A „Szeretkezés fogságban” népszerűségét növelhette az elmúlt másfél év bezártsága
Könyvesboltokba került a világhírű párterapeuta, Esther Perel nagysikerű könyve a „Szeretkezés fogságban”. A szerző górcső alá veszi a megszokás és a vágy közötti összefüggéseket, és arra keresi a választ, hogy hogyan vágyjunk arra, ami a miénk?
Szexualitás egy hosszan tartó kapcsolatban?
Bár az a kérdés is izgalmas, a szerzőt mégsem az érdekli, hogy egy adott, régóta együtt élő pár él-e még szexuális életet, milyen gyakran, mennyi ideig, ki a kezdeményező, és hogy melyiküknek hány orgazmusa van. Ehelyett azokat a kérdéseket járja körbe, hogy milyen érzés szeretni valakit? És miben különbözik ettől az, ha vágyunk valakire? A párok között meglévő tökéletes intimitás vajon mindig garantáltan jó szexuális kapcsolathoz vezet? Miért mér olyan gyakran végzetes csapást erotikus vágyainkra, ha belépünk a szülői szerepbe? Miért a tiltott dolgok élesztik fel a legerősebb erotikus vágyakat? Abban próbál ugyanis segíteni, hogyan mentsünk meg egy kapcsolatot, hogyan legyenek tartós párkapcsolatok, amelyekben a szexualitás sem válik unalmassá vagy tűnik el teljesen.
Ma inkább lecseréljük, mint megjavítjuk?
Az olvasók már nagyon várták a könyvet, amit az előrendelések gazdag száma is bizonyít, ugyanakkor a megjelenés a Covid miatt végül júniusra csúszott.
„A járvány miatt többszöri újratervezés kellett eszközölnünk, de június 21-én végre boltokba került a mű, mind nyomtatott, mind e-könyv formájában. Máris nagy sikere van, ami talán annak is köszönhető, hogy a karantén rákényszerítette az emberekre a hosszas összezártságot” – mondta Vágási Emőke, a Cor Leonis kiadó vezetője, aki szerint a könyv túlmutat az elkötelezett párok célcsoportján.
„Egy nagyon fontos kérdést dolgoz fel, ami napjaink fogyasztói társadalmának nagyon komoly problémája sok más tekintetben is, hiszen manapság inkább lecserélünk valamit, mint megjavítjuk. A fő kérdés itt az: hogyan vágyjunk arra, ami a miénk? Mi történik, ha már megszereztük, és már nem kell vágyakozni utána? Nyugodt szívvel ajánlom mindazoknak, aki tudatosan szeretnek élni” – tette hozzá a kiadóvezető.
Karizmatikus hang a párterápia területén
Több mint 20 éves praxisa alatt több száz olyan pár fordult a világhírű párterapeutához, akik arra panaszkodtak, hogy teljes mértékben hiányzik a szenvedély a kapcsolatukból. A legtöbben szeretetteljesnek jellemezték a házasságukat, szexuálisan viszont értékelhetetlennek. Mi az oka ennek? Perel leplezetlen őszinteséggel keresi a választ, úgy, ahogy azt már megszokhattuk tőle, hiszen TED beszédeit több tízmillió ember látta már, és a könyveit 25 nyelvre fordították le. (Az Affér, avagy gondoljuk újra a hűtlenséget is nagy rajongótábort szerzett neki Magyarországon is.) Esther Perel határozottan az egyik legkarizmatikusabb hang a pszichoterápia és különösen a párterápia területén.
Miközben a Szeretkezés fogságban rámutat, miért kelti bennünk az otthonosság érzése azt, hogy bebörtönöztek, Perel szemléletmódja a hálószoba dinamikájáról garantáltan felszabadít, megnyugtat, elvarázsol, miközben folyamatosan provokál.