56 évesen is nyitott az újdonságokra a színész
Csonka András édesapja nyomdokait követve lett színész, de gyerekkorában felmerült benne, hogy édesanyja szakmáját követi. Az 56 éves színész sok technikai újdonságot tanul meg még ma is, mindezt azért, mert fontosnak tartja, hogy a fiatalabb generációval is megtalálja a közös hangot.
Csonka Andrást megdöbbentette, hogy milyen mélyre lehet ásni egy személyiség elemzés során. Ez akkor tudatosult benne, amikor kitöltötte az informatikai portál oldalán a „Milyen informatikai szakma illene hozzád?” tesztet, aminek eredménye pontos leírása önmagának.
Felszínre kerültek a rossz tulajdonságok, amivel tisztában volt
„Az volt a legmegdöbbentőbb, hogy nem nagyon lehet becsapni egy ilyen tesztet, mert a kérdések úgy vannak összeállítva, hogy aki hazudni akarna sem tud, mert előbb utóbb lehullik az álarc” – kezdett mesélni a tapasztalatairól Csonka András, aki úgy érzi, az ő életében a számítástechnika csak egy kiegészítő tudás.
„Igazából nem értek hozzá, csak annyira, amennyire alapfelhasználóként muszáj. A saját közösségi oldalaimat nyilván én kezelem, ennyiben érint a dolog, de mélyebbre sosem ástam. Pedig érdekelne ennél jobban is, de szerintem nincs hozzá érzékem. A teszt viszont megerősített abban, hogy milyen is vagyok: sokszor döntésképtelen, bizonytalan, nem elég határozott a véleményalkotásom, ez tényleg mind igaz rám. Szerencsére sok mindent tudok, látok, érzek magamban, és ez most megerősítést nyert.”
A „Bandika mi akarsz lenni?” kérdésre biztos volt a válasz
András életében a színészet viszont egy biztos pont. Gyerekkorában sem voltak lényegesebb kitérők, bár saját elmondása szerint anyukája után egy darabig fodrász szeretett volna lenni, később pedig diplomata, mert annak olyan jó hangzása volt.
„Ha megkérdezték gyerekként tőlem, hogy „Bandika mi akarsz lenni?” akkor én rávágtam, hogy színész. Ma viszont már vannak dolgok, amiket sajnálok, és másképp csináltam volna. Kellenek a menekülő utak, hogy ne legyek ennyire kiszolgáltatott. Gyerekként nagyon elhanyagoltam a nyelvtanulást, de akkor még senki nem gondolta, hogy később erre ennyire nagy szükségünk lesz. A számítástechnika ezért szimpatikus számomra, mert szabadságot ad. Akik ebben jók, azok a világ bármely pontján élhetnek, jó szakmával, jó fizetéssel” – véli a színész.
Új hobbiba kezdett a karantén alatt
András a koronavírus-járvány első hullámában videós platformokat kezdett gyártani. Ott van a közösségi médiában, még a sokak által újdonságként titulált TikTokon is, ahol már közel 150 ezer követője van.
„Kíváncsi ember vagyok, és úgy döntöttem, hogy ha meg akarom magam mutatni a fiataloknak, akkor a nekik szóló platformokra kell mennem. Ez is egyfajta olyan technikai újdonság, amitől nem szabad elzárkózni, mert erről szól a világ, ebben élünk, a fiatalok meg pláne” – mondta András, aki ő maga örült volna annak, ha fiatalon több lehetőséget kap a számítástechnikai ismeretek elsajátításához.
Hiánypótló weboldal az IT-s szakmákhoz
Bár a legtöbben úgy vélik, hogy az IT-s világban csak programozók dolgoznak, ez téves elképzelés. Sok másféle izgalmas pozíció is várja az érdeklődőket, köztük olyanok is, amelyek a kódolás ismerete helyett inkább kreativitást vagy szervezőkészséget igényelnek. Több mint 80 informatikai szakmát mutat be és tesztekkel is segít eligazodni közöttük a frissen indult IT orientációs portál, ahol Csonka András is felmérhette, milyen IT-s szakma illik hozzá a leginkább a képességei alapján. A teszt egy regisztrációt követően minden érdeklődő számára elérhető.
Az oldal szeretné megmutatni, hogy ma már nem csak egy-egy, nagyon fókuszban lévő állásról van értelme beszélni, hanem rendkívül sokszínű és különböző hátteret igénylő lehetőségekről van szó. Nem csak a pályakezdők, hanem azok számára is segítséget nyújtanak, akik már a felsőoktatásban tanulnak, vagy akiknek már megvan az informatikai tudásuk, de szeretnének szintet lépni a karrierjükben.