Bizonyára sokunknak feltűnt az elmúlt időszakban, hogy az euro gyengült a dollárral szemben, de ez az MNB árfolyam oldalán is jól látható volt. Még a nyár folyamán 20 éves csúcsot döntött meg a dollár az euróval szemben.
Mit mutatnak a statisztikák?
Az Eurostat adataiból világosan látszik, hogy az euroövezetbe importra szánt áruk mintegy felét dollárban számlázzák ki, az euroban való számlázás mintegy 40 százalék alatti. Azt már valószínűleg többen tudjuk is, hogy az olajat és a gázt általában dollárban egyenlítik ki. Az ukrajnai háború miatt a nyersanyagok ára jelentős növekedésnek indult. Most még több euróra van szükség ahhoz, hogy ugyan azt az árumennyiséget meg lehessen vásárolni, mintha dollárban fizetnénk. Mivel az importált áruk ára nő, ezért már sokszor nem is versenyképesek a külföldi áruk a hazai termékekkel, ezáltal az infláció nő és a háztartások vásárolóereje pedig napról napra rohamosan csökken. A vásárlóerő csökkenést valószínűleg mindannyian tapasztaljuk.
A vállalatokra is hatással van az euro gyengülés
Ha ma megnézzük az MNB euro árfolyamot, akkor megint azt fogjuk látni, hogy a dollár sokkal erősebb az euronál. Ez a vállalatokra is hatással van. Azok a vállalatok, amelyek az euróövezeten kívül értékesítenek bármilyen terméket, most jól járhatnak, hiszen áraikat dollárra váltják át így versenyképesebbek lesznek. Azonban az import oldaláról nézve már nem ilyen rózsás a helyzet. Egy hazai készítő sok esetben külföldről rendeli meg azt az alapanyagot, amellyel dolgozik, ezáltal neki sokkal többe fog kerülni a termék előállítása. Ez ellen csak áremeléssel tud védekezni, de ez azt is jelentheti, hogy nagyon sok vásárlót el fog veszíteni. Ugyan ez vonatkozhat a vegyipari, a luxucikkeket gyártó cégekre és az autóipari cégekre is. A nagyobb vállalatok ezekre a helyzetekre általában fel tudnak készülni időben, hiszen az árfolyam ingadozásokra már jó előre gondolnak és kidolgozzák erre vonatkozó stratégiájukat.
A gazdaságra is hatással van az euro-dollár alakulása
Az euro jelenlegi értékvesztése – ami az MNB árfolyam közlésében is látszik – az euroövezeten kívüli árakra pozitívan hat, hiszen serkenti az Európából származó áruk exportját. Ha azonban az adósságokról beszélünk, akkor sok ország gondban van, hiszen a gazdasági növekedéstől is függ az, hogy a meglévő adósságot milyen gyorsan tudja visszafizetni. Azokban az országokban, ahol a leértékelődés miatt az adósságok visszafizetésének költsége nő, akár nagyon rossz gazdasági helyzet is előállhat.
Mivel nem lehet előre látni, hogy mikor ér véget a dollár erősödése így a globális problémák mérséklődése sem mostanában várható. Ha Magyarországot nézzük, akkor a családok is meg fogják érezni ezt a változást. Gondoljunk csak a külföldi utazásokra, az élelmiszer beszerzésére, a rezsi árakra. Szinte mindenre hatással lehet az, hogy az euro gyengébb, mint a dollár. A családoknak most a legnagyobb problémát a rezsi árak emelkedése jelenti, de emellett természetesen nem törpülnek el az egyéb áremelkedések sem. Az MNB árfolyamokat akkor is érdemes figyelemmel kísérni, ha éppen nem valutaváltáson gondolkodunk, hiszen akár napról napra is hatalmas változások állhatnak be az árfolyam tekintetében./X/