A ráckevei Duna-ágnál történt súlyos környezetszennyezés a kormány felelőssége is. A mintegy hat köbméternyi fáradt olaj illegális beeresztése a vízbe ökológiai katasztrófát okozott, különösen, mert a szennyezés egy a természetvédelmi törvény által védett úszóláphoz tartozó nádast, számos védett faj állományát érinti.
Minden elismerés azoknak a vízügyi dolgozóknak, akik már több napja a kárelhárításon dolgoznak, ugyanakkor piros lap a Kormánynak, hogy ilyen egyáltalán előfordulhat. Ráadásul a környezetkárosítás következményeit felerősíti az a tény, hogy a Duna-ág az eddigi szükséges javító célú beavatkozások hiányában már most is leromlott ökológiai állapotban van.
A ráckevei Duna-ág egy olyan, az országban egyedülálló, komplex vízgazdálkodási rendszer, amely a nagytérségi vízleadás, az öntözés, a rekreáció, természetvédelem, a horgászat, a hajózás mellett még azzal a funkcióval is rendelkezik, hogy tisztított szennyvizet fogadjon be. Az elmúlt években a rendkívüli esőzések időszakában sokszor előfordult, hogy az esővízzel higított szennyvíz egyenesen a Duna-ágba jutott. Így a hosszú évek során rengeteg nem kívánatos szennyezés érte a Duna-ágat, ami nehezíti a mostani szennyezés okozta környezeti károk semlegesítését.
Nem kérdés, hogy a súlyos környezetszennyezés okozóit meg kell találni és felelősségre kell vonni. De nemcsak az ő felelősségük érhető tetten, hanem a kormányé is, amelyik 10 éven keresztül építette le a környezetvédelem intézményrendszerét, a környezetvédelmi hatóságokat. A kormány minden környezetvédelmi szempontot a rövid távú gazdasági érdekeknek rendelt alá, fittyet hányva az emberek és az élővilág egészséges környezethez való jogához.
Schmuck Erzsébet,
az LMP társelnöke