Mikor kell lázat csillapítani? Miért leszünk „libabőrösek”? Hány fokos legyen a hűtőfürdő? Mi a teendő lázgörcs esetén? – ezekre a kérdésekre is választ ad a Semmelweis Egyetem KliniKaland című ismeretterjesztő sorozatának legújabb, a lázról szóló epizódja.
A szervezet hőszabályozó központja, az agyban található hipotalamusz. A test belső hőmérséklete nagyjából állandó, átlagosan 37,5 °C függetlenül attól, hogy kánikulában vagy sarkvidéki hidegben tartózkodunk. Ugyanakkor a bőrünk ennél hűvösebb: a hónaljban általában 36-36,5 °C mérhető, és egy napon belül is tapasztalható benne kisebb ingadozás.
A láz része az immunrendszer összehangolt működésének, testünk természetes védekező reakciója a különböző betegségek, többnyire gyulladások, fertőzések ellen.
A magas testhőmérséklet a kórokozók egy része számára elviselhetetlen, így bizonyos fertőzések esetén elősegítheti a gyógyulást. A láz legtöbbször rövid időn belül magától is elmúlik – ilyenkor fontos a folyadékpótlás –, ugyanakkor ha napokig, hetekig fennáll, az megterheli a szervezetet, így elsősorban az idős, illetve a krónikus betegek esetén indokolt lehet a csillapítása.
A fertőzések kapcsán jelentkező láz előidézhet lázgörcsöt, ami többnyire hat éves kor alatt fordul elő, és az esetek harmadában van családi előzménye is. A végtagok rángásával és eszméletvesztéssel járó állapot bár rémisztő lehet, de legtöbbször veszélytelen, mivel néhány perc alatt magától megszűnik. Azonban az 5 percnél hosszabb ideig tartó görcsroham esetén mentőt kell hívni, mert az súlyosabb betegségek bevezető tünete is lehet.
Az animációs filmet a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatóságának filmes csapata készítette (animáció: Gál Bettina). A láz szakmai lektora dr. Kardics Kinga klinikai szakorvos, infektológus.