Egy nap eljön az a perc, amikor már nem elégszünk meg a szépen megépített, s a gyártó utasításai szerint megfestett makettel. Szeretnénk még realisztikusabb megjelenést biztosítani számára, hogy játékból valóban a valóságbeli példány miniatűr hasonmásává váljon.
A weathering folyamatok alapja
Ahhoz, hogy tökéletesen tudjuk használni a Modellfutár kínálta weathering termékeket, meg kell értenünk a kopások, illetve a rozsda keletkezésének körülményeit. Különféle technikákat el lehet ugyan sajátítani, de ha nem vagyunk tisztában az adott jármű életútjával, s azzal, hogy az igénybevétele folytán milyen környezeti behatások jelentkezhetnek, nem lesz elég valósághű a végeredmény.
Alapszabály azonban, hogy elfogadjuk a tényt: nem lehet tökéletes makettet készíteni, tehát bármennyire is hasonló az eredetihez, lehetetlen teljesen azonosat létrehozni. Törekedni kell a történelmi hűségre, s ez éppen elegendő. Természetesen egy versenyre nevezve már sokkal komolyabb a dolog, ilyenkor már minden apróságra ügyelnünk kell, különben hogyan érhetnénk el a várt díjat.
Ne feledjük, hogy illúziót hozunk létre, tehát olyan hatások, effektek megjelenítése a célunk, amelyek visszahozzák azt az érzést, mintha tényleg használták volna. Egy tank valóban megjárta a hadak útját, a repülőgép oldalát kopások, ütődések tarkítják, de kizárólag olyanok, amelyek az igénybevétele kapcsán megjelenhetnek.
Melyek a befolyásoló tényezők a kopásoknál?
Elsőként vegyük figyelembe a jármű működését: kinyílik, becsukódik, sáros lesz, olaj kerül rá, ütődések, kopások jönnek létre. Ugyanígy a működtető személyzet is lényeges, hiszen ő használja az “eszközt”, mely részein halad át, mit nyit ki és így tovább.
A környezeti behatásokról se feledkezzünk meg: a bokrok, fák mellett az időjárás viszontagságai is nyomot hagyhatnak rajta. Vegyünk például egy terepjárót, amely a sivatagban szolgál, a homokos környezet bizony szintén látványos lenyomatokat hagyhat. Ahogyan a jég, a szél is, mint természeti elem.
Tehát leegyszerűsítve, gondoljuk át, hogy miként működik, hol használják, milyen környezetben kell helytállnia, pontosan milyen környezeti hatások érhetik. Ezt tisztázva egy kicsit közelebb kerülhetünk a valósághoz, és jelentős segítség lehet a weathering folyamatoknál.
A képek is rengeteg támpontot adnak
A fotók alapján képzeljük el, hogy mely hatások azok, amelyeket végeredményként látni is szeretnénk az elkészült remekművünkön. Látunk-e rajta felületi sérüléseket, horpadásokat, benyomódásokat?
Összefoglalva az alábbi kérdések lehetnek a segítségünkre: hogyan működik? Mi a gép/jármű feladata? Hogyan végzi el mindezt? Milyen emberi és környezeti behatások hagyhatnak nyomot? Persze az idő vasfoga is meglátszódhat ezeken a harci gépeken, katonai járműveken, például korrózió, rozsda. Viszont ne feledjük, hogy csak olyan effektet jelenítsünk meg, amely valóban reális az adott alapanyagon, eszközön./X/