2024. 12. 25. szerda

Eugénia
1 EUR 412 HUF
1 GBP 497 HUF
Kezdőlap » Kultúra » Mozaik » Így ismerheted fel a csaló netes oldalakat

Így ismerheted fel a csaló netes oldalakat

Az utóbbi bő egy évben minden eddiginél gyorsabb tempóban fejlődött a digitalizáció. Aki teheti, távmunkában dolgozik az asztali gépéről vagy laptopról, a gyerekek és a tanárok pedig egyre jobban megbarátkoznak azzal, hogy az oktatás is online zajlik. A nagyszülők jelentős százaléka a fizikális ölelés és puszi helyett egyre jobban kezd hozzászokni, hogy emojikkal fejezze ki kisunokái iránti érzelmeit.

A digitalizáció felgyorsulásával párhuzamosan azonban az álhírek száma is igencsak megszaporodott az utóbbi hónapokban, pedig korábban sem volt belőlük éppenséggel kevés. Honnan lehet tudni, hogy egy netes oldal valós információkat vagy csak kattintásvadász féligazságokat, netán teljes átveréseket tartalmaz?

Ebben segít a webfejlesztésre szakosodott Integral Vision csapata néhány hasznos tippel.

A weboldal tartalma


A semmitmondó címek, amik valamilyen kirívóan érzelemfelkeltő szót tartalmaznak, rögtön gyanakodással kell, hogy eltöltsenek. Ha szinte minden címben a döbbenet, sokkoló, hihetetlen szavak és szinonimáik szerepelnek, akkor ez a honlap alighanem csak arra utazik, hogy minél több kattintást és reklámbevételt generáljanak. Az, hogy az általuk közölt információk igazak-e, sokadrangú tényező számukra.

A cím mellett maga a szöveg is árulkodó. Ha oda nem illő szavakkal, értelmetlen szórenddel találkozol, akkor könnyen lehet, hogy egy automatikus fordító segítségével készült cikkel van dolgod. Mondani sem kell, ezek milyen minőséget képviselnek és mennyire megbízható forrásnak számítanak.

Érdemes azt is megvizsgálnod, hogy megjelölték-e egyértelműen a szerzőt? Meg lehet tudni, ki ő és milyen cikkeket írt korábban? A forrásmegjelölés szintén része kell, hogy legyen egy valamire való cikknek.

A reklámok mennyisége és minősége


A hírportálok, online magazinok többségén vannak reklámok, de nem mindegy, mennyi és milyen. Egy magára valamit adó oldal biztosan nem úgy helyezi el őket, hogy olvashatatlan legyen tőle a weboldal tartalma. Riasztó jel, ha minden bekezdés után egy villogó banner jelenik meg.

A hirdetések tartalmát is érdemes szemügyre venni. Ha undort keltő reklámok hada lepi el az oldalt, akkor ideje mielőbb elhagynod azt.

A weboldal stílusa, kinézete


Ízlésesek a színek? Mobilról is jól átlátható a weboldal? Vagy esetleg oda nem illő gifek villognak minden harmadik sor után? Érdemes ilyen szemszögből is megvizsgálni a dolgokat. Ha a honlap nem kellően letisztult, és a kilencvenes évek dizájnját idézi, akkor alighanem még arra sem szán pénzt az üzemeltetője, hogy megfizessen egy webfejlesztőt. Félő, hogy ha már a kinézetre sem ad valaki, akkor a tartalommal szemben milyen elvárásai vannak.

Érdemes néhány hivatkozást is lekattintani. Valós oldalra mutatnak vagy egy 404-es hibaüzenetre vezetnek? Ha ez utóbbi a helyzet, akkor aligha tartja karban bárki, így az információk frissessége is erősen megkérdőjelezhető./X/

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Örömhírt vittünk a Montághnak
Az örömhírrel együtt azt a 100 000 ft-os utalványt is, amit a III. Jótékonysági Rotary Mikulásfutásra ajánlott föl a helyi TESCO bevásárló központ. …

További cikkek

A babáknak is segítettünk
A főnővér egy tüneményes kisfiúval ölében áll a folyosón. Ő már kilenc hónapja maradt itt a kistarcsai Flór Ferenc Kórház Újszülött osztályán. Körbefo…

Facebook

Időjárás

Hirdetés

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp

Hirdetés
Hirdetés