Fogyatékossággal élő nők és társaik fotóhangja szólal meg a kiállításon: képek és szövegek segítségével mutatják be a nőiségük megélésének élményét.
A Nő az erőnk csoport alapítói maguk is fogyatékossággal élő nők, a non-profit projektet a fogyatékossággal élő nők “láthatatlansága” és reprezentációjának hiánya hívta életre.
A Nő az erőnk csoport és az Artemisszió Alapítvány Nő az erőnk – Nem maradunk láthatatlanok című kiállításának megnyitója 2022. november 18. pénteken 18 órakor veszi kezdetét a Kesztyűgyár Közösségi Házban (Kesztyűgyár Galéria, 1084, Budapest, Mátyás tér 15.).
A Magyarországon fogyatékossággal élő nőkről
A Nő az erőnk alapítói, Kocsis Nikolett és Ivicsics Borbála azért indították el a kezdeményezést, mert Magyarországon korábban nem volt olyan szervezet, ami kifejezetten a fogyatékossággal élő nők érdekeit képviselné. Ez a társadalmi csoport mind a társadalom, a jogi szabályozó környezet és a támogató szervezetek számára is többnyire láthatatlan. Jelenleg Magyarországon és szerte a világban is akadályokba ütközik a nemek közötti egyenlőség megvalósítása a fogyatékossággal élőkkel kapcsolatban is.
A Nő az erőnk csoportról
A Nő az erőnk különböző eseményeken, projekteken és együttműködéseken keresztül azért dolgozik, hogy segítse a fogyatékossággal élő nőket abban, hogy erősödjenek női identitásukban, kifejezzék és megmutassák magukat, és kapcsolódhassanak egymáshoz és másokhoz, ezáltal kitörjenek a láthatatlanságból. A végcél a fogyatékossággal élő nők társadalmi integrációja.
Az alkotási folyamatról
A Kesztyűgyárban 2022.11.18. péntektől látogatható Nő az erőnk – Nem maradunk láthatatlanok című kiállítás témája – a fogyatékosság és nőiség ábrázolása – attól igazán érdekes, hogy maguknak az érintetteknek a szemszögéből ismerkedhetünk meg vele.
2022-ben az Erasmus+ támogatásával a Nő az Erőnk csoport és az Artemisszió Alapítvány együttműködésben valósítja meg Nő az Erőnk – Nem maradunk láthatatlanok című kiállítást. A fogyatékosság szempontjából diverz alkotócsoport képek és szövegek segítségével mutatja be saját kamerája lencséjén keresztül saját nőiségét és az azzal kapcsolatos kihívásokat. 2022-ben egy 5 alkalomból álló fotóhang workshop folyamat került lebonyolításra Csoszó Gabriella fotós segítségével. Ennek keretében egy – fogyatékosság és nőiség szempontjából – vegyes csoport közösen alkotott, és az alkotásokon keresztül jobban megismerték egymást, illetve egymás élethelyzetét is.
A kiállításon tapasztalható élményről
A kiállítás anyaga a csoport tagjainak a folyamat során készített képeiből és szövegeiből áll, amivel céljuk megmutatni mindazt, amit a hétköznapi valóságban esetleg nem veszünk eléggé észre, elsiklunk felette.
A képek úgynevezett fotóhang (angolul: photovoice) módszerrel készültek. Az erős mondanivalójú életképek mellett rövid írások által összeáll egy történet, ami a fogyatékossággal élő nőkről szól, egy történet, amit ők maguk írtak a körülöttük látható világról, amelynek ők is részei, saját életük tekintetében pedig főszereplői..
A kiállítás kiemelt célja, hogy mindenki számára hozzáférhető legyen: a látássérült vendégek számára audionarráció, okoseszközök és Braille-feliratok lesznek elérhetőek, a hallássérült látogatók jelnyelvi tolmácsolással élvezhetik a kiállítást, a galéria pedig kerekesszékkel is teljesen körbejárható, a képek is kényelmesen megtekinthetőek.
A Nő az Erőnk – Nem maradunk láthatatlanok kiállítás olyan világba kalauzol, amely a hétköznapok során gyakran észrevétlen marad. Egy olyan világba, amelynek rejtett kincsei a fogyatékossággal élő nők és társaik.