Két új, állandó kiállítással várja látogatóit a múzeum
A titkos és a publikus, valamint a Miskolc anno című tárlatokkal bővült az idén 125 éves, az Év Múzeuma díjra is jelölt Herman Ottó Múzeum.
A TITKOS ÉS A PUBLIKUS
A Herman Ottó Múzeum Képtárának új, állandó kiállítása
Kövesi István és dr. Petró Sándor műgyűjtők egymással több szempontból is párhuzamba állítható képzőművészeti gyűjteményeit mutatja be.
A tárlaton többek között Lotz Károly, Perlmutter Izsák, Gulácsy Lajos, Koszta József, Rippl-Rónai József, Csók István, Egry József, Czóbel Béla, Vaszary János, Aba-Novák Vilmos és Szőnyi István művei tekinthetők meg.
MISKOLC ANNO
A Herman Ottó Múzeum Képtárának új, állandó kiállítása
A kiállítás időutazás a két világháború közötti, békebeli Miskolcra. A képzőművészeti alkotások városrészek szerinti elrendezésben kerülnek bemutatásra, mindemelett a témakörhöz kapcsolódó tárgyi emlékek és dokumentumok is helyet kapnak.
A tárlat a felfedező típusú kiállítások modelljét kívánja követni, lehetőséget kínálva arra, hogy a régi városrészek összevethetők legyenek a mai állapotokkal.
A kiállításon többek között Kiss Lajos, Szeghalmy Bálint, Bartus Ödön, Gimes Lajos, Várdeák Ferenc alkotásai láthatók.
HORVÁTH KINGA – REJTŐZŐ TÖRTÉNETEK
Kiállításmegnyitó a Miskolci Galéria Rákóczi-házában,
2024.05.09. (csütörtök) 17 óra
„Grafikai lapjaimon, rajzaimon, fotóimon – több mint két évtizede – létező, vagy mára már csak létezett kapuk, lépcsők, kőfallal határolt utak, sajátos történetű és atmoszférájú terek, természeti képződmények, emberi tevékenység nyomait is őrző tájrészletek jelennek meg eredeti környezetükből kiragadva, a kifejezés érdekében formálva, hogy a jelképek világába vezetve személyes gondolatok, érzések közvetítőivé válhassanak.
Önálló múlttal, kulturális vonatkozással, közeggel rendelkező motívumok, téri szituációk ezek, amelyek szeretném, ha munkáim révén barangolásra, felfedezésre, elmélkedésre, döntések meghozatalára késztetnének és mesélnének az emberről, életének állomásairól, környezetéhez való viszonyáról, valamint beszélnének felelősségéről.”
Horváth Kinga
MADARAK ÉS FÁK NAPJA A PELE-HÁZBAN
2024. május 10. (péntek) 9-15 óráig
Megismerkedhetünk Herman Ottó és a madarak kapcsolatával, szó lesz az év madaráról, a kerecsensólyomról, néhány ismert madárfaj párválasztási szokásairól, a költés és a fiókanevelés szépségeiről és nehézségeiről. Az esemény a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Bükki Helyi Csoportjának közreműködésével valósul meg.
MÁGER ÁGNES FESTŐMŰVÉSZ JUBILEUMI TÁRLATA
2024. május 16. (csütörtök)
„A tárlaton – egy koncentrált, viszonylag kis térben, a Miskolci Galéria Kamara termében – kiállított festmények, spontán módon kiemelt darabok a művész több évtizedes festői munkásságából. Konkrét és elvont témák találkoznak egy varázsdobozban, amelyek „a szív látomásait” közvetítik.” Máger Ágnes.
ÚJ KIÁLLÍTÁSVEZETŐ KÖTETEK
Két új kiállításvezető kötet látott napvilágot a Pannon-tenger Múzeum állandó kiállításaihoz.
Az „Ősfák nyomában. A dinoszauruszoktól az emberig” című kiadvány a két földtörténeti kiállításunkat, az „Őserdei ösvényeken. A bükkábrányi mocsárcipruserdő és kora”, valamint a „Dinók Földjén – MezoZOOikum” című tárlatokat mutatja be. A bükkábrányi ősfák történetére építve olvashatunk a miocén földtörténeti kor növény- és állatvilágáról, és a dinoszauruszok korába, a mezozoikumba is elutazunk képzeletben. A könyv nemcsak e népszerű őshüllőknek, de állati és növényi kortársaiknak a mindennapjait is izgalmasan, egy elképzelt időutazó expedíció történetébe ágyazva mutatja be.
„A Kárpátok ásványai” című kiadványunk az azonos című kiállításhoz készült. Ebben a Kárpátok ívét követve, nyugatról keleti irányban haladva, 20 fejezetre bontva ismerhetjük meg ennek a földtanilag nagyon változatos hegységrendszernek az ásványvilágát.
Köteteink az állandó kiállításokhoz készültek, azonban önállóan is használhatók. Áruk 2.500 Ft. Megvásárolható a Herman Ottó Múzeum központi épületének pénztárában (3529 Miskolc, Görgey u. 28.), valamint postai úton, a postaköltség felszámításával megrendelhető a kutatoszolgalat.hermuz@gmail.