Ez a kérdés rengeteg embert foglalkoztat, ugyanis az átlagemberek között nincs egyértelmű konszenzus a témában. A kérdésre a válasz összetettebb, mint azt elsőre gondolnánk. A dohányzás többféleképpen lehet káros, mind testileg és mind lelkileg. Ugyanez igaz az egyik legveszélyesebb alkotóelemére, a nikotinra is.
Elektromos cigarettával a függőség ellen
A legtöbb dohányos azért válik meg a hagyományos cigarettától, hogy a nikotinfüggőségüket leküzdjék. Az egyik legkézenfekvőbb megoldás az, hogy elektromos cigarettára cseréljük az eddigit, ugyanis találhatunk a piacon, például a Liquid-Aroma.hu oldalán nikotinmentes aromát. Ha e-cigire váltunk, akkor a teljes dohányzási szokásunkat át tudjuk alakítani egy egészségesebb módra.
A klasszikus dohányzásról a nikotin miatt nagyon nehéz leszokni. Ez felel a függőség kialakulásáért, valamint súlyosbodásáért is. A függőség maga azért mélyül időről időre, mert az ember szervezetében szépen lassan egyre nagyobb tolerancia jelenik meg a nikotinnal szemben. A függők elsődleges reakciója erre az, hogy növelik a bevitt mennyiséget, vagy erősebb cigarettára váltanak, így tudják fenntartani ugyanazt a hatást összességében. Ha ezt az utat választja egy dohányos, akkor könnyen függőségi spirálba kerülhet, és minél tovább folytatja, annál nehezebb lesz kikerülni belőle és a leszokás útjára lépni.
Természetesen léteznek drasztikus módszerek, például egyik napról a másikra elhagyni a dohányzást, ezt kiegészítve nikotintapasszal, de ez az esetek felében visszaeséssel jár. Ettől sokkal könnyebb, kényelmesebb és egyben hatásosabb az, ha a dohányzási szokásainkat alakítjuk át és elhagyjuk a legkárosabb anyagot az életünkből, a nikotint.
Miből látszik, hogy valaki nikotinfüggő?
A függőségek esetében mindig az az első és egyben legfontosabb lépés, hogy elérkezzen a felismerés: “igen, függő vagyok”. A dohányosok nagy része abban az illúzióban él, hogy őt nem irányítja a dohányzás, “ha akarnám, bármikor abba tudom hagyni” – sokszor hallottuk már ezt a mondatot. Szerencsére több kutatás is zajlik a témában és a WHO is összerakott egy listát, amiből rájöhetünk, hogy mi vagy közvetlen környezetünkben élő személy nikotinfüggő-e. Ha ezek közül a pontok közül már csak 3 teljesül, akkor nikotinfüggőségről beszélünk.
Az első ilyen pont az, ha a személy életében megjelenik a dohányzás utáni sóvárgás, és a dohányzás mértékét nem tudja alacsony szinten tartani, vagy egyáltalán csökkenteni minimálisan. A harmadik pont az, hogyha valaki felfüggeszti a dohányzást egyik napról a másikra, akkor egyből jönnek az elvonási tünetek, mint az éhség és koncentrációs zavarok. Ha azt érezzük, hogy növelni kell a mennyiséget, az is a függőség jele.
A teljes nikotinmentesség első lépése
Az egyik ajánlott módszer az, ha elektromos cigarettára váltunk és nikotinmentes aromákat használunk. Ezeket gyógyszeripari, valamint élelmiszeripari anyagok alkotják, így alkalmazásuk nem ártalmas és nem okoz függőséget.