Csak a tisztességesen és hatékonyan működő, a jogállami normákon alapuló államban lehet megbízni. Ezt üzeni a döntés az uniós forrásaink felfüggesztéséről – szögezi le a K-Monitor, a Transparency International (TI) Magyarország és a Magyar Helsinki Bizottság közös közleménye. A kormánynak, a társadalomnak és a civil szervezeteknek itt az alkalom arra, hogy érvényre juttassák az ország közös érdekét.
Várhatóan még a héten pont kerül a magyar kormány ellen indított feltételességi eljárás végére. A tagállamok állandó képviselőnek hétfői megállapodása értelmében a feltételességi eljárás keretében felfüggesztésre javasolt támogatások, három jelentős operatív program pénzeinek az 55 százalékát tartják vissza. Magyarország csak akkor juthat hozzá mintegy 2600 milliárd forintnyi felzárkóztatási támogatáshoz, ha maradéktalanul végrehajtja a korábban vállalt 17 antikorrupciós intézkedését. Az Európai Bizottság (EB) november 30-i értékelése szerint a magyar kormány nem teljesítette maradéktalanul a vállalásait, és ezt az értékelését a testület december 9-én is megerősítette. A K-Monitor, a Magyar Helsinki Bizottság és a TI Magyarország hasonló megállapításra jutott a novemberben közölt közös, angol nyelvű elemzésében.
Megállapodás született Magyarország a Helyreállítási Alapokra (RRF) leadott tervéről is, amely révén további mintegy 2400 milliárd forintnyi támogatáshoz juthat az ország. Az EB azonban az RRF-ből származó támogatások utalását 27 antikorrupciós és az igazságszolgáltatás függetlenségét megerősítő feltétel teljesítéséhez köti.
Összességében tehát közel 5000 milliárd forint sorsa továbbra is bizonytalan. Hazánknak szüksége van ezekre a pénzekre. Szüksége van ahhoz, hogy a vasútvonalait és tömegközlekedését korszerűsítse, környezetbarát energiaforrásai legyenek, fejlődjék a köz- és felsőoktatása, javuljon az ország lakóinak egészsége. Élhetőbb, versenyképesebb és biztonságosabb hely legyen Magyarország, mint most.
Ez az uniós eljárás is azt bizonyítja, hogy csak abban az államban lehet megbízni, amely a köz javát szolgálja és tisztességesen működik. A bizalmat könnyebb eltékozolni, mint visszaszerezni. Ez történt a kormánnyal is.
Ahogy korábban írtuk, a kormány számára kifejezetten méltányos döntés született. Számos területen nem ment el az EU a falig, így például nem lett a megállapodás része az Európai Ügyészséghez való csatlakozás vagy a közérdekű bejelentők erősebb védelme. Ez azt is jelenti, hogy még sok munka vár azokra, akik Magyarországon a korrupció ellen küzdenek.
A döntés nekünk, jogvédő szervezeteknek is alkalmat kínál arra, hogy még inkább segíthessük a polgárokat a hatékony ellenőrzésben. A K-Monitor és TI Magyarország mint korrupcióellenes civil szervezetek ezért vállalnak szerepet az Integritás Hatóság melletti Korrupcióellenes Munkacsoportban, ami éppen ma kezdte meg működését, és ezért fogják a következő hónapokban tesztelni az eljárás keretében létrejött új jogszabályokat, intézményeket. A Magyar Helsinki Bizottság pedig hosszú évek óta ezért kíséri nyomon a bíróságok függetlenségét és a jogállamiságot veszélyeztető manővereket, és tájékoztatja róluk a közvéleményt.
A szorosabb társadalmi és intézményi kontroll nem lassítja és nehezíti, hanem éppenséggel elősegíti, hogy minél gyorsabban hozzáférhessen az ország a visszatartott pénzekhez. Közös érdekünk, hogy az uniós pénzek valóban oda kerüljenek, ahol tényleg szükség van rájuk, és tisztességesen használják fel őket. Ez szolgálja az emberek biztonságát és az ország fejlődését.