Mennyit ér a cégem? Helyesen értékelem a felépített cégvagyont?
A kérdés, amely előbb utóbb minden vállalkozás élete során felmerül. Habár léteznek gyorsan kitölthető cégérték kalkulátorok, látszólag könnyen elvégezhető cégértékelési módszerek, mégis ahogy sok esetben, úgy a cégértékelésnél is a részletekben rejlik az ördög.
Legyen szó egy tervezett cégeladásról, jogvitáról, vagy tulajdonosi felmérésről, a tét kis cégek esetén sem elhanyagolható, sok múlik a cégérték pontos meghatározásán. Cikkünkben bemutatjuk, milyen előnyökre számíthatnak kis- és középvállalkozások tulajdonosai, ha szakemberre bízzák cégük értékelését.
Mi egyáltalán a cégérték?
A cégérték nem csak egy számjegy, egy összeg, amit egy vevő a vállalkozás megvásárlásáért hajlandó lenne kifizetni. A cégérték a vállalkozás működése által felépített érték, amelyet a vagyoni helyzetéből pénzügyi teljesítményéből, az egyedi karakterisztikáiból, valamint piaci körülményekből lehetséges meghatározni.
A cégérték összetételének megértése sok esetben fontosabb, mint maga a cégérték
Persze léteznek szituációk, amikor a cégértékelési projekt során a pontos végeredmény a legfontosabb, ilyenek a például a cégeladási, vagyonkezelői vagy jogvita okából készülő cégértékelések.
Ezen túl azonban gyakran vesznek igénybe cégtulajdonosok értékelést abból az okból, mert kíváncsiak arra, hogy kívülállóként, szakértői szemmel hogyan ítélhető meg objektív mérce mellett a cégük értéke. Számukra nem az a kérdés, hogy mennyit fizetne egy vevő a cégért, sokkal inkább az, hogy miből áll össze a cégük valós pénzügyi értéke, továbbá ez miként növelhető?
Azt, hogy a cégünk értéke pontosan hogyan épül fel azért fontos érteni, mivel ezáltal az is láthatóvá válik, miként tudjuk növelni a cég értékét. Minden cég más, eltérően működik, ezért a cégérték meghatározásakor figyelembe kell venni az egyedi tulajdonságaikat. Másként kell megközelíteni egy gyártó, egy kereskedő, vagy egy ingatlankezelő cég értékelését.
A cégértékelésnek vannak kötelező szabályai, amelyek minden cégre érvényesek, azonban a végeredmény minden esetben személyre szabott, az értékelendő cég tulajdonságaihoz és körülményeihez szükséges igazítani.
A cégértékelés rávilágít a fejlődési, növekedési lehetőségekre
Egy tapasztalt cégértékelő szakember nem csak a sztenderd értékelési megközelítést képes alkalmazni, hanem ismeri azokat az egyedi paramétereket, amelynek egy adott vállalkozásnak meg kell felelnie.
A cégértékelési projektek során a tulajdonosok olyan új mérőszámokat ismernek meg a vállalkozásuk teljesítményének mérésére, amelyek eredményét nyomon követve a mindennapi működésük során tovább tudják növelni az eredményüket. Ahhoz, hogy pontos képet alkossunk a cégértékről fontos alaposan átvilágítani, elemezni a társaság teljesítményét különböző egyedi, releváns paraméterek mellett.
A pénzügyi teljesítmény és a piaci helyzet alapos vizsgálata kötelező, ezen kívül viszont sok egyéb tényező befolyásolja a cégértéket. A teljesség igénye nélkül felsorolva néhány példát, egy kereskedő cégnél kiemelten fontos a forgótőke menedzsment, gyártó cégnél a hozzáadott érték mutató, míg egy ingatlankezelő cégnél az eszközarányos megtérülés lesz mérvadó.
A cégértékelés segít ritkán felmerülő, vállalat stratégiai és tőkebefektetési döntések helyes meghozatalában
Vállalkozások tulajdonosai folyamatosan döntések előtt állnak a cégük jövőjét illetően. Az, hogy a cég értéke csökkenni, stagnálni vagy növekedni fog-e nagy mértékben függ a döntéseiktől.
Mivel a legtöbb cégvezető mélyen ismeri a szakmát, a mindennapi döntéseket rutinosan tudják helyesen meghozni, azonban a tapasztalat azt mutatja, hogy olyan problémáknál, feladatoknál, amivel ritkán találkoznak kevésbé optimális a döntéshozataluk. Ilyen például a tőkebefektetés, illetve a tőkeoptimalizáció.
A helyes tőkeszerkezet összeállítása, a vállalkozásban lévő tőke hatékonyságának a növelése olyan döntési pontokat jelentenek, amelyekkel ritkán foglalkoznak tulajdonosok, mégis nagyban befolyásolják a cégértéket kis- és középvállalkozások esetén egyaránt. Egy alapos felmérés során elengedhetetlen, hogy a cégértékelő szakember ennek a kérdéskörnek a vizsgálatával is foglalkozzon, így tovább növelve a munkája pontosságát, mindeközben értékes javaslatokat kidolgozva a cégtulajdonos számára.
Összefoglaló
A cégértékelés összetett, komplex szakterület a pénzügyek világában, azonban kis- és középvállalkozások tulajdonosai egyre nagyobb érdeklődéssel fordulnak szakemberekhez, hogy megfelelő hátteret biztosítva felmérjék cégük értékét. Bizalmi szakma lévén a megfelelő cégértékelési szakember megtalálása kulcsfontosságú, hiszen az alapos munka révén a cégérték nagy ütemű fejlődésen mehet keresztül.
Hazai kis- és középvállalkozások számára a Stochrone üzleti tanácsadó elhivatott partner a cégértékelés és vállalkozásfejlesztés támogatásában. Szakembereik felkészültek és elhivatottak a hazai KKV szektor fejlesztése mellett./X/