A legtöbben megfogadjuk, hogy ha új év, akkor új lendület, és idén többet mozgunk, egészségesebben étkezünk. Azonban a hideg és szürke január nem kedvez a lendületnek, és sokan csak halogatják az első lépéseket egy egészségesebb, teljesebb élet felé.
Azonban drasztikus lépések nélkül, kisebb változtatásokkal is sokat tehetünk azért, hogy formába hozzuk magunkat mielőtt beköszönt a tavasz. Az alábbi tippeket követve javíthatjuk az általános közérzetünket, ami abban is segíthet, hogy évszaktól függetlenül jól érezzük magunkat a bőrünkben – szakértő tippjeivel.
1., Az vagy, amit megeszel
Ahogy a régi mondás is tartja, valóban nem mindegy, hogy mivel tápláljuk a testünket, szervezetünket. Az év elején, a karácsonyi dőzsölés után érdemes fokozott figyelmet fordítani arra, hogy minél több zöldség, gyümölcs és sovány húsféle kerüljön a tányérunkra. Az ünnepek alatt sokkal több szénhidrátot, cukrot és zsírt vihetünk be a finomabbnál finomabb süteményekkel, édességekkel és sültekkel, mint amire szükségünk lehet. Ezzel párhuzamosan pedig a pihenés kerül előtérbe, és az így megjelenő kalóriatöbblet könnyen plusz kilókhoz vezethet. Emiatt fontos, hogy mielőbb kialakítsunk egy kiegyensúlyozott étrendet, ami magas rost-, vitamin-, ásványi anyag tartalmú, és segít az emésztőrendszer egészségének megőrzésében. Válasszunk ehhez a mindennapokban teljes kiőrlésű gabonákat, sovány fehérjéket, sok friss zöldséget és gyümölcsöt és egészséges zsírokat, mint az olívaolaj és a különböző magvak.
2., Törekedjünk a rendszeres testmozgásra
A téli kuckózás, a megérdemelt év végi pihenés után nehéz lehet visszatalálni a mozgás öröméhez, még azoknak is, akik az év többi részében aktívan sportolnak. Azonban nagyon fontos, hogyha szeretnénk visszanyerni fittségünket, rendszeresen szenteljünk időt a mozgásnak. “Az év végi szünetet követően érdemes fokozatosan visszavezetni a fizikai aktivitást a mindennapokba, hogy ne sokkoljuk a szervezetünket és elkerüljük a sérüléseket. Kezdjünk csak egy-egy hosszabb sétával, vagy alacsonyabb intenzitású gyakorlatokkal, hogy örömünket leljük a mozgásban. Ha pedig már visszatért a lendületünk, érdemes hetente legalább 150 percnyi közepes intenzitású vagy 17 percnyi erőteljesebb edzést végezni. Valamint ne feledkezzünk meg a szerveztünk támogatásáról sem, egy jól összeállított edzés előtti formula sokat segíthet a lendület megtartásában“ – tette hozzá Katus Attila edző, életmód-tanácsadó és táplálkozási szakértő.
A rendszeres testmozgással pedig nem csupán a vágyott nyári alakért dolgozunk, de segítségével csökkenthetjük mindennapi stresszt is, könnyebben teremthetjük meg a mentális egyensúlyt. Ha pedig úgy érezzük, hogy egyedül nem megy, sokat segíthet egy személyi edzővel való együttműködés, aki a célunk, képességeink és igényeink mentén egy személyre szabott tervvel támogat majd az utunkon.
3., A víz üzemanyag!
Triviálisnak tűnhet, de nagyon fontos, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasszunk, hogy segítsünk a testünknek fenntartani a megfelelő működését és támogassuk a méreganyagok ürülését. Télen, a hidegebb hónapokban azonban előfordulhat, hogy nem érezzük elég szomjasnak magunkat, csökkenhet a bevitt víz mennyisége. Egy felnőttnek napi 2-2,5 l víz fogyasztása javasolt, ami segíti az emésztőrendszer, az immunrendszer, a vesék és a bőr egészséges működését és a fizikai teljesítmény javítását.
4., Fordítsunk kellő időt a pihenésre és az alvásra
Az életmódváltás, a rendszeres testmozgás bevezetése a mindennapokba sok energiát igényel testi és mentális szempontból egyaránt. Épp ezért nagyon fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés. Éjszakánként legalább 7-9 óra alvásra van szüksége a szervezetünknek ahhoz, hogy egy-egy edzés után regenerálódjon, felépüljön. De a testünk egészséges működése szempontjából is kiemelt jelentőségű a jó minőségű alvás. Érdemes éjszakára kicsit lentebb venni a fűtést, kiszellőztetni mielőtt álomra hajtjuk a fejünket és jól besötétíteni a hálószobát. Ezek mind-mind hozzájárulnak a pihentető alváshoz.