2024. 12. 23. hétfő

Viktória
1 EUR 414 HUF
1 GBP 499 HUF
Kezdőlap » Életmód / Medicina » Medicina » Három új, csúcskategóriás készülék segíti a betegellátást a Semmelweis Egyetem klinikáján

Három új, csúcskategóriás készülék segíti a betegellátást a Semmelweis Egyetem klinikáján

Az emlő- és a tüdődaganatok, a légmell, valamint a sürgősségi tüdőelváltozások pontosabb és gyorsabb felismerését, diagnózisát teszi lehetővé az a két, mesterséges intelligencia alkalmazásokkal ellátott röntgenberendezés és egy új, a legmodernebb emlődiagnosztikát biztosító mammográfiás készülék, amelyek ősztől segítik a betegellátást a Semmelweis Egyetem Orvosi Képalkotó Klinikáján.

A világon az elsők között a Semmelweis Egyetem Orvosi Képalkotó Klinikáján érhető el az a két új röntgenkészülék, amely mesterséges intelligencia alkalmazásával jelenleg nyolc különböző tüdőelváltozást képes automatikusan azonosítani a mellkasröntgen-felvételeken.

A mesterséges intelligenciával támogatott képalkotás gyorsabb és pontosabb leletezést tesz lehetővé, és ezzel egyidőben csökkenti a radiológuskollégák munkaterhelését – emelte ki dr. Maurovich Horvat Pál, az Orvosi Képalkotó Klinika Igazgatója.

Az új röntgenkészülékek képesek nagy sebességgel több felvételből összefűzött képek készítésére, amellyel a teljes gerinc egy képen elemezhető, valamint több felvételből álló háromdimenziós, úgynevezett tomoszintézis (rétegfelvétel) vizsgálatokra is lehetőség nyílik. A hagyományos röntgenképek mellett kettős energiájú képek is készíthetők, vagyis a lágyrészek és a csontszerkezet elkülönítését, azok pontosabb megítélését is segítik – ismertette dr. Gyebnár János, a Radiológia Tanszék klinikai főorvosa. Hozzátette, az új röntgenkészülékek speciális szoftvere (Thoracic Care Suite) révén számos tüdőelváltozást képesek automatikusan felismerni a mellkasfelvételeken, köztük például a tüdődaganatokat, meszesedéseket, fibrózist vagy akár a mellkasi folyadékgyülemet. A mesterséges intelligencia algoritmus a koronavírus-fertőzés, a tuberkulózis, illetve a tüdőgyulladásra utaló jelek felismeréséhez is hozzájárul. A készülékkel azok az eltérések és gyanús tüdőterületek is azonosíthatók, amelyek szabad szemmel még nehezen felismerhetőek, így már korai szakaszban felhívják a figyelmet a potenciális elváltozásra.

A berendezésekhez újonnan beszerzett másik szoftver az úgynevezett Critical Care Suite – Pneumotrax, amelynek sürgősségi, illetve kritikus helyzetekben van jelentősége a légmell felismerésében. A világszerte csak néhány intézményben – köztük a Semmelweis Egyetemen – elérhető alkalmazás azonnal kiértékeli a felvételt, még mielőtt a leletező orvos látná, és eredményét azonnal megjeleníti a monitoron.

A klinika a két új, 200 millió forint összértékű röntgengépet az Operatív Törzs támogatásával, pénzügyminisztériumi finanszírozással szerezte be.

A Semmelweis Egyetem Orvosi Képalkotó Klinika Emlődiagnosztikai Részlegén 2021 szeptemberében üzembe helyeztek egy, a legmodernebb emlődiagnosztikát, úgynevezett 3D-vezérelt tomoszintézist (rétegfelvételt) lehetővé tevő készüléket (Hologic 3Dimensions) is. Ez a típusú tomoszintézis rendszer jelenleg a világon elérhető legmegbízhatóbb és legkorszerűbb diagnosztikai emlővizsgálat. Újdonsága a berendezéshez kapcsolódó szabadalomban rejlik: a hajlított kompressziós lemez teljes mértékben követi az emlő alakját, tehát kompatibilis minden méretű és formájú emlővel, nem okoz képi torzítást, ugyanakkor a besugárzási dózis nem növekszik, és kevesebb kellemetlenséggel jár. A tomoszintézis során a röntgensugárforrás az emlő feletti ívet követve mozog, miközben 15 fokos szögtartományban gyűjt adatokat. Ezekből számítógépes szoftver segítségével emlőnként – az emlő méretétől függően és irányonként – maximum 15 képet készít, míg a hagyományos mammográfia során emlőnként két kép készül – emelte ki dr. Tóth Mónika, az Emlődiagnosztikai Részleg klinikai főorvosa.

A tomoszintézist végző készülék a jelenleg rendelkezésre álló leggyorsabb és legmodernebb technológia, amellyel a nagy felbontású, háromdimenziós képek révén akár 20-60 %-kal több emlőrák ismerhető fel a hagyományos mammográfiához képest.

A saját klinikai forrásból vásárolt készülékkel, annak gyorsasága miatt több beteg vizsgálatát lehet ugyanannyi idő alatt elvégezni, és a diagnózis felállítása is sokkal biztonságosabb – tette hozzá dr. Maurovich Horvat Pál klinikaigazgató.
Galéria
11kép

Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem

A dr. Maurovich Horvat Pál klinikaigazgatóval készült interjú és vágóképek az alábbi linken érhetőek el:
https://drive.google.com/file/d/1SKJ90nFrOkj_hZmM-XZIqKPLWuUsK5Vc/view

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

A babáknak is segítettünk
A főnővér egy tüneményes kisfiúval ölében áll a folyosón. Ő már kilenc hónapja maradt itt a kistarcsai Flór Ferenc Kórház Újszülött osztályán. Körbefo…

További cikkek

A babáknak is segítettünk
A főnővér egy tüneményes kisfiúval ölében áll a folyosón. Ő már kilenc hónapja maradt itt a kistarcsai Flór Ferenc Kórház Újszülött osztályán. Körbefo…

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp