elütöttek egy kéményseprőt?
– Hát ez rettenetes! Már a háztetőn sincs biztonságban az ember!

————
4) Pofaverés
————
– Ki verte így össze a pofádat?
– Tegnap kivételesen józanul mentem haza az éjjel, és a feleségem nem
ismert meg.

—————-
5) Kedvenc tárgy
—————-
Pistikét a suliról faggatja a szomszéd néni:
– És melyik a kedvenc tárgyad az iskolában?
– A csengő.

 

A kisgyerek meséli lelkendezve:
– Tudod, a mamám nagyon szeret engem.
– Ezt miből gondolod?
– Abból, hogy a papáimat mindig cserélgeti, engem viszont megtart!

– Hallom, összevesztél a feleségeddel. Mi történt?
– Nem tudtunk megegyezni a nyaralással kapcsolatban.
– Hogyhogy?
– Én mindenképpen a Kanári-szigetekre akartam menni, ő meg mindenáron velem akart jönni.

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp

Hirdetés
Hirdetés