2024. 11. 23. szombat

Kelemen, Klementina
1 EUR 411 HUF
1 GBP 494 HUF
Kezdőlap » Kultúra » Zene/könyv/film » Létezik-e még a karácsonyi csoda?

Létezik-e még a karácsonyi csoda?

A mai gyermekek nyelvén segítenek értékeket átadni a népszerű történetek

Közeledik a téli szünet. A gyerekek várják, a szülők többnyire tartanak attól, mivel fogják csemetéiket annyi időn keresztül lefoglalni, olyan programokra rávenni, amelyek középpontjában nem elektronikus eszközök állnak. Átélhető-e modern világunkban az ünnepi varázs? Rálelhetnek még gyermekeink a klasszikus értékekre?

„Egyre inkább hajlamosak vagyunk megfeledkezni, miről szól valójában a karácsony. Ahogy a gyermekek cseperednek, számukra is mindinkább a fizikális ajándékok, a kereskedők termékei jelentik az „értéket”, a telefon, tablet, tv és videójátékok pedig kezdik kiváltani a tartalmas családi, baráti együttlétek és a szabadban töltött kreatív, fejlesztő játékok szerepét” – fejezte ki aggodalmát Téti István, bestseller gyerekkönyv-író.

A szerző szerint van remény, csak tennünk kell érte. Leginkább a szülőkön múlik, mennyire lesz tartalmas a téli szünet. A gyerekkori élmények ráadásul nem csupán a jelenben vannak hatással az érzelmekre, hanem a felnőttkori jellemre is kihatnak. Szülőként kényelmesebb lehet leültetni a gyereket a tv elé vagy telefont adni a kezébe, ám valódi értéket sokkal inkább a közös tevékenységekkel nyújthatunk számukra.

Nehezen enged el a digitális világ

„Ha egy megfelelő értékrenddel bíró, alkotásra és tartalmas, boldog életre képes generációt szeretnénk felnevelni, akkor óvodás korban kell lefektetnünk az alapokat. Biztos vagyok benne, hogy a klasszikus értékek minden gyerek hasznára válnak a modern világban is. Igyekszem ezeket becsempészni könyveimbe, hogy ne csak egy szórakoztató történettel, hanem a kiegyensúlyozott élethez szükséges erényekkel is gazdagodjanak” – tudtuk meg a Manfréd és Anton, a Kipp, valamint a Darwin Wells sikerkönyvek szerzőjétől.

A szülők legnehezebb feladata kizökkenteni a gyerekeket a digitális világból, és rábírni őket az olvasásra, a társasjátékra, a szabadban töltött tevékenységekre, a kreatív időtöltésre. Ebben is segíthetnek azok a könyvek, amik képesek a modern ifjúság nyelvén közvetíteni tradicionális értékeket. A régi klasszikus mesekönyvek tele vannak hasznos mondanivalóval, ám ezek szóhasználata, a történetek és a karakterek egyre távolodnak a 21. századi ifjúság realitásától.

Mesék a mai gyerekek nyelvén

„Ahhoz, hogy célba érjen a mondanivaló, meg kell találnunk a hangot a mai gyerekekkel. Nem a szlengektől hemzsegő nyelvezetre gondolok. Ha egy könyv tele van ilyen kifejezésekkel, csak hogy modernnek tűnjön, azzal erősíti, elősegíti a kommunikáció színvonalának hanyatlását. Hiszem, hogy szépirodalmi nyelvezettel is lehet olyan könyvet írni, ami magával ragadja korunk ifjúságát. Ehhez nem kell elavult kifejezéseket használni, hiszen az éppúgy hátrányos, mint a pongyola fogalmazás. De az értékek közvetítése mellett a szókincs bővítése, a kifejezésmód fejlesztése igenis feladata egy könyvnek. A legfontosabb viszont, hogy olyan történetet tárjunk az ifjú olvasó (vagy a mesét hallgató) elé, ami magával ragadja, elbűvöli. A gyerek ugyanis csak akkor képes befogadni a mondanivalót, ha azonosulni tud a szereplőkkel és a történet hatása alá kerül” – hangsúlyozta Téti István.

A Manfréd és Anton sorozata számos iskolában bekerült a kötelező vagy az ajánlott olvasmányok közé, ennek egyik kötete – a Téli szünet – több szempontból is aktuális a közelgő ünnepekre. Főszereplői iskolás fiúk és lányok, akik nem csupán izgalmas kalandokba keverednek, hanem megtapasztalják a karácsony igazi csodáját is.

„Ha egy karácsonyi könyv túlságosan szentimentális, akkor nem lépi át a mai gyerekek ingerküszöbét. Kell bele izgalom, feszültség, kaland, konfliktus. Ami nem baj, hiszen az ilyen történetekből is sok tanulságot sajátíthatnak el a fiatalok. Ugyanakkor közvetítenie kell a bensőséges családi együttlét élményét, az ünnepek varázsát, a barátság és a szeretet örökkévalóságát. Mindezek mellett belecsempésztem a könyvbe a természet körforgásának időtlenségét, az önzőség és az összetartás következményét, a fiú-lány kapcsolatok báját, a szülő-gyerek összhang titkát, valamint az igazi ajándék nem pénzben mérhető értékét” – avatott be a szerző.

Saját fia ihlette a történetet

Hogy a kisebb korosztály se maradjon könyv nélkül a téli szünetre, az Anton és a karácsonyi csoda révén az óvodások is átélhetik az ünnepek varázsát. Ez a mű a régi szép idők klasszikus karácsonyi mesekönyvekeit idézi, mégis a mai kor nyelvén szólítja meg a gyermekeket. A Ráduly Csaba nosztalgikus szépségű rajzaival illusztrált, tradicionális értékeket tartalmazó történetek modern köntösbe bújtatva szórakoztatnak és tanítanak.

„Kisebbik fiamnak kezdtem el írni Anton történeteit. Az ünnepekről szóló kötettel az volt a szándékom, hogy a klasszikus karácsonyi értékeket közvetítsem ebben a rohanó, egyre személytelenebbé váló, sokszor károsan ingergazdag világban. A digitális kütyük korában még nehezebb feladattá vált az olyan kihalófélben lévő értékek közvetítése, mint az ünnepek meghittsége, a karácsony valódi csodája (aminek középpontjában nem a kapkodva megvásárolt drága játékok állnak), az igazi barátság, a társas kapcsolatok, a természet szeretete, a szabadban játszás, a családi összetartás és mindenekfelett a szeretet. Ebben próbáltam segítséget nyújtani ezzel a könyvvel” – tájékoztatott Téti István.

Még épp időben vagyunk ahhoz, hogy elhatározzuk: ez a karácsony más lesz, mint a többi, nagyobb szerepet szentelünk a gyerekekkel való közös élményeknek, a meséknek és a gyengédségnek. Az új generációnak is érdemes megtanulnia és tapasztalnia, hogy a karácsony nem a drága ajándékokról szól, hanem a meghittségről, az összetartozásról és a szeretetről.

 

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Elizabeth Koncertshow az Arénában
„Nagy fába vágtuk a nagy fejszénket” – mondta  Janza Kata, az ország Elisabeth-je, a gödöllői Királyi Kastélyban tartott sajtótájékoztatón, ahol behar…

További cikkek

Üdv a pénzügy világában!
Az iskolás évek alatt sokan abszolút távol érezzük magunktól a matematikával összefüggő tantárgyakat, aztán a felnőtt életünkben mégis pénzügyekkel, s…

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp