2025. 01. 22. szerda

Artúr, Vince
1 EUR 411 HUF
1 GBP 487 HUF
Kezdőlap » Gazdaság » Pályázatok » Nem lesz hirtelen áremelkedés az albérletpiacon

Nem lesz hirtelen áremelkedés az albérletpiacon

Még mindig jóval olcsóbbak a bérleti díjak, mint egy évvel ezelőtt
A koronavírus-járvány kirobbanását követően gyakorlatilag egyik napról a másikra kezdtek el zuhanni az albérletárak Budapesten.  Bár a visszaesés azóta mérséklődött, a korábbi szintektől még mindig jócskán elmaradnak a bérleti díjak. Gadanecz Zoltán szakértő úgy fogalmazott, fél évbe telt, mire a lakáskiadók elfogadták, hogy kevesebb haszonra tehetnek szert. A szakember szerint 3-6 hónapra van szükség a turisták megjelenését követően, hogy újra az egy évvel ezelőtti áron lehessen albérletet kiadni.

Miután tavaly márciusban megjelent a koronavírus Magyarországon, szinte sosem látott ütemben kezdtek el csökkenni az albérletárak. Az egyetemek bezártak, sokan vesztették el a munkájukat, ezért rengetegen költöztek haza akár vidékre.  Ráadásul az addig Airbnb-s rövidtávú kiadásban érdekelt tulajdonosok ingatlanjai is megjelentek a piacon, hiszen eltűntek Budapestről a turisták.

Gadanecz Zoltán arról beszélt, a belvárosban feleződtek az albérletárak, és még most is 20-30 százalékkal olcsóbban lehet hozzájutni egy lakáshoz, mint egy évvel korábban.

„Például egy V. kerületi lakást, amiért tavaly januárban akár 200 ezer forintot is el lehetett kérni havonta, most 150-160 ezer forintért lehet kiadni, ami már sokkal jobb arány, mint a járvány kezdetén volt, de még most sem közelíti meg a rekordszinteket” – magyarázta a szakember.

Mindenki beletörődött a helyzetbe

Mint fogalmazott, a legnagyobb probléma az albérletpiacon sokáig az volt, hogy az ingatlantulajdonosok négy-hat hónap alatt fogadták csak el a brutális árcsökkenést, addig próbálták visszatartani a lakásokat. A körülményekhez mostanra mindenki sikeresen alkalmazkodott, normalizálódott a helyzet.

„Nincs már zúgolódás, a sűrű fillér jobb, mint a ritka forint alapon a legtöbben inkább kiadják nyomott áron az ingatlanjukat. Az egész nyár ráment, hogy ezt a fejekben sikerüljön rendezni, de év végére egyértelművé vált: a járvány 2021-re is át fog nyúlni és nincs esély az azonnali drasztikus áremelésre” – mondta Gadanecz Zoltán.

Szót ejtett arról is, hogy a rövid távú lakáskiadók számára még nagyobb volt a bevételkiesés, de idővel ők is ráeszméltek arra, hogy turisták híján nincs és egy darabig még nem is lesz kereslet az Airbnb-re. A szakember úgy véli, az albérletpiacon az árak a kereslet növekedéssel fognak visszaállni, de ez nem egy néhány napos folyamat lesz.

„A legtöbben fél, de akár egy éves időszakra is kiadták a lakásukat, tehát sok ingatlant elnyelt a piac. Komolyabb emelkedésre akkor lehet majd számítani, ha a diákok visszatérnek a fővárosba és a külföldi vendégéjszakák száma is emelkedni fog. Becsléseink szerint egy 3-6 hónap alatt zajló lassú folyamat lesz a turisták megjelenésétől számítva, mire az árak helyrerázódnak, hirtelen emelkedéssel nem kell kalkulálni” – zárta szavait.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

NAV: Indul a 2025-ös eSZJA-szezon
Már elérhetők a friss szja-bevallási információk a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján. A 2024-re vonatkozó bevallások tervezetét idén is elkés…

Facebook

Időjárás

Hirdetés

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp

Hirdetés
Hirdetés