2024. 10. 31. csütörtök

Farkas
1 EUR 408 HUF
1 GBP 490 HUF
Kezdőlap » Technika » Ketrecbe zárt titkok

Ketrecbe zárt titkok

Hogyan védhetjük ki, hogy mobiltelefonjainkat lehallgatásra használják?

 

Amióta az emberiség kommunikációs eszközöket használ, azóta vannak egyidejűleg komoly erőfeszítések ezek lehallgatására. A legújabb példa az okostelefonok feltörésére használt Pegasus kémszoftver esete – de ez csak a jéghegy csúcsa. Mindent tudni akaró hatóságok, kíváncsi üzleti riválisok és közönséges bűnözők vadásznak az adatainkra. Tökéletes védelem nem létezik ellenük, de már Magyarországon is elérhető olyan technológia, amellyel megnehezíthető, egyes esetekben lehetetlenné tehető a telefonok lehallgatása.

 

Adatvédelmi szempontból az okostelefon az egyik legérzékenyebb pontunk. A legtöbb ember telefonján érzékeny személyes adatok, bizalmas pénzügyi, egészségügyi és munkahelyi információk tömege érhető el. Ráadásul a készüléket mindenhová magunkkal visszük, így ha a hackerek hozzáférést szereznek a mikrofonhoz vagy a kamerához, bárhol lehallgathatnak vele.

A telefon szoftveres védelme tekintetében az átlag felhasználó kénytelen rábízni magát az operációs rendszerek fejlesztőinek figyelmére és szaktudására. A fizikai védelem azonban mindenki számára elérhető és egyes helyzetekben rendkívül hatásos.

A mobilokat rádiófrekvenciás és elektromágneses árnyékolással gyakorlatilag tökéletesen lehallgatásbiztossá lehet tenni. A technológia alapja egy egyszerű fizikai jelenség, a Faraday-ketrec: elektromosan vezető anyagból készült védőháló. A felhasznált anyag fajtájától, elektromos ellenállásától és a rácsszerkezet sűrűségétől függően képes a különféle elektromágneses hatásoktól védeni. A Faraday-ketrec leghétköznapibb példái az autók: a fémkarosszéria belsejében az utasok még egy közvetlen villámcsapás esetén is biztonságban vannak.

„A passzív árnyékolással működő biztonsági tokok és dobozok külső burkolatába egy sűrű fémszövet van beágyazva, amely kialakításánál fogva megakadályozza a hozzáférést a telefonhoz, gyakorlatilag bármilyen elektromágneses jelátviteli megoldást alkalmazó támadó számára. A ketrecen nem hatolnak át a rádióhullámok, sem a GSM/4G/5G, NFC, vagy GPS-jelek, sem a bluetooth, sem pedig a vezeték nélküli vagy a mobilinternet” – foglalta össze Fehér László, a Lorix Kft. alkalmazástechnikai szakértője. „Egy ilyen módon a külvilágtól elszigetelt eszközzel semmilyen formában nem lehet rádiófrekvenciás úton, kívülről kapcsolatba lépni. A védelmet csak fizikailag, a telefon megszerzésével lehetne megkerülni” – tette hozzá.

A technológia felhasználási területe túlmutat a mobilokon. Faraday-ketrecen alapuló árnyékolással meg lehet előzni például a kulcs nélkül nyitható autók trükkös ellopását. A tolvajok antennával megkeresik a közelben lévő kulcs jelét és az autóhoz továbbítva egyszerűen kinyitják és elindítják. Ezt el lehet kerülni, ha az indítókulcs le van árnyékolva.

A passzív árnyékolás bizalmas megbeszélések, kényes üzleti tárgyalások során kiemelt biztonságot nyújt. Nem véletlenül alkalmaznak ilyen eszközöket a diplomáciai testületek és a hadseregek is. Teljes körű védelmet értelemszerűen nem jelent a mobilok számára: a dobozból kivett és újra az internetre csatlakozó eszközt bármikor érheti rosszindulatú támadás és települhet rá adathalász vagy kémprogram – akár a tulajdonos hibájából.

Az árnyékoló dobozok használata azonban ezeknek a rosszindulatú szoftvereknek a dolgát is meg tudja nehezíteni. Hálózati kapcsolatok hiányában ugyanis ezek a programok leállnak, értelemszerűen nem tudnak adatokat továbbítani. És nem feltétlenül kelnek életre maguktól, ha a bizalmas megbeszélés végeztével a tulajdonosok aktiválják a telefonokat. Egy távolból vezértelt professzionális kémprogramot persze a kapcsolat elvesztése után könnyen újraindítanak az irányítói, de az egyszerűbb adathalász megoldásokat a rendszeres árnyékolás el tudja lehetetleníteni.

„Tökéletes védelem nem létezik, de aki értékes és bizalmas információkkal dolgozik, annak érdemes az elérhető lehetőségeket maximálisan kihasználni” – adott tanácsot Fehér László.

 

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp