Ha az építkezés vagy felújítás során szóba kerül az esztrich, sokaknak talán még mindig idegenül cseng a kifejezés. Pedig ez az anyag vált mostanság a padlószerkezetek alapjául.
A Plan-Épszer Kft. esztrich betonozás terén is a segítségünkre lehet, hiszen a szakemberek mögött több ezer négyzetméter esztrichbeton felület kialakítása áll, ami már garancia a minőségre! Ebben az írásban körbejárjuk, mi is pontosan ez a nagyszerű anyag, és milyen típusai vannak.
Mi is az esztrich?
Egyszerűen fogalmazva, egy speciális habarcs, amelyet az építkezés helyszínén dolgoznak be, hogy stabil alapot nyújtson a különféle padlóburkolatokhoz. Alapvetően a padlórétegek utolsó „rejtett” rétege, amely közvetlenül a burkolatok alá kerül. Bár sok tekintetben hasonlít a betonhoz, finomabb szemcseszerkezete és speciális adalékai miatt könnyebben kezelhető, és simább felületet kapunk általa.
Az esztrich általában 2-8 cm vastagságban kerül beépítésre, attól függően, hogy mi a rendeltetése a padlórétegrendben. A rá rótt feladat, hogy szilárd, teherbíró és sima alapot adjon a burkoláshoz.
Miért van szükség rá?
A padlóburkolatokat – legyen szó járólapról, laminált padlóról vagy szőnyegről – ritkán lehet közvetlenül a födémszerkezetre helyezni. Az aljzat és a burkolat közötti rétegek, mint például a hang- és hőszigetelés, nem képesek megfelelő alapot biztosítani. Itt jön képbe az esztrich, amely a burkolatok alá kerülve megadja a megfelelő burkolás alapját. Egyik legnagyobb előnye, hogy padlófűtés esetén is teljes biztonsággal alkalmazható.
Milyen típusokkal találkozhatunk?
Kötőanyag szerint:
- Cementesztrich: Ez a legelterjedtebb típus, amely összetételében hasonlít a betonra, de finomabb anyagszerkezettel és adalékanyagokkal van ellátva. Nagyon sokoldalúan alkalmazható, kül- és beltéren egyaránt.
- Gipszesztrich: Beltéri használatra tervezett, amely nagy egybefüggő felületeken mutatja meg előnyeit. Nedvességérzékenysége miatt nem ajánlott például uszodákba vagy ipari konyhákba, de lakások vizes helyiségeiben remekül helytáll.
- Speciális esztrichek: Egyes ipari területeken találkozhatsz műgyanta, bitumen vagy magnezitkötésű változatokkal, amelyek extrém igénybevételek esetén is tartósak.
Beépítési mód szerint:
- Kötőesztrich: Teljes felületén tapadóhíddal kapcsolódik az aljzathoz, így szoros egységet alkot vele.
- Csúszóesztrich: Ebben az esetben egy fóliaréteg választja el az aljzattól, így a két réteg egymástól függetlenül mozoghat.
- Úsztatott esztrich: A leggyakrabban alkalmazott megoldás, amikor az esztrichréteg hő- és/vagy hangszigetelő rétegre kerül. Ez a típus emeletközi födémeknél vált be leginkább.
- Fűtőesztrich: a legjobb választás padlófűtéses rendszerekhez, ebben az esetben a fűtéscsövek közvetlenül az esztrichbe kerülnek.
Ha építkezés vagy felújítás előtt állsz, érdemes alaposan megismerni ennek a különleges építőipari anyagnak a típusait és tulajdonságait, hogy a lehető legjobb megoldást válaszd./X/