2024. 12. 13. péntek

Luca, Otília
1 EUR 408 HUF
1 GBP 496 HUF
Kezdőlap » Életmód / Medicina » A tiniket veszélyeztető online világ

A tiniket veszélyeztető online világ

Milyen tanácsokat adjunk tini gyermekünknek az online ismerkedéshez?

 A digitális világ folyamatos fejlődésével egyre növekszik a fiatalabbak online térben töltött ideje, amely hatására a társas kapcsolatok kialakítása, valamint a partnerek keresése is egyre inkább a virtuális térbe kerül. A Pew Research Center felmérése szerint a tinédzserek közel 35%-a számolt be arról, hogy előfordult már, hogy romantikus partnert talált online. Bár az internet számos lehetőséget kínál a társas érintkezésre, oktatásra és szórakozásra, egyúttal veszélyeket is rejt magában, különösen a randizás és párkapcsolatok tekintetében, kellő óvatosság nélkül ugyanis könnyen zaklatássá, zsarolássá, vagy akár érzelmi és pszichológiai bántalmazássá is fajulhat az online ismerkedés. Az egyik ismert kozmetikai termékeket árusító cég a kapcsolaton belüli erőszak egyik elhivatott harcosaként fontosnak találja, hogy felhívja minden tinédzser és szülő figyelmét az online ismerkedés veszélyeire, ezért a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet segítségével összegyűjtötték számunkra, milyen tanácsokkal készíthetjük fel tinédzser gyermekünket az online ismerkedés veszélyeire.

Az online randizás már nem csak a felnőttek kiváltsága, a fiatalok is egyre gyakrabban használják a közösségi médiaplatformokat, üzenetküldő alkalmazásokat, valamint az online társkereső alkalmazásokat is. A növekvő trend mellett fontos látni, hogy az internet anonimitása megkönnyíti a csalók, ragadozók és más rosszindulatú egyének számára, hogy kihasználják, manipulálják, átverjék a naiv és hiszékeny másik felet, köztük a fiatalokat is. Az egészségtelen kapcsolatokban élő tinik manipulációnak, gaslighting-nak[1] vagy érzelmi zsarolásnak lehetnek kitéve digitális kommunikáción keresztül. A partner elszigetelheti őket a barátoktól, figyelemmel kísérheti tevékenységeiket, vagy a közösségi médiát használhatja arra, hogy kontrollálja őket. Idővel ez az érzelmi bántalmazás önértékelési és más pszichológiai problémákhoz vezethet. A rejtett kockázatok és veszélyek azonban nem minden esetben válnak azonnal nyilvánvalóvá, ezért az elővigyázatosság és a tájékozottság kulcsfontosságú mind a tinik, mind gondviselőik számára.

Annak érdekében, hogy a fiatalok biztonságosan navigáljanak az online ismerkedés világában, fontos, hogy megkapják azokat az eszközöket és ismereteket, amelyekkel felismerhetik a potenciális veszélyeket és megvédhetik magukat. Az ismert kozmetikai termékeket árusító cég és a Magyar Ökumenikus segélyszervezet a következő fontos tanácsokat gyűjtötték össze, amelyek segíthetik a tiniket a kockázatmentes internethasználat elsajátításában:

Gondolkodjanak, mielőtt megosztanak!

A tiniknek meg kell érteniük, hogy ha valamit egyszer feltöltenek az internetre vagy elküldenek egy digitális platformon, elveszítik felette az irányítást. Figyelmeztessük őket arra, hogy óvatosan osszanak meg személyes vagy intim tartalmakat!

Bízzanak az ösztöneikben!

Ha egy online interakció kényelmetlennek tűnik, a beszélgetőtársuk túl személyes, vagy kényelmetlen kérdéseket tesz fel, esetleg intim képeket kér, a tiniknek meg kell bízniuk ösztöneikben, és meg kell szakítaniuk a kommunikációt az illetővel.

Legyenek szkeptikusak az idegenekkel szemben!

A fiataloknak óvatosnak kell lenniük, amikor olyan emberekkel lépnek kapcsolatba, akiket személyesen nem ismernek. Még ha valaki barátságosnak és megbízhatónak is tűnik online, fontos, hogy ellenőrizzék az illető személyazonosságát, mielőtt túl mélyen belemerülnének a kapcsolatba. A videóhívás vagy egy nyilvános helyen történő találkozás egy megbízható felnőtt jelenlétében segíthet megerősíteni, hogy az illető valóban az, akinek mondja magát.

