2025. 01. 22. szerda

Artúr, Vince
1 EUR 411 HUF
1 GBP 487 HUF
Kezdőlap » Életmód / Medicina » Medicina » A sokszervi gyulladáson korábban átesett gyerekeket várja a Semmelweis Egyetem új szakrendelése

A sokszervi gyulladáson korábban átesett gyerekeket várja a Semmelweis Egyetem új szakrendelése

A koronavírus-fertőzés gyerekeknél legtöbbször enyhe tüneteket okoz vagy tünetmentesen zajlik, ugyanakkor a súlyos szervi károsodással járó krónikus betegséggel, vagy komoly fejlődési zavarokkal élők, illetve a kóros elhízásban szenvedők esetében gyakrabban alakul ki kórházi kezelést is igénylő szövődmény, elsősorban tüdőgyulladás. A sokszervi gyulladás (az angol rövidítés alapján PIMS; Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome) ezzel szemben kései szövődményként a koronavírus-fertőzést követően, általában 2-4 héttel később jelentkezik.

A ritka, ám súlyos betegség időbeli eltolódásának oka, hogy a tünetekért nem maga a fertőzés, hanem az annak gyógyulását követő kóros immunreakció a felelős

– mondja dr. Constantin Tamás, a II. számú Gyermekgyógyászati Klinika docense, aki azt is hangsúlyozta, hogy PIMS akut tüneteivel ne ezeken a szakrendeléseken jelentkezzenek a szülők, ide most azokat a gyerekeket várják vissza, akik már átestek a PIMS-en.

„A koronavírus-járvány ötödik hulláma jelenleg csendesedik, azonban a gyerekkori sokszervi gyulladásos esetszámok előfordulása éppen a tetőzést követően emelkedik meg. Bár ritka szövődményről van szó, országszerte már több száz gyereket kezeltek sokszervi gyulladás miatt, azt viszont egyelőre még nem ismerjük, hogy a heveny tünetek visszahúzódása után van-e a betegségnek bármilyen hosszútávú egészségügyi hatása is” – mondja dr. Szabó Attila, a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának elnöke.

Az I. számú Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója hozzáteszi, hogy éppen ezért indította el az egyetem a két gyermekklinikán azt a szakambulanciát, ahol a sokszervi gyulladásból gyógyult gyerekek felülvizsgálatát végzik, és kimondottan a betegség hosszútávú szövődményeit elemzik.

„A rendelésen a legmodernebb laboratóriumi és képalkotó vizsgálatokkal térképezzük fel, milyen hosszútávú hatása lehet a gyerekek egészségére a sokszervi gyulladásnak” – ismertette dr. Pék Tamás, az I. sz. Gyermekgyógyászati Klinika infektológusa, aki elmondta azt is, hogy az általános gyermekgyógyászati vizsgálatok mellett, kardiológia és immunológiai szempontból is ellenőrzik a betegség után az ambulanciákon megjelenő gyermekeket.

 

 

 

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Sok múlik a kommunikáción
Amikor még tapasztalatlanok vagyunk a párkapcsolatok világában, akkor azt hisszük, hogy majd érkezik valaki az életünkbe, akivel minden automatikusan …

További cikkek

NAV: Indul a 2025-ös eSZJA-szezon
Már elérhetők a friss szja-bevallási információk a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján. A 2024-re vonatkozó bevallások tervezetét idén is elkés…

Facebook

Időjárás

Hirdetés

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp

Hirdetés
Hirdetés