A napelemes rendszerek elsősorban környezetünk védelme miatt örvendenek nagy népszerűségnek, s a klímaegyezmény célkitűzéseinek megvalósítására törekedve beletesznek apait-anyait az országok, s most az EU is beleállt a helyzetbe.
Ugyanakkor például Ausztrália példáját figyelemmel követve nem feledkezhetünk meg arról, hogy a lakossági napelemek is jelentős mértékben hozzájárulnak ahhoz, hogy az emberiség egyenesen a vesztébe rohanjon.
A lakosság szerepe hatalmas!
Az A1Solar lakossági napelemes rendszerek többsége összeköttetésben áll az áramszolgáltató rendszerével, amely kiváló alapot biztosít ahhoz, hogy növelje az ország megújuló energiából származó áramfelhasználását, s így hozzájáruljon nemcsak a “nagy közöshöz”, hanem a zöldebb és élhetőbb jövőhöz is. Itt valóban működik a sok kicsi sokra megy elv, így igazán megvalósítható és valóban hasznos ez a fejlesztés, ami ráadásul személyes előnyökkel is jár.
Hiszen ott van rögtön a nulla forintos villanyszámla, az energetikai fejlesztésen átesett, s ezáltal nagyobb összegért és gyorsabban értékesíthető ingatlan, de ne feledkezzünk meg arról sem, hogy számos egyéb fejlesztést is hozzákapcsolhatunk akár később is, továbbá a rendszerek kapacitásukat tekintve is fejleszthetőek.
Az EU is gyorsabb tempóra kapcsol
Az EU egyrészt növelte a napenergia felhasználásával kapcsolatos céljai által elérhető energiamennyiséget, illetve az ehhez kapcsolódó projektek számát, másrészt pedig, részben az oroszoktól való függés megszüntetésének érdekében igyekeznek a fosszilis tüzelőanyagok felhasználásának mértékét jelentősen csökkenteni. A REPowerEU projekt keretében 320 GWac/400 GWdc napelemkiépítést helyezett kilátásba. Mivel ehhez a jelenlegi ütem nem megfelelő, ezért bővülésre kerülnek az ehhez kapcsolódó tervek is.
Az EU iránymutató tervei
A tetőkön telepített napelemek támogatása a cél, amelynek többek között része az engedélyeztetés lendületesebbé formálása. Ezenfelül az is a tervek részét képezi, hogy a most, valamint a későbbiekben épülő projektek számára elérhető legyen a megfelelő megoldás, illetve bizonyos ingatlanméret fölött kötelezővé tennék egyszersmind a napelemes rendszerek telepítését.
Másrészről a legújabb innovatív megoldásokat szeretnék alkalmazni, például az úszó napelemekét, valamint a mezőgazdaságokban használatos projektekét. Emellett külön gondot fordítanának a szükséges szakképzett munkaerő megteremtésére.
Utolsó lépésként egy európai napelemes ipari szövetség létrehozásának szükségessége is felmerült, ami az EU-szerte megvalósuló napelemes rendszerek kiépítését szeretné támogatni, többek között azzal, hogy a piacon egyformán érdekelt felek egy asztalhoz ülnek.
Izgalommal várjuk a fejleményeket, s addig is arra ösztönzünk mindenkit, hogy ne féljen a jövő útjára lépni!/X/