Az életben való előrehaladást nagyban segíti, ha tudatosan megtervezzük céljainkat, amelyek az élet három fő területeire bonthatók: önmagunkra, családunkra és párkapcsolatunkra, valamint munkánkra és közösségeinkre. Ezek az irányok együttesen határozzák meg személyes egyensúlyunkat, és ha mindegyiken dolgozunk, harmonikus és kiegyensúlyozott életet élhetünk. Az alábbiakban Tóth-Leiner Andrea, az Everflow Reformer Pilates stúdió alapítója bemutatja a hosszú évek versenysport-tapasztalata továbbá a mozgás és az egészséges életmód iránti személyes elkötelezettsége, kitartása révén, hogyan élhetjük a mindennapokat harmóniában, céltudatosan?!
Önmagunk személyes fejlődése
– Ez a terület saját személyes prioritásainkról szól, beleértve a mentális, fizikai és szellemi fejlődést. Ha megfogalmaztuk a céljainkat ezen a területen, érdemes azokat részcélokra bontani. Ez segít abban, hogy jobban átlássuk a folyamatot, illetve ha a kis célokat sikerül teljesítenünk, motiváltabbak maradunk, hiszen sikerélményünk van – kezdte Tóth-Leiner Andrea, az Everflow Reformer Pilates stúdió alapítója, aki az alábbi példákat hozza fel a célok eléréséhez:
Szándékaink megfogalmazása
- Az egészséges életmód: Például a sport, a táplálkozás és az alvási szokások javítása. A napi 30 perc mozgás vagy a heti egyszeri új recept kipróbálása részcélokként segíthet ebben. Ha pedig nagyon későn fekszünk le aludni, minden nap legyünk ágyban 5 perccel előbb mint korábban. Ez addig folytatható, amíg a kívánt időpontban hajtjuk álomra a fejünket.
- Személyes fejlődés: Olyan célok mint egy új készség elsajátítása vagy könyvek olvasása. Ha például egy tanfolyam elvégzése a cél, ezt időbeosztással és részletes tanulási tervvel tehetjük megvalósíthatóvá.
- Hobbik és kreativitás: Szánjunk időt arra, hogy felfedezzük, és gyakoroljuk azt, ami örömet okoz, legyen az festés, zenélés vagy bármilyen más tevékenység. Fontos, hogy legyenek olyan tevékenységek is az életünkben, amelyeket kötöttségek nélkül tudunk végezni, és teljes mértékben ellazulunk közben.
Az ideális énkép
Fontos, hogy legyen egy világos elképzelésünk arról, hogyan szeretnénk kinézni, érezni vagy viselkedni. Ez a kép iránytűként szolgálhat, amely megmutatja, milyen szokásokat és viselkedéseket kell kiépítenünk ahhoz, hogy elérjük ezt.
Tudatosság fejlesztése
Rendszeresen ellenőrizzük, hol tartunk a céljainkban. Naplóírás vagy heti célkitűzők segíthetnek ebben, hogy ne csak a nagy képre, hanem a kis lépésekre is koncentráljunk.
Család és párkapcsolat
A családi kapcsolatok és párkapcsolatok azok a kötelékek, amelyek stabilitást és szeretetet adnak az életünknek, tehát ez sem egy elhanyagolható terület az ember életében. Sajnos a mai világban nagyon sokan nem fektetnek erre elég nagy hangsúlyt, pedig elengedhetetlen a stabil lelkivilághoz. Néhány tipp, hogyan tartsuk fent az egyensúlyt ezen a területen is:
Közös célok megfogalmazása
- Időtöltés: Például közös utazások, hétvégi kirándulások vagy havi családi vacsorák szervezése. Itt is tudunk tervezni, ki mennyi pénzt rak félre a közös utazásra, vagy hónap elején megszervezzük a vacsorát, hogy ne az utolsó pillanatra maradjon.
- Kommunikáció javítása: Rendszeres beszélgetések, akár egy rövid esti „check-in” is elmélyítheti a kapcsolatokat.
- Hosszú távú tervek: Például egy közös ház vásárlása, gyermeknevelési stratégia vagy pénzügyi célok kitűzése.