Talán nincs olyan, aki életében már ne találkozott volna testközelből korpásodással. Napjainkra sajnos egyfajta népbetegségnek számít. Vannak, akiket egész életükben elkísér ez a kellemetlen állapot. Nézzük, mit tehetünk ellene!
A korpásodás kialakulása
A hajas fejbőr folyamatosan öregszik, csakúgy, mint testünk többi részén is a bőr. Általában ez egy teljesen észrevétlenül zajló folyamat, de ha a fejbőr gyulladásban van, akkor felgyorsul a hámleválás folyamata. Ez láttatni engedi a levált hámdarabkákat a hajszálak tövében. Gyakran pedig kellemetlen viszketés is kíséri.
Sokat tehetünk fejbőrünk egészségének helyreállításáért természetes összetevőkből álló hajápoló készítményekkel, mint amilyenek a Dr Hair termékcsalád tagjai is.
Ha csak rövid ideig áll fenn a korpásodás, nincs okunk aggodalomra, mert ez természetes is lehet. Azonban ha hamarosan nem múlik el magától, akkor segítenünk kell szervezetünknek legyűrni a korpásodást. Első lépésként ki kell derítenünk, hogy mi okozza. A leggyakoribb kiváltó okai:
- Gombás fertőzés
- Allergia
- Hormonális problémák
- Stressz
- Hideg szél
- Egyéb betegség, mely a fejbőrt érinti
A korpásodás típusai
A száraz korpásodás esetén a fejbőr nem zsíros, így a hámdarabkák nem tudnak a hajhoz tapadni. Ennek kísérője a haj szárazsága, mely nehezen fésülhetővé és töredezetté válik. Okozhatja genetikai eredetű probléma, de a helytelen táplálkozás, vitaminhiány, a fejbőr megfázása vagy vegyi anyagok gyakori használata is.
Ezzel szemben a zsíros korpásodásra a fokozott faggyútermelődés jellemző, melynek következtében a hámsejtek összetapadnak, és eltávolításuk nehézzé válik. A fokozott faggyútermelést leginkább az androgén hormonok okozzák, és ezzel együtt a zsíros korpásodást is.
Amivel kezelhetjük a korpás fejbőrt
Sok esetben a korpásodást szinte lehetetlen megszüntetni, hiszen adódhat genetikai okokból, mint ahogyan gombás megbetegedés is kiválthatja. Azonban annak érdekében, hogy csökkentsük a kínzó tüneteket, sokat tehetünk a megfelelő hajápoló készítmények használatával.
Elsősorban a sampont kell körültekintően kiválasztanunk, hiszen ez az elsődleges szer, amit hajunk tisztítására alkalmazunk. Célszerű a bőrtípus pH-jának megfelelőt választani, ez ugyanis segít megakadályozni a korpásodás kialakulását és a nem kívánatos kórokozók elszaporodását.
Gyógynövényalapú hatóanyag tartalmú készítményekkel nyugtathatjuk a gyulladt, viszkető fejbőrt, és a megfelelő termékkel a vele együtt járó hajhullást is megakadályozhatjuk. Gyógynövényes ápolószerekkel a korpásodást kiváltó gyulladás akár teljes egészében is megszüntethető, így akár végleg búcsút mondhatunk ennek a kellemetlen állapotnak.
Láthatjuk tehát, hogy a korpásodás lehet igen makacs, életünket végigkísérő helyzet is, de egy kis külön figyelemmel enyhíthetünk a tüneteken, vagy akár teljesen meg is szüntethetjük azokat./X/