Nem látszik törvényileg megalapozottnak az a kormányzati kommunikáció, miszerint aki nem regisztrálja magát előzetesen, az nem kaphat majd koronavírus elleni védőoltást.
Jogi tanácsadónk szerint semmilyen jogi utalásról nem tudni, hogy egy védőoltást jogilag kötelező és előzetes regisztrációhoz lehessen kötni. Jelenleg rengeteg ember utasítja most el az oltást, talán ez is közrejátszhat abban, hogy kormányzati kommunikációs szinten ilyen híresztelések terjednek. Azonban a vakcina viszonylag nagy mértékű elutasítottsága egy pillanatnyi állapot. Már ezért sem célszerű mindenkit így szankcionálni. Sokan egyszerű óvatosságból nem jelentkeznek azonnal, hanem megvárják az egyes vakcinák hatását.
Igazából senki nem tud biztosat, miután évtizedekig az volt az álláspont, hogy egy-egy vakcina hatását három-öt év alatt lehet igazán lemérni, de sok olyan esetről is hallunk, ahol egy gyógyszerről évtizedek után derült ki, hogy a kifejlesztésekor felmerült káros következményeiről bár tudtak, elfelejtették ismertetni. Ez a védőoltás társadalmi érdek is, így nagyon furán hat ez a megközelítés, hogy aki nem regisztrál, az nem kap belőle. Inkább azt kellene mindenhol elmondani, hogy regisztrál vagy sem, jöjjön oltatni, mert így alakulhat ki a társadalmi szempontból szükséges védett embermennyiség.
Igen nagy azoknak a száma is, akik kifogásolják, hogy személyes adataikat egy kormányzati honlapon megadják, miközben visszaigazolást nem is kapnak. A kormányzat eddigi ellentmondásos nyilatkozatai a járvány alakulásáról sem emelik az emberek bizalmát. Így nem is csoda, ha az előzetes regisztrációt kevesebben választják, mint az oltást bevállalók tényleges tábora. Sokkal jobb számok jönnének ki, ha internetes felületen a háziorvosoknál lehetne jelezni az oltakozási igényt. A társadalomnak az az érdeke, hogy minél többen megkapják a védettségre az esélyt és minél nagyobb arányú nyájimunnitás jöjjön létre. Ezt a célt szolgálja, hogy az egészségbiztosítással nem rendelkezők is megkaphatják a védőoltást.
Kertész Z István