2024. 11. 4. hétfő

Károly
1 EUR 408 HUF
1 GBP 485 HUF
Kezdőlap » Gazdaság » Gazdaság » Sorsfordító hetek állnak a nyugdíjpénztárak előtt
Átalakul a magánnyugdíjrendszer

Sorsfordító hetek állnak a nyugdíjpénztárak előtt

A munkaerő-megtartás miatt a kedvezményes kulcsú cafeteria idejéhez hasonló arányban vállalják a munkáltatók azt, hogy a dolgozóik öngondoskodását önkéntés nyugdíjpénztári befizetésekkel is segítik – hívta fel a figyelmet Gergely Péter. A BiztosDöntés.hu szakértője szerint a befizetések ennek ellenére messze az infláció alatt maradnak, utoljára 2014-ben érkezett ilyen kevés új tag a pénztárakba, ráadásul a kifizetések immár harmadik negyedéve meghaladják a bevételeket.

Örömök és gondok egyszerre vannak jelen az önkéntes nyugdíjpénztári szektorban a BiztosDöntés.hu értékelése szerint. A gazdasági válság és a magas infláció itt is érzékeltette hatását: a 2022-es évre jellemző taglétszám-emelkedés visszájára fordult, a pénztárakban az egy évvel korábbinál 2 százalékkal, 21 800 taggal kevesebb, összesen 1,74 millió pénztártagot tartottak nyilván.

Nem jönnek az új tagok

Az év első kilenc hónapjában 9 éves mélypontra esett az új belépők száma: utoljára 2014-ben fordult elő az, hogy 20 000 alatt maradt a pénztárakba újonnan belépők száma – hívta fel a figyelmet Gergely Péter a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb statisztikáit elemző szakértő szerint ugyanakkor kedvező jelnek tekinthető, hogy az egyéni számlán jóváírt tagdíjbevételek a harmadik negyedév végére az első negyedévi csökkenésről már legalább öt százalékot meghaladó növekedésről adnak számot. Ezen belül a tagok által befizetett összeg is negyedévről-negyedévre növekszik, 2023-ban az év első kilenc hónapjában beérkezett 83 milliárd forintos tagi befizetés már közel hat százalékos növekedést jelent, ám természetesen ez is még messze az infláció alatti bővülést jelent.

A dolgozók megtartásának eszköze lett az öngondoskodás

Örömre adhat ugyanakkor okot az, hogy a munkáltatói tagdíj-hozzájárulás összege 2011 után haladta meg újra a 30 milliárd forintot: kilenc hónap alatt a munkáltatói befizetések mértéke 15 százalékkal bővült. Ennek köszönhetően a tagdíjbevételeken belül immár közel 37 százalékot tesz ki a munkáltatói befizetések aránya.

Ilyen magas értéket utoljára 2018-ban lehetett felfedezni, amikor még kedvezményes adókulcsú cafeteriaelemként volt nyújtható az önkéntes nyugdíjpénztári szolgáltatás – emlékeztetett Gergely Péter. A BiztosDöntés.hu szakértője szerint egyértelmű, hogy a feszes munkaerőpiacon a dolgozók megtartásáért küzdő vállalkozások egyre nagyobb része segít a dolgozóinak az öngondoskodásban.

Befizetések kellenek az év végén

A pénztári szektor számára ugyanakkor nem túl kedvező jövőképet vetít előre az, hogy immár harmadik negyedéve folyamatosan magasabb a pénztári kifizetések értéke, mint amennyi bevétel az adott negyedévben keletkezik. Erre eddig még nem volt példa. A 9 hónapos egyenleg már meghaladta a -20 milliárd forintot. A szektor számára tehát létkérdéssé vált, hogy még erőteljesebben koncentráljanak az új tagok akvirálására, illetve a befizetések felpörgetésére.

Ez utóbbi tekintetben fontos lehet, hogy a negyedik negyedévben mennyire sikerül meggyőzni az egyéni befizetőket arról, hogy érdemes a megtakarításaikat növelni. Az elmúlt években az utolsó negyedévben az egyéni befizetők által vállalt befizetések esetében épp 2022-ben jutott a legalacsonyabb szintre az adóoptimalizáló befizetések aránya. Ekkor az éves tagdíjbevételnek csak 34 százaléka került befizetésre, ami érthető abból a szempontból, hogy a társadalom épp azokban a hónapokban élte a válság mélypontjait.

A korábbi években hasonlóan alacsony arányra csak 2008-ban volt példa, amikor a szeptemberben kirobbant gazdasági világválság hatásai bizonytalanították el a pénztártagokat – emlékeztetett Gergely Péter. Nagy kérdés tehát, hogy az idén az elmúlt hónapokban már mérséklődő pályára állt infláció és a pénzromlás üteméhez képest pozitívba forduló béremelkedés hatására az emberek mekkora százaléka lesz az, aki az elszalasztott fogyasztásának felpörgetése, illetve a rövid távú tartalékok visszapótlása mellett hosszabb távra is gondol, és – az adókedvezményért „cserébe” – optimalizálja nyugdíjpénztári befizetéseit.

Gergely Péter
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Ilyen egy jó szakmunkás
A szakmunkás egy adott szakma képviselője, aki képesítéssel és képzettséggel rendelkezik az adott területen. Gyakran fizikai munkát végez, amely során…

További cikkek

NAV: „Örülök, hogy kiderült”
-          mondta az a román sofőr, aki közel 3000 doboz magyar zárjegy nélküli cigarettával akadt fenn a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Bevetési Ig…
Zemplén Kupa – véreb fővizsga
A Magyar Véreb Egylet és az ÉSZAKERDŐ Zrt. 2024. november 16-án és 17-én versenyjellegű véreb fővizsgát rendez a Zemplén-hegységben, illetve szűkebb k…

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp