Háromszorosára nőtt az elhízottak aránya az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint 1975 óta, és néhány éven belül a halálozások kétharmadáért is közvetve az elhízás, illetve a mozgásszegény életmód lesz felelős. Magyarországon a felnőtt lakosság több mint fele túlsúlyos, a harmada pedig elhízottnak számít. Ennek egyik oka a túlzott kalóriabevitel: aki minden nap csak 200 kalóriával többet fogyaszt el, mint amennyit felhasznál, egy év alatt 8 kilogramm lerakódott zsírral gyarapszik. Mi a különbség egészségügyi szempontból a túlsúly és az elhízás között? Mi az a testtömeg-index? Mennyi kalóriára van szüksége egy átlagos felnőttnek? Többek között ez is kiderül a Semmelweis Egyetem animációs, egészségmegőrző filmsorozatának második évadkezdő epizódjából.
Legjobb megelőzni a súlygyarapodást, hiszen minden plusz kilóval egyre nő a krónikus betegségek és szövődményeik veszélye és romlik az életminőség, ám egyre nehezebb megszabadulni a felszedett kilóktól.
A tartós és egészséges fogyás hosszú időt, odafigyelést és komoly kitartást igényel. A nagyon súlyos elhízás kezeléséhez pedig akár több szakember összehangolt segítségére is szükség lehet.
A KliniKaland második évadának további részeiben szó lesz még az allergiáról, a lázról és a vitaminokról is.
Az elhízásról szóló kisfilm itt tekinthető meg:
Az animációs filmet a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatóságának filmes csapata készítette (animáció: Gál Bettina). Az elhízás szakmai lektora dr. Karádi István, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Hematológiai Klinika professor emeritusa.