Hazánkban a közétkeztetést – életkoruk vagy szociális helyzetük alapján – naponta másfél-kétmillió ember veszi igénybe. A gyermekétkeztetéssel szinte valamennyi magyar család találkozik élete során, ennek minősége tehát kiemelt közérdek. Az is fontos, hogy az anyagilag rendkívül nehéz helyzetben lévők étkeztetési ellátása is a normáknak megfelelő és minden szempontból biztonságos legyen. Mindennek nem csupán a közegészségügyi, hanem a gazdálkodási szabályok pontos betartása is meghatározó feltétele. Az Állami Számvevőszék ellenőrzést folytatott az önkormányzatok fenntartásában működő közétkeztetést nyújtó intézményeknél, aminek a pozitív társadalmi hatása jól érzékelhető: 71 ellenőrzött intézmény közül 37 esetében már az ellenőrzés folyamatában komoly intézkedések történtek a feltárt kockázatok megszüntetése, a gazdálkodás biztonságát megalapozó szabályosság erősítése érdekében. 25 esetben maguk az intézményvezetők hoztak azonnali, felelős intézkedéseket, 12 intézmény esetében pedig az irányító szerveik intézkedtek, hogy a hibák a jövőben már ne fordulhassanak elő.
Az önkormányzati intézmények fontos közszolgáltatásokat nyújtanak
Az önkormányzatok, illetve a társulások fenntartásában működő, közétkeztetést nyújtó intézmények olyan fontos közszolgáltatást nyújtanak, amelynek biztonságos működtetését nem szabad, hogy bármi veszélyeztesse. A gyermekétkeztetés, de a szociális alapon történő étkeztetés is társadalmi ellenőrzés alatt kell álljon, ezért különösen fontos, hogy az intézmények tevékenysége, működése átlátható és elszámoltatható legyen.
A vezetők felelőssége
A közétkeztetést végző intézmények a gyermekeink, a rászorulók, közvetve az érintett családok számára is közszolgáltatást nyújtanak, hatással vannak a mindennapi életminőségre, ezért alapvető társadalmi elvárás a vezetőik felé a felelős vezetői feladatellátás, amely a szabályszerűség megkövetelése révén az ellátás biztonságát garantálja. Ennek része, hogy az intézmények vezetői az ellenőrzés eredményeit hasznosítva a jövőben a vonatkozó jogszabályi előírások szerint kialakítsák belső kontroll környezetüket, elkészítsék a belső kontrollrendszer minőségének értékeléséről szóló vezetői nyilatkozatot, és arról igazoltan tájékoztassák az irányító szervet.