Az autók világában kevés dolog van, ami annyira fontos a motor élettartama és teljesítménye szempontjából, mint a megfelelő olajcsere. Gyakran hallhatjuk, hogy a motorolaj a jármű „vérkeringése”, ami a bizonyíték arra, hogy milyen létfontosságú feladatai vannak. De miért is olyan lényeges a rendszeres olajcsere? Ennek járunk most utána!
Miért hasznos az olajcsere?
A motorolaj feladata, hogy csökkentse a belső alkatrészek közötti súrlódást, ami nélkül nehezen lehetne elkerülni a motor túl korai elhasználódását. Ráadásul az olajnak köszönhetően a motor belső részei tiszták maradnak, mivel eltünteti a szennyeződéseket és lerakódásokat. De vajon mi történik, ha elodázzuk az olajcserét?
A helyzet az, hogy motorolajok is csak egy bizonyos ideig őrzik meg kenőképességüket. Ahogy telik az idő, veszély fenyegeti őket az oxidáció miatt, amitől már nem tudják megfelelően ellátni a feladatukat. És itt jön képbe a prémium és az általános minőség különbsége: a legjobb minőségű olajok hosszabb ideig viselik el a terhelést, és így meg tudják védeni a motort a túlzott kopástól és a túlmelegedéstől.
Mi történik, ha elmulasztod az olajcserét?
Ha elhanyagoljuk az olajcserét, járművünk motorja olyan problémák elé nézhet, mint a fokozott kopás, mivel a régi olaj nem képes megfelelően csökkenteni a súrlódást. Az alkatrészek közötti érintkezés miatt a meghibásodás esélye is nagyobb. Így aztán a motor hőmérséklete emelkedhet, és az olaj nem tudja hatékonyan szállítani és elvezetni a hőt, ahogyan annak rendje és módja szerint kellene.
A lerakódott szennyeződések tovább rontják a teljesítményt, és a motor hatékonysága csökkenhet.
Hogyan zajlik maga az olajcsere?
A jó hír az, hogy maga az olajcsere folyamata nem bonyolult. Természetesen érdemes lehet szakemberre bízni, főleg, ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, ám sokan saját maguk is meg tudják oldani, akár a garázsban is. Első lépésként le kell ereszteni a régi olajat, ehhez egyszerűen leszerelhetjük a leeresztő csavart, amelyen keresztül kifolyik a használt olaj.
Az olajszűrő cseréje kihagyhatatlan lépés, hiszen így szabadulunk meg a felhalmozódott szennyeződésektől. Ha ezzel is megvagyunk, jöhet az új olaj betöltése. Fontos, hogy az új motorolaj megfeleljen az adott jármű gyártói előírásainak mennyiségben, minőségben és típusban egyaránt. Végül pedig ne feledjük: ellenőrizzük az olajszintet, és végezzünk egy próbakört, hogy megbizonyosodjunk arról, helyesen jár a motor.
Milyen olajat érdemes választani?
Az olajcsere periódusát rengeteg tényező befolyásolja, beleértve az olaj minőségét és a jármű használati körülményeit is. A személygépkocsik esetében a hagyományos, ásványi alapú olajok cseréjét körülbelül 5-7 ezer kilométerenként ajánlott elvégezni. Félszintetikus olajok esetén ez a szám 7-10 ezer kilométerre nő, míg a szintetikus olajok akár a 15 ezer kilométeres határt is elérhetik kompromisszumok nélkül.
Dízelmotoroknál ajánlott 15-20 ezer kilométeres periódust tartani szintetikus olajjal. Motorkerékpárok esetében pedig 4-6 ezer kilométerenként esedékes a csere. A teherautók és haszongépjárművek, amelyek nagyobb igénybevételnek vannak kitéve, 20-30 ezer kilométerenkénti olajcserét igényelnek. Míg a mezőgazdasági gépeknél gyakran nem kilométerben, hanem üzemórákban adják meg az olajcsere szükségességét./X/