2022. március 15-én 10 éves lett a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Az évtizedes mérlegben többek között 32,8 millió laboratóriumi vizsgálat, csaknem 600 ezer sikeres ellenőrzés, a gyermekektől a fiatal felnőttekig terjedő oktatási program elindítása és a Kiváló Minőségű Élelmiszer-védjegyrendszer életre hívása szerepel. E néhány kiragadott eredmény talán nem szokványos módja az ünneplésnek, de mindenképpen a hazai élelmiszerlánc és a magyar vásárlók biztonsága érdekében végzett munka beszédes bizonyítéka.
Az élelmiszerlánc-szemlélet megjelenése és gyors térhódítása egy teljesen újfajta élelmiszerellenőrzési koncepció kialakítását tette indokolttá. Ez a szükséglet alapozta meg egy évtizede a Nébih, mint a teljes hazai élelmiszerláncot elérő, annak valamennyi kockázatát felügyelni képes, gyors, egységes és hatékony szervezet megalapítását.
Amilyen hosszú és szerteágazó a termőföldtől az asztalig terjedő élelmiszerlánc, olyan nagyszámú és változatos szerepkört betöltő szakterület alkotja a Nébih-et. Egy dolog azonban biztos: az élelmiszer bizalmi termék, és a Nébih valamennyi szakembere a lánc minden elemében ennek a bizalomnak a fenntartásáért dolgozik.
A teljesség igénye nélkül mérleget vonva a mögöttünk álló 10 év eredményeiről:
- Új alapokra helyeztük és megszilárdítottuk az élelmiszerlánc felügyeletét.
- A mindig változó kihívásokra reagálva innovatív ellenőrzési funkciókat vezettünk be.
- Évről évre bővítettük informatikai rendszereinket és az ügyfélbarát, elektronikus ügyintézési lehetőségeket.
- 5.177 kiemelt ellenőrzést folytattunk az illegális élelmiszerlánc-események felderítése, az élelmiszerlánc-termékekkel kapcsolatos visszaélések megakadályozása, a feketegazdaság visszaszorítása érdekében.
- Több mint 18 ezer tonna kifogásolt élelmiszert és takarmányt semmisíttettünk meg és mintegy 12 milliárd forint bírságot szabtunk ki a területi szakemberekkel közösen.
- Jelentős eredmény az állategészségügy területén, hogy hét állatbetegség esetében az EU vagy a Nemzetközi Állatjárványügyi Hivatal (OIE) által hivatalosan elismert mentességet szereztünk. Mindez számottevően javítja mind szakmai, mind gazdasági szempontból a magyar állattartás helyzetét.
- A tisztességtelen forgalmazói magatartás kiszűrésére irányuló ellenőrzéseink mintegy 200 esetben tártak fel jogsértést. A jogerősen kiszabott és befizetett bírságok összege az elmúlt 10 évben meghaladta az 1,5 milliárd forintot. Következetes és kitartó hatósági fellépésünk eredményeként a magyar beszállítók alkupozíciója jelentősen javult a kiskereskedelmi láncokkal szemben.
- Az EU-s tagállamok közül elsőként megteremtettük annak lehetőségét, hogy a rászorulókhoz kerüljenek a faanyagterméklánc-felügyeleti (EUTR) ellenőrzések során elkobzott fatermékek.
- Szakszerűen, gyorsan kezeltük a hazánkat is érintő „élelmiszerbotrányokat” és a határon átívelő riasztásokat, folyamatosan frissülő termékvisszahívás adatbázist működtetünk a fogyasztók egészségének, biztonságának védelme érdekében.
- Felhívtuk a figyelmet a kettős minőség tisztességtelen gyakorlatának létezésére, amelynek kapcsán az elmúlt években több mint 300 terméket vizsgáltunk. Ezek eredményei alapján az élelmiszeripari szereplők számára és bevonásával a jelenség kezelését segítő operatív útmutató összeállításán dolgozunk.
- A Nébih non-stop működő ZöldSzáma több mint 16 ezer közérdekű bejelentést, élelmiszerbiztonsági panaszt kezelt vagy irányított tovább az illetékes hatósághoz.
A közigazgatási szereplők közül talán elsőként nyitottunk egy újszerű, a lakosságot partnernek tekintő kommunikáció irányába:
- Már 2013-ban elindítottuk az alapvető élelmiszerbiztonsági ismeretekkel, a megfelelő konyhatechnológiai módszerekkel és a biztonságos ételkészítéssel foglalkozó Ételt csak okosan! kampányt.
- Az élelmiszerbiztonság mellé zászlónkra tűztük a minőség és fenntarthatóság témáját. A tudatos vásárló ezen alapvető elvárásai mentén létrehoztuk a Kiváló Minőségű Élelmiszer-védjegyrendszert.
- Önálló termékteszt programunk, a Szupermenta 2014 óta 91 termékkör (1.900 termék) teljeskörű vizsgálatát végezte el a feldolgozott élelmiszerektől kezdve, az alkoholos italokon és az állatgyógyászati készítményeken át, egészen a fűmagokig.
- A Maradék nélkül program révén küzdünk az élelmiszerpazarlás visszaszorításáért.
- Számos szemléletformáló programunk mellett elindítottuk oktatási programunkat is a gyermekektől a fiatal felnőttekig terjedő korosztályok számára.
Felkészült szakembereink ügyelnek a jogszerűségre úgy a horgásztavak, természetes vizek mentén, mint a termelői piacokon, a faanyag-kereskedelem szegmensében, a bioüzemanyag-termelési értékláncban, az állat- és növényegészségügy vagy éppen a kertészeti szaporítóanyagok tekintetében. A Nébih jelenlétére ma már nem csak fizikai értelemben lehet és kell számítani, de egyre nagyobb hatékonysággal ér el a „karunk” a virtuális térben – webáruházak, online hirdetések mögött – megbúvó csalókig.