Egyre több diákokat toborzó hirdetés kerül ki Magyarország leglátogatottabb tematikus állásportáljára. Az előző évhez képest a szakmunka, az adminisztráció, majd a fizikai – segéd – betanított munka, a vendéglátás, az értékesítés és a pénzügy területén nőtt a legmarkánsabban a meghirdetett pozíciók száma.
A Profession.hu, adatbázisa alapján elkészítette legfrissebb felmérést a diákmunkák hazai helyzetéről, megvizsgálva az idei nyári szezon lehetőségeit és a már látható igényeket.
Szakmunkásokat toboroznak a legintenzívebben a munkaadók
Az utóbbi egy évben több kimagasló időszak is kirajzolódik a diákmunkásokat kereső álláshirdetések számában. 2021 tavaszán – a lezárások utáni újrainduláskor –, majd az őszi hónapok alatt is jelentős növekedés volt mérhető az állásportál adatbázisában, amelyet idén tavasszal egy újabb hullám követett. A három legnépszerűbb területen (szakmunka, adminisztráció, fizikai – segéd – betanított munka) összesen annyi hirdetés került ki az oldalra, mint a soron következőkben együttvéve.
Továbbra is a fővárosban keresik a legtöbb diákmunkást
A tavalyi arányokhoz hasonlóan idén is Budapesten adták fel a legtöbb hirdetést a diákok számára. A megyék összehasonlításában Pest megye vezeti a toborzási listát, amit Győr-Moson-Sopron, majd Borod-Abaúj-Zemplén, Komárom-Esztergom, Zala, Veszprém és Hajdú-Bihar megye követ. A sort Nógrád megye zárja, ahol nem jellemző a kifejezetten iskolásoknak, egyetemistáknak szóló álláshirdetések feladása.
A kommunikációs pozíciók ismét keresettebbek, mint a szakmunka
A diákok jelentkezési tendenciáját vizsgálva 2021-ben és 2022-ben egyaránt az év eleje a legerősebb időszak: ilyenkor érkezik be a legtöbb jelentkezés a legfiatalabb munkavállalói csoporttól. A legnépszerűbb területeknek, akárcsak 2020-ban, idén a marketing – média – PR számít, majd az üzleti támogató központok, a jog és jogi tanácsadás, valamint az egészségügy – gyógyszeripar számítanak. A tavalyi év első negyedévében leginkább keresett szakmunka mostanra nem került be az első hat közé.
A feladott álláshirdetésekre jelentkezők arányát nézve Hajdú-Bihar megyében érkezett a legtöbb pályázat. A második helyen Baranya áll, amelyet Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén követ, a legalacsonyabb pedig Vas, Tolna és végül Somogy megyében mérhető. A vidéki megyékben kevesebb a diákmunka lehetőség, így ezekre arányaiban több pályázó jut.
„A diákmunkák esetében a nyár számít főszezonnak. A mezőgazdasági idénymunkák mellett a szezonális vendéglátós feladatkörök is ilyenkor jelennek meg a piacon, miközben a nyári szabadságok alatti helyettesítéseket meg kell oldaniuk a cégeknek. A jelenlegi munkaerőhiányos helyzetben kifejezetten nagy szerep juthat a legfiatalabb munkavállalói csoportnak, akik év közben az iskola mellett kevésbé elérhetőek, de a nyári szünet során több területen és feladatkörben is mozgósíthatóak” – mondta Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési igazgatója.