Jelentsék a gyanús tevékenységeket!

Bátorítsuk a fiatalokat arra, hogy jelentsék be a gyanús viselkedést, zaklatást vagy helytelen tartalmakat azon a platformon, amelyet használnak, vagy jelezzék egy megbízható felnőttnek. Sok közösségi médiaplatform rendelkezik olyan eszközökkel, amelyek segítenek a felhasználók biztonságának megőrzésében.

Kommunikáljanak nyíltan a szüleikkel!

A nyílt kommunikáció fenntartása a szülőkkel vagy gondviselőkkel az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy a fiatalok biztonságban legyenek online. Fontos, hogy kényelmesen tudjanak beszélni az online kapcsolataikról és interakcióikról anélkül, hogy ítélkezéstől kellene tartaniuk.

Ahhoz, hogy biztosak lehessünk abban, hogy gyermekünk a fenti „szabályok” betartásával és önazonos elsajátításával közlekedik az online térben, elengedhetetlen, hogy őszintén tudjunk egymással kommunikálni. Ha egy tini titkolózik azzal kapcsolatban, hogy kivel kommunikál online, vagy visszahúzódik a családtól és barátoktól, az figyelmeztető jel lehet, hiszen a bántalmazók gyakran elszigetelik áldozataikat a támogató hálózatoktól, hogy nagyobb kontrollt szerezzenek. A biztonságos és nyílt párbeszéd előmozdításának érdekében a következő javaslatokat teszik a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet szakértői:

Kezdjük el korán a nyílt kommunikációt!

A gyermekek nyílt kommunikációra való ösztönzése és az önértékelésük erősítése az élet minden területén pozitív hatásokkal lehet biztonságukra és elővigyázatosságukra. Az online biztonságról való beszélgetést már akkor érdemes elkezdeni, amikor a fiatalok elkezdik önállóan használni az internetet. A bizalomra épülő alap megkönnyíti a későbbi, érzékenyebb témák, például a sexting[2] vagy az online randizás megvitatását.

Kerüljük az ítélkezést!

A tinik vonakodhatnak megosztani tapasztalataikat, ha attól félnek, hogy azok büntetést vagy ítélkezést váltanak ki. Fontos, hogy szülőként empatikusan hallgassuk meg őket, és iránymutatást adjunk anélkül, hogy megszégyenítenénk vagy hibáztatnánk őket. Fontos, hogy kényelmesen tudjanak beszélni az online kapcsolataikról és interakcióikról anélkül, hogy ítélkezéstől kelljen tartaniuk.

Állítsunk fel világos határokat!

Bár fontos, hogy a tiniknek is legyen némi függetlensége, szülőként világos határokat kell felállítanunk az online tevékenységek kapcsán. Érdemes letisztázni, hogy milyen viselkedés elfogadható az interneten, és meggyőződni arról, hogy a tinik tisztában vannak a kockázatos magatartás, például a sexting vagy az idegenekkel való találkozás következményeivel.

 

Anyaghoz használt források:

https://doi.org/10.1371/journal.pone.0165394

https://www.d2l.org/teen-dating-safety-tips/

https://www.astrosafe.co/blog/risks-of-dating-apps-for-teens

https://www.solid-ground.org/five-things-young-people-can-do-to-make-online-dating-safer/

https://www.aura.com/press/insights/teen-dating-safety-for-the-digital-world

 

Van kitől segítséget kérni, és van kiút a bántalmazó kapcsolatból! Az Ökumenikus Segélyszervezet által üzemeltetett krízisambulanciák hiánypótló szolgáltatásai ingyenesek, előre egyeztetett időpontban és akár anonim módon is segítséget lehet kérni. A www.aszeretetnemart.hu honlapon megtalálható a krízisambulanciák elérhetősége. Jelenleg az Ökumenikus Segélyszervezet jogász, pszichológus és szociális munkás szakemberei személyes és online tanácsadás formájában is rendelkezésre állnak.

 

[1] A gaslighting vagy gázlángozás a pszichológiai manipuláció egy formája, amelyben valaki kétségeket próbál kelteni egy másik személyben, hogy megkérdőjelezze saját emlékezetét, észlelését és józanságát.

[2] A telefonon vagy interneten keresztül szexuális tartalmú, erotikus, képek és videók küldését sextingnek nevezzük.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